جریان پان‌ترکیسم با هدف مهار قدرت فزاینده جهان اسلام ایجاد شد

اردبیل – مدیر کانال آذری شبکه سحر ایجاد جریان‌های پان‌ترکیسم و ناسیونالیسم را با هدف مهار قدرت فزاینده جهان اسلام عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالله بحر العلومی ظهر چهارشنبه در کارگاه تخصصی بازگشت به هویت در اردبیل تصریح کرد: در روابط بین‌الملل شاهد برخی شیفت‌های پارادایمی هستیم که از جمله باید به تغییر جریان‌های پان‌ترکیسم و ناسیونالیسم اشاره کرد.

وی افزود: در مقطعی دنیای غرب این دو جریان را برای مهار قدرت فزاینده جهان اسلام ایجاد کرد و با بازی‌هایی که در این خصوص القا کردند عثمانی را با آن عظمت گسستند و ایران در دوره قاجار تکه‌تکه شد.

مدیر کانال آذری شبکه سحر ادامه داد: در ادامه ناسیونالیسم در بستر پان‌ترکیسم در خود قفقاز و آسیای میانه نیز تکرار شد و شیفت پارادایمی پان‌ترکیسم به پان آذریسم به وجود آمد.

بحر العلومی با تأکید به اینکه این تفکرات خطر برای ما محسوب می‌شود و لازم است این انحرافات حتی به خود مردم آذربایجان اعلام و اطلاع‌رسانی شود، تأکید کرد: متأسفانه لایه‌هایی از نسل جوان در مقابل این تفکرات انحرافی غافل‌گیر شده و گرایشاتی را شاهد هستیم.

وی به ضعف‌های گسترده کشور در تبلیغ و اطلاع‌رسانی تحولات آذربایجان اشاره کرد و افزود: چه به لحاظ بعد خارجی و چه به لحاظ بعد داخلی تبلیغات کافی نداشتیم و به عنوان مثال در بعد داخلی نتوانستیم رویدادهای آذربایجان را به درستی به مردم عنوان کنیم.

مدیر کانال آذری شبکه سحر به نشست‌های متعدد تخصصی با محوریت قفقاز اشاره کرد و بیان داشت: متأسفانه دستاورد این نشست‌ها در قالب بولتن به حاضران داده نشده و این در حالی است که مخاطبان اصلی که خود مردم آذربایجان هستند از دستاوردهای آن برخوردار نشده و اطلاع نیافتند.

بحر العلومی با اشاره به واقعه ۱۹ ژانویه ادامه داد: ماهیت این حادثه مشخص بوده و لازم است بسترهای شکل‌گیری آن در علوم مختلف دانشگاهی مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گیرد.

وی با تأکید به اینکه بخشی از بستر شکل‌گیری این حادثه به اهمیت قفقاز برمی‌گردد بیان داشت: از جمله اینکه قفقاز به دلیل پتانسیل و ریشه‌های مستحکم دینی و فرهنگی هیچ‌گاه خود را از ایران جدا ندانسته و همین بستری بود تا ۱۹ ژانویه شکل بگیرد.

مدیر کانال آذری شبکه سحر تأکید کرد: مردم آذربایجان به دلیل همین پیشینه سال‌ها بعد از حاکمیت شوروی نیز خود را جدای از مردم ایران ندانستند و در ۱۹ ژانویه نیز شعاری جز پیوستن به مام میهن نداشتند.

به گفته بحرالعلومی ادبیات قفقاز نیازمند مطالعه و بازشناسی به خود مردم آذربایجان است و لازم است حوزه دانشگاه نیز به ضرورت این مهم واقف بوده و اقداماتی در پیش گیرد.

کد خبر 3880668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =