داشته‌های فرهنگی و تاریخی استان باید به نسل جوان شناسانده شود

اراک-استاندارمرکزی گفت: با وجود آنکه استان مرکزی مهد مفاخر کشور است اما بسیاری ازجوانان این خطه با میراث تمدن و فرهنگ استان بیگانه هستند، بنابراین باید این داشته ها را به نسل جوان بشناسانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود زمانی قمی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان مرکزی که با حضور زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اراک برگزار شد، اظهار داشت: برای ثبت جهانی بازار تاریخی و بی نظیر اراک باید اقدامات جدی صورت گیرد تا در طول چند سال با برنامه ریزی دقیق بتوانیم به نقطه ای برسیم که یک روز شاهد ثبت جهانی این بازار تاریخی و باارزش باشیم .

وی با اشاره به اینکه استان مرکزی مهد تمدن و فرهنگ ایران اسلامی است و بیش از یک پنجم مفاخر و رجال دورات تاریخی و معاصر ایران از این خطه برخواسته اند، افزود: فرهنگ استان مرکزی در طول سالیان گذشته مورد غفلت قرار گرفته به نحوی که برخی از جوانان های استان مرکزی با عقبه فرهنگی، تاریخ و تمدن استان بیگانه هستند.

استاندار مرکزی بیان داشت: برای آنکه نسل جوان که کمترین ارتباط منطقی را با گذشته و فرهنگ و تمدن دارند، با این فرهنگ و تمدن آشنا کنیم باید در این حوزه سرمایه گذاری و برنامه ریزی صورت گیرد و از وظایف ما است که برای احیای این ارزش ها و مفاخر تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت با توجه به تمکن پایین مالی که در برخی حوزه ها با آن روبرو است، اما برای احیای فرهنگ و تمدن تلاش کرده که در استان مرکزی از جمله این اقدامات می توان به احیای خانه و زادگاه امیرکبیر، مقبره پرفسور حسابی و... اشاره کرد.

استاندار مرکزی بیان داشت: علاوه بر بهره گیری از میراث تاریخی و فرهنگی برای آشنایی نسل جوان با داشته های تاریخ و تمدن، در فاز اقتصادی هم این موضوع می تواند مورد توجه قرار بگیرد.

زمانی قمی ادامه داد: استان مرکزی ظرفیت ها و استعدادهای بسیار برای توسعه صنعت گردشگری در اختیار دارد که نظر برخی از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده و باید ازاین فرصه به نحو مناسب بهره گیری شود.

وی اضافه کرد: در حوزه توسعه اقتصادی صنعت گردشگری و جذب طبیعت گردان نیز روستاهای استان مرکزی از ویژگی های طبیعی و تاریخی خاص برخوردارند که برخی از این ویژگی ها در نوع خود بی نظیر است.

زمانی قمی با اشاره به موقعیت استان مرکزی در حوزه تولید، اقتصاد وکشاورزی در کشور گفت: استان مرکزی در فضای پس از برجام و توافق هسته ای شرایط خوبی به دست آورده و طی این مدت ۱۵۱ واحد تولیدی پس از اعطای وام و بهتر شدن شرایط اقتصادی به چرخه تولید بازگشتند که می تواند در کاهش نرخ بیکاری در استان موثر باشد .

استاندار مرکزی گفت: باید به منظور بهره گیری از فرصت پیش آمده تلاش کرده و در مسیر پیشرفت و توسعه کشور از تخریب یکدیگر پرهیز کنیم.

کد خبر 3882037

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =