نقش کتاب «سیر حکمت در اروپا» در غرب‌شناسی ایرانیان

مالک شجاعی جشوقانی در فایل صوتی زیر با تمرکز به کتاب سیر حکمت در اروپا نوشته علی محمد فروغی به نقش این کتاب در غربشناسی ایرانیان می پردازد.

به گزارش خبرنگار مهر، مالک شجاعی جشوقانی با موضوع «نقش سیر حکمت در اروپا در غربشناسی ایرانیان»، دیروز  ۱۰ بهمن ۹۵در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی کرد. در این نشست مالک شجاعی  جشوقانی با تمرکز برروی کتاب سیر حکمت در اروپا در غربشناسی ایرانیان نوشته محمد علی فروغی در ابتدا با اشاره به اینکه معمولا افراد کتاب های مرجع را علیرغم ارجاع به آنها اما مطالعه نمی کنند گفت: کتاب سیر حکمت در اروپا یکی از این کتاب هاست  که بسیاری از افراد به ان ارجاع می دهند اما آن را مطالعه نمی کنند درصورتیکه این کتاب یکی از کتبی است که مطالعه آن برای دانشجویان فلسفه بسیاری ضروری است. و بسیاری از ارجاعاتی که می دهیم براساس مشهورات است. غلبه مشهورات گاهی باعث می شود که حق فکر فرهنگی آن متفکر ادا نشود.

سخنران در این گفتار با اشاره به اینکه وقتی این بحث را درباره فروغی حتی با فلاسفه و استادان خودمان در میان گذاشتم ابراز بی اطلاع کرده و گاها می گفتند که به هر حال او نهایتا یک آغازگر است. درصورتیکه اگر بخواهیم به یک اندیشمند بپردازیم باید به متن بپردازیم و مرجع مان متن باشد.

فایل صوتی این سخنرانی را در بالا می توانید بشنوید.

کد خبر 3891738

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =