سامانه «کنترل هشدار سیل» به کمک نقاط سیل خیز فارس می آید

شیراز- سامانه کنترل هشدار سیل، در نقاط سیل خیز استان فارس خطرات را به موقع هشدار می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای فارس، در سومین جلسه کارگروه سیل، مخاطرات دریایی، آب، برق و گاز استان که با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی استان؛ با برگزاری مانور سیل در شهر شیراز همراه بود، مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه های آب منطقه ای فارس به اهمیت سیستم هشدار سیل در شناسایی نقاط سیل خیز استان اشاره کرد و افزود: در استان فارس ما شاهد وجود نقاط حساسی هستیم که از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار هستند و پیاده سازی این سیستم با اجماع و نظر همگی ممکن می شود.

محمدرضا خاندشتی با بیان اینکه مدیریت بحران در شرایط بروز سیل و بارشهای سنگین ضرورت دارد خاطرنشان کرد: بررسی و تشخیص اینکه در حوضه آبریز، باران با چه شدتی می بارد و چند ساعت بعد دبی و پهنه آن در کریدور شهری چقدر است به ارایه راهکار و تمهیدات کنترل سیل کمک می کند.

در این جلسه سامانه کنترل سیل معرفی شد که این سامانه به شکلی طراحی و ساخته شده که با شکل گیری رواناب، با اطلاع رسانی به موقع می توان از وقوع حادثه پیشگیری کرد.

کلیات موضوع، اقدامات تخصصی در این حوزه، خطرپذیری سیل بر اساس مشکلات مکانی، طراحی و اقلیم از جمله مباحثی بود که بدان پرداخته شد.

نگاه نقطه ای به حوضه، مشکلات ناشی از عدم برنامه ریزی بلندمدت و ضعف قوانین، تمرکز بر روشهای سازه ای مهار سیل، مغفول ماندن روشهای غیرسازه ای، افتراق نظرات و تعامل اندک میان سازمانهای ذی مدخل به عنوان دلایل افزایش خسارت سیل مطرح شد که لزوم نگرش جامع در کنترل سیلاب را ضروری می سازد.

علاوه براین، اصول مدیریت جامع سیل به عنوان رویکردی جدید به وسیله کاهش خسارت وارده به جان و مال مردم از طریق دور شدن موردی از سیلابدشت و کاهش اختلال در فعالیتهای تجاری و انسانی به عنوان اهداف این سیستم معرفی شد و ماهیت و هدف سیستم هشدار سیل در بعد فنی و اجتماعی مطرح شد.

کد خبر 3892088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =