تأکید و توجه به افق چشم‌انداز در مدیریت شهری خراسان شمالی

شناسهٔ خبر: 3897535 -
بجنورد- برنامه‌ریزی و تهیه چشم‌انداز و نقشه راه از ملزومات هر مجموعه‌ای محسوب می‌شود اما این ضرورت در سیستم‌ها و نهادهای دولتی خراسان شمالی به‌طریق‌اولی مورد تأکید است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: با توجه به اینکه برنامه‌ریزی و تهیه چشم‌انداز و نقشه راه از ملزومات هر مجموعه‌ای محسوب می‌شود اما یکی از نواقص یا معایب شرکت‌ها و نهادهای دولتی ابتلا به‌روز مرگی و صرفاً انجام امور سهل است و بااین‌وجود رکود فکری آن سازمان را پیر و فرسوده می‌کند.

بدیهی است اگر رخوت و سستی در سیستم ایجاد شود اهداف نهایی صرفاً آرمانی باقی خواهد ماند و تلاشی به‌منظور تحقق آن شکل نخواهد گرفت.

عواملی که مجموعه را از دستیابی به اهداف نهایی خود دور می‌سازد و درنهایت شکل‌گیری جامعه ایده آل را امری سخت و بعضاً محال می‌کند، پرداختن متصدیان امر به مسائل جزئی و خرد است.

باکمی تأمل به سیستم‌های مختلف مدیریت شهری درمیابیم آنچه مانع می‌شود از حرکت فزاینده و رو به رشد، درگیر شدن افکار مسئولان و وقت گذاری غیرمنطقی در راستای تصمیم‌گیری پیرامون مسائلی است که اساساً شأنیت جایگاه راهبردی آن مجموعه را زیر سؤال می‌برد.

اینکه مجموعه‌های مدیریتی، راهبردی، استراتژیک و ازاین‌دست دستگاه‌ها که وظیفه رهبری و هدایت بر دوششان است، خود را به مجموعه‌های صرفاً اجرایی تبدیل می‌کنند، رسالت دستگاه را تحت تأثیر منفی قرار داده و اینجاست که حرکت در مسیر مطلوب ابتر خواهد ماند.

باکمی دقت و تأمل می‌توان دریافت که از مصوبات جلسات این طیف نهادها که جالب هم آن است که به‌طور منظم و مداوم برگزار می‌شود بعید است چراغی برای طی کردن مسیر پیش رو روشن شود به همین جهت اقدامات جزئی، مقطعی، ناگهانی، بدون تحقیق و مطالعه و هر آنچه که بتوان به این تیپ اقدامات نسبت داد اجرایی می‌شود و حاصل چیزی نیست جز تضعیف روحیه مردم، اتلاف بیت‌المال، ایجاد مزاحمت برای شهروندان و...، متأسفانه می‌توان گفت آن جمله معروف برما صدق می‌کند و آن جمله این است:

«کارکردن بلد نیستیم کارنکردن که بلدیم»

 حتی در برخی موارد به دلیل آنکه طبق نقشه راه و مطالعاتی که پیرامون ترسیم آن انجام‌شده و اقدامی صورت نمی‌گیرد شاهد توقف دیگر امور اصولی و اساسی در راستای تحقق برنامه‌های کلان نیز می‌شویم و راه برای پیشروی مسدود می‌شود که انشا الله در وقتی دیگر به مصادیق آن می‌پردازیم.

در اکثر موارد این مسائل و اقدامات صرفاً حل‌وفصل درخواست‌های فردی و حتی حاشیه‌ای است که نسبتی با ماهیت وجودی دستگاه ندارد. دلایل مختلفی سبب می‌شود که این آسیب بر پیکره سیستم وارد شود که به‌طور خلاصه به برخی از آن اشاره می‌کنیم:

اساسا پرداختن به مسائل جزئی که غالباً جنبه فردی و به عبارتی مطالبه یک شخص است و حل‌وفصل آن صرفاً رضایت یک فرد را حاصل می‌کند، به خاطر حسن توجه فرد درخواست‌کننده بیشتر مورد عنایت مسئولان قرار می‌گیرد. متأسفانه در این بخش است که عوامل منفی انگیزشی همچون رشوه، هدیه، تخفیف، حسن شهرت و ... مسئول را ناخودآگاه به پیگیری آن مصر می‌کند. البته این آفت کمتر در مسئولان شهری و استانی دیده می‌شود و صرفاً بیان آن جنبه شناختی و هشداری دارد. اینجا لازم است این نکته را اشاره‌کنیم که این آسیب با حل‌وفصل مشکلات مردم و بازگشایی گره از کار آنان دو مقوله متفاوت است و موضوع آن است که هر مجموعه‌ای ماهیت وجودی خود را بشناسد و به وظایف خود عمل کند چراکه کار خیر بسیار است و انجام‌وظیفه چیزی دیگر!

مورد بعدی آنکه پرداختن به مسائل راهبردی و کلان نیازمند قدرت و فرصت تفکر، تحلیل، تمیز و تشخیص و انتخاب است که متأسفانه به خاطر مشغله کاری، عدم توانمندی و آشنایی با الفبای مدیریت استراتژیک، خستگی کاری و عدم وجود روحیه جوانی و... کم‌تر مشاهده می‌شود.

بدیهی است مسئولان و مدیران شهری پیوسته باید در حال بروز کردن توانایی خویش و تطبیق آن با شرایط حال باشند و سکوت جامعه نباید این پنداشت را ایجاد کند که رضایت حاصل‌شده است چراکه این سکوت گاهی از ناامیدی و یأس مردم است که در این صورت رکن اصلی و مهم‌ترین دستاورد انقلاب را به حاشیه کشانده‌ایم و گاهی نیز به جهت آشنا نبودن مردم به حقوق شهروندی خویش که این حقوق نیز چیز جدیدی نیست و شاید بتوان طول عمر آن را از پیدایش و خلقت انسان دانست به طوریکه نخستین مطالبه خداوند از انسان رعایت حقوق و انجام وظیفه توسط انسان بود.

اساساً در این مورد باید سطح توقع مردم را بیشتر کرد و در راستای ایجاد مطالبه عمومی حرکت کرد که اگر این مطالبه مردمی شکل گیرد (سوره رعد، آیه ۱۱) دیگر مسئولان یا به دلیل عدم همراهی با مردم و عدم طی کردن مسیر جا می‌مانند و توفیق خدمت از آنان سلب می‌شود و یا به‌ناچار خود را به علم و تفکر و تحلیل بیش‌ازپیش مزین می‌کنند که این قطعاً توقعی بر خواسته از قوانین، عرف و سنت.

 البته این نیز مهم بشمار می‌رود که قبل از آزمایش و خطا و عبرت‌آموزی و اتلاف وقت و سرمایه از ابتدا باید کارگزارانی انتخاب شوند که شایستگی آن جایگاه را دارا باشند که بحث پیرامون ویژگی مسئولان طراز بماند برای فرصتی دیگر...

حسن نیری تحلیلگر مسائل فرهنگی و اجتماعی

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =