سد نهب قزوین سال آینده آماده بهره برداری می شود

قزوین- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: سد نهب با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی اسفند ماه آبگیری آزمایشی شده و سال آینده آماده افتتاح و بهره برداری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید پویا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گفت: خوشبختانه در سال های اخیر رویکرد دولت در حمایت از بخش آب بسیار جدی شده و با افزایش چند برابری اعتبارات شاهد تحول خوبی در اجرای طرحها هستیم.

وی بیان کرد: اعتبارات اختصاص یافته در دولت دهم در حوزه آب حدود ۵۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود که در این دولت با افزایش سه برابری به ۱۷۱ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین اضافه کرد: در مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان قزوین هم از محل فروش اوراق مشارکت ۵۷ میلیارد تومان اختصاص یافت که با اعتبار طرح بیدستان به ۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

پویا یادآورشد: در شرایط کنونی در کل کشور با کمبود شدید منابع آبی مواجهیم و دشت های مهم کشور از جمله قزوین هم در تهدید بحران آب است و اگر با همراهی مردم و دستگاههای اجرایی نتوانیم بسرعت طرح های مدیریت مصرف آب را اجرایی کنیم باید شاهد خشک شدن دشت قزوین باشیم.

بارش های ایران یک سوم میزان جهانی است

وی اضافه کرد: میزان بارندگی در کشور ایران یک سوم بارش های جهانی است و میانگین بارشها در ۵۰ سال گذشته ۳۱۷ میلیمتر بوده که نسبت به پارسال ۴۶ درصد منفی هستیم.

پویا بیان کرد: در سال گذشته ۱۹۶ میلیمتر و امسال ۱۰۵ میلیمتر بارندگی داشتیم که نسبت به سال قبل ۴۶ درصد و در درازمدت ۲۷ درصد منفی هستیم که کاهش بارشها موجب کاهش حجم ورودی به سدها می شود به طوری که میزان ورودی به سد طالقان از ۴.۵ مترمکعب بر ثانیه به دو مترمکعب رسیده است.

ساخت سد نهب ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین اضافه کرد: دو سد مهم در استان در دست ساخت است که می تواند بخش زیادی از نیازهای استان را برطرف کند که سد نهب با ۲۲۰۰ متر طول تاج و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب حجم خاکبرداری در حال ساخت است.

پویا گفت: سد نهب با حجم ۱۲۰ میلیون مترمکعب در دست احداث است که ۸۰ میلیون مترمکعب آب آن برای بهبود وضعیت کشاورزی و ۵ میلیون مترمکعب برای مسائل زیست محیطی پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: در دولت قبل این سد فقط ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که با اختصاص اعتبار لازم و همراهی دولت در حال حاضر با سرعت بخشیدن به کار این سد از ۷۰ درصد پیشرفت برخوردار است.

آبگیری آزمایشی سد نهب در ماه آینده

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اظهارداشت:بااختصاص ۷۵ میلیارد تومان تلاش می کنیم عملیات آبگیری موقت و آزمایشی سد نهب تا پایان امسال محقق شود و برای سال آینده نیز ۷۵ میلیارد تومان برای تکمیل این سد پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساخت سدنهب هزینه و شبکه آبیاری زیر سد نیز آغاز شده که ۵ درصد پیشرفت دارد و خط اصلی کانال زیر سد هم ۲۵.۵ کیلومتر است که قادر خواهیم بود برای بهبود ۸۳۰۰ هکتار ازاراضی تاکستان اقدام کنیم که این ظرفیت تا ۳۷ هزار هکتار برای نواحی دو و ۳ قابل افزایش است.

پویا گفت: سد نهب بزرگترین سد استان است که با ظرفیت ۱۲۰ میلیون مترمکعب ساخته می شود که ۸۰ میلیون مترمکعب از این آب به مصارف کشاورزی خواهد رسید.

وی افزود: این سد با هدف ذخیره سازی جریانات نابهنگام و سیلابی رودخانه خررود و تنظیم آن برای بهبود اراضی کشاورزی پایین دست، تغذیه مصنوعی آبخوان دشت قزوین، مدیریت بهره برداری از منابع آب با هدف حفظ و بهبود آبخوان دشت قزوین، توسعه شبکه های مدرن آبیاری و کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، افزایش تولیدات کشاورزی و رفاه نسبی کشاورزان و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان احداث می شود.

سد بالاخانلو با ۱۵۰ میلیارد تومان ساخته می شود

پویا گفت: در بویین زهرا هم ساخت سد بالاخانلو را آغاز کرده ایم که ۳۸ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که در دولت گذشته فقط کلنگ زنی شد و در حال حاضر ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سازه آن در کشور نمونه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین تصریح کر: امسال ۲۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت و ۹ میلیارد تومان مصوب و ۴ میلیارد تومان از اسناد خزانه برای اجرای سد پیش بینی شده که عملیات اجرا را تسریع خواهد کرد.

وی اضافه کرد: با ساخت این سد آب شرب ۵ شهر و ۳۰ روستا تامین خواهد شد که برای ساخت آن ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز است.

پویا گفت: سد نهب در سال آینده و سد بالاخانلو در سال ۹۷ آماده افتتاح خواهد شد.

انتقال آب سد طالقان برای تامین آب شرب ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستا

وی اضافه کرد:یکی ازطرح های مهم استان انتقال آب از سد طالقان برای تامین آب شرب ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستاست که ۶۰ میلیون متر مکعب آب با مشارکت بخش خصوصی به استان منتقل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: خط انتقال آب این سد ۱۲۰به طول  کیلومتر از آبیک تا شهر تاکستان است که با دو مخزن و دو تصفیه خانه بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان و خط انتقال در مجموع ۳۳۵ میلیارد تومان هزینه دربرخواهد داشت که مناقصه انتخاب پیمانکار برگزار شده و۳۶ شرکت داخلی که برخی مشاور وشریک خارجی از اتریش، کره جنوبی و چین هم دارنداعلام آمادگی کرده اند که درخواست ها بررسی می شود.

وی بیان کرد: تا آخر اسفندماه باید پیمانکار طرح انتخاب شود که امیدواریم کلنگ اجرای طرح تا پایان سال به زمین زده شود.

کد خبر 3899040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =