همگرایی ادیان توحیدی در ایران براساس انتخابی آگاهانه و خردمند است

اصفهان - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همگرایی و اتحاد پیروان ادیان توحیدی در ایران با خواست و اراده قلبی و بر اساس انتخابی آگاهانه و خردمندانه صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا صالحی امیری پیامی به کاروان «ادیان توحیدی، وفاق ملی»، فرستاد که در نشست روحانیون و سران ادیان با استاندار اصفهان توسط موالی زاده مشاور وزیر خوانده شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام آورده است: دیرگاهی است که در این سرزمین کهن، پیروان ادیان توحیدی که هریک شاخه‌ای از درخت تناور و ریشه‌دار دین و آیین هستند در کنار یکدیگر با صدق و صفا و صلح و مدارا زندگی می کنند و  داد و ستد عاطفی دارند.

وی افزود: آنها در تند باد حوادث و سختی‌ها و ناملایمات دست در دست یکدیگر می‌نهند و از ملک و ملت و تمامیت ارضی، وحدت ملی و هویت و موجودیت مردمان این سرزمین دفاع می‌کنند.

صالحی امیری با اشاره به این نکته که ایران کشور تنوع‌هاست به نوعی که کثرت در عین وحدت در آن تجلی دارد، بیان داشت: گویی خداوند متعال که نویسنده توامان کتاب و شریعت است چنین مقرر فرموده که ایران بافت و سرشتی این چنین داشته باشد. 

وی در بخش دیگری از این پیام تاکید کرده است: تنوع در اقلیم آب و هوا، زبان و گویش و لهجه در میان اقوام، ادیان و مذاهب و ترکیب حکیمانه این پرده‌های رنگارنگ تصویر بدیع و چشم نواز و دل انگیزی ایجاد نموده است.

وزیر ارشاد در این پیام تصریح کرده است: زمانی  که این گونه تفاوت‌های ظاهری و گوناگونی نمودها در کنار یکدیگر می‌نشیند مکمل یکدیگر شده و رنگین کمان خیره کننده‌ای را به نمایش می‌گذارند.

وی اضافه کرد: خداوند، آن یکتا هنرمند چیره دست هستی، فرش خلقت را با چنین تار و پودی بافته است و ما رمز و راز این گوناگونی را در این آیه قرآنی به خوبی در می‌یابیم که ما شما را گوناگون خلق کردیم با رنگ‌، نژاد، زبان‌، لهجه‌، فرهنگ‌، تمدن‌ها ادیان و مذاهب گوناگون تا معرفت و آگاهی و شناخت و خرد اجتماعی شما فزونی پیدا کند.

صالحی در بخش دیگری از پیام خود به کاروان وفاق ملی، ادیان توحیدی آورده است: نه تنها قرآن کریم بلکه تمام کتاب‌های آسمانی ما را به این نکته عمیق درس آموز فرا می‌خوانند که روح جاری در کالبد همه ادیان الهی یکی است، همگی به صلح و صفا و اخوت و مهر و رحمت و الفت و نوع دوستی و معنویت و خیرخواهی و خداجویی و حق طلبی دعوت می‌کنند.

وی افزود: اینها مولفه‌های پربها و گرانسنگی است که در دنیای پرآشوب کنونی بیش از هر زمان دیگری به تقویت هرچه بیشتر آنها نیازمندیم.

در بخش دیگری از پیام وزیر ارشاد آمده است: اینک شما خواهران و برادران ارجمند در اصفهان این مهد شکوهمند فرهنگ و تمدن گردآمده‌اید تا بار دیگر این ندا را سر دهید که ما اگرچه به ظاهر ادیانی متفاوت داریم اما مشترکات عمیق تاریخی، فرهنگی و تعلقات سرزمینی و نیز عواطف پاک انسانی موجب شده که با یکدیگر پیوندی حقیقی یابیم و خانواده‌ای بزرگ فراهم آوریم. 

صالحی در این پیام تاکید کرد: به راستی که در سایه سار چتر گسترده توحید، موحدان این سرزمین همدلی و همراهی و همیاری را به شایسته‌ترین شکل ممکن به نمایش گذاشته‌اند.

وی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که انسجام پیروان ادیان الهی در ایران یک پدیده خبری و از سر اضطرار و اکراه نبوده بلکه این همگرایی به گونه ای کاملا طبیعی و با خواست و اراده قلبی و بر اساس انتخابی آگاهانه و خردمندانه صورت گرفته است.

وزیر ارشاد تصریح کرد: ملیت مشترک، زبان مشترک، درد و دغدغه‌ مشترک و نگاه مشترک به موضوع محوری انسان و انسانیت خداباوری، و وحدانیت این همنوایی و همراهی تاریخی و غرورآفرین را رقم زده است.

وی با بیان اینکه اصفهان از گذشته‌های دوره همواره مرکز گفتگو، مفاهمه، همزیستی دلنشین، آرامبخش و نشاط آفرین پیروان ادیان توحیدی بوده است، گفت: از تاسیس صفاخانه اصفهان بیش از ۱۱۰ سال می‌گذرد. نیاکان ارجمند این جمع فرهیخته در آن سال‌ها عزم آن کرده بودند تا این پیام عمیق انسانی را به پیروان خود بدهند که می‌توان با سلوکی معنوی و روحی لطیف و انسانی در کنار هم زیست و بر مدار مدارا و رواداری حرکت کنند.

صالحی در ادامه پیام آورده است: امروز نیز شما به تاسی از پیشینیان خردمند خویش گرد هم آمده‌اید تا گام‌هایی استوار در همان مسیر بردارید و همان پیام نورانی را به گونه‌ای رساتر به دیگران برسانید.

وی در ادامه پیام با تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: از دست اندرکاران برگزاری همایش «کاروان ادیان توحیدی، وفاق ملی» رهبران ارجمند ادیان الهی در آن سامان، استاندار محترم اصفهان و تمامی دستگاه‌های ذی ربط و نیز همکاران محترم خویش در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم، امید آنکه چراغی که به همت بلند خویش برافروخته‌اید روز به روز پرفروغ‌تر شود.

کد خبر 3901736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =