ضرب العجل ۱۰ روزه سازمان بازرسی به شهرداری بجنورد

بجنورد- سازمان بازرسی خراسان شمالی طی نامه‌ای با اشاره به تعهدات مازاد بر بودجه شهرداری بجنورد، این شهرداری را ملزم به اجتناب از انجام پروژه‌های دارای اولویت کمتر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، شب شنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر بجنورد نامه سازمان بازرسی خراسان شمالی به شهردار بجنورد از سوی رئیس این شورا قرائت شد.

در متن این نامه آمده است: گزارش‌های واصله بررسی حساب‌های شهرداری بجنورد بیانگر آن است که تا تاریخ ۱۱ بهمن ماه جاری فقط ۴۳ درصد از درآمدهای بودجه مصوب شهرداری تحقق‌یافته و به عبارتی هزینه‌های شهرداری با درآمدهای وصولی تطابق نداشته است.

در این نامه سازمان بازرسی با تأکید بر پرداخت برخی از هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر در موعد مقرر که در بودجه شهرداری نیز پیش‌بینی‌شده است، به شکایات و پیگیری‌های جمع زیادی از طلبکاران شهرداری، پیمانکاران پروژه‌های عمرانی، کارکنان قراردادی و شرکتی، مطالبات بیمه‌ها و غیره اشاره‌کرده است.

سازمان بازرسی در این نامه، شکایات واصله را حاکی از نارضایتی آنان از عملکرد و مدیریت شهرداری بجنورد دانسته و این شهرداری را به‌منظور جلوگیری از تعهد مازاد بر بودجه، ملزم به اجتناب از اجرای پروژه‌های با اولویت کمتر همچون تیم داری، جمع‌آوری موزاییک فرش پیاده‌روها و نصب موزاییک فرش جدید در فصل سرما و غیره کرده است.

در این نامه تأکید شده است: در شهرداری بجنورد به نحوی برنامه‌ریزی شود تا هزینه‌های ضروری و اجتناب‌ناپذیر، پرداخت حقوق عقب‌افتاده کارکنان شهرداری اعم از شرکتی و قراردادی، طلب پیمانکاران و سازمان‌های بیمه‌گر در اولویت پرداخت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نامه که رونوشت آن به رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد ارسال‌شده، مقررشده است اقدامات اصلاحی در این زمینه انجام و گزارش آن ظرف مدت ۱۰ روز به بازرسی کل خراسان شمالی ارسال شود.

مسئولان گوش شنوا برای شنیدن صدای شهرداری ندارند

عضو شورای شهر بجنورد در نطق پیش از دستور جلسه علنی این شورا بابیان اینکه صدای شهرداری به‌درستی به مسئولان ناظر بر مصوبات شورای شهر منتقل نمی‌شود و در این خصوص گوش شنوایی وجود ندارد، اظهار کرد: شهرداری بجنورد علاوه بر نقدینگی، مشکلات دیگری نیز دارد.

رضا فیروزه افزود: مخالفت هیئت تطبیق فرمانداری با مصوبه شورای شهر مبنی بر تبدیل وضعیت نیروهای وابسته به شهرداری و نیز عدم پاسخ از سوی استانداری برای ترک تشریفات این نیروها، شهرداری را در عالم برزخ قرار داده است.

وی تصریح کرد: شهرداری در صورت داشتن نقدینگی بازهم نمی‌تواند با نیروهای سازمانی قرارداد ببندد چراکه طبق اعلام سازمان شهرداری‌های کشور، فقط مکلف به بستن قراردادهای حجمی است.

وی تأکید کرد: بخشی از نیروهایی که سازمانی هستند اما در کادر اداری از آن‌ها استفاده می‌شود، دفترچه‌های بیمه آن‌ها تمدید نمی‌شود و این مشکل همچنان گریبان گیر شهرداری است که باید حل شود.

رئیس شورای شهر بجنورد در پاسخ به نطق پیش از دستور این عضو شورا گفت: به‌منظور ایجاد نشدن بار مالی برای شهرداری‌ها، طبق دستورالعمل سازمان برنامه‌وبودجه باید کارها به‌صورت حجمی به پیمانکاران واگذار شود.

حسین پیلتن تصریح کرد: بنابراین این‌گونه نیست که فرمانداری یا استانداری سبب قفل‌کردن کارها باشند، بلکه اگر نارسایی وجود داشته باشد مربوط به قانون است.

وی عنوان کرد: در این مسئله نیز شهرداری عدول کرده است، چراکه اگر شهرداری همانند هرسال نیروهای فضای سبز که به‌صورت فصلی فعالیت می‌کنند را تعدیل می‌کرد به مشکل برنمی‌خورد.

وی اظهار کرد: در چالشی که ایجادشده مشکل شهرداری است که باید درست مدیریت می‌کرد اما این کار انجام نگرفت.

این عضو شورا افزود: علاوه بر این، شهرداری نتوانسته است به تعهدات خود نسبت به شرکت پیمانکار عمل کند و بدهی هشت میلیارد تومانی به این شرکت دارد که امروز شاهد این مشکل و گرفتاری تعداد زیادی از کارگران هستیم.

بی‌رغبتی شهرداری نسبت به اجرای پروژه «جی نفع»

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بجنورد در نطقی پیش از دستور با اشاره به اجرای پروژه «جی نفع» در شهرستان‌های استان خراسان شمالی، عنوان کرد: اما این طرح در مرکز استان هنوز اجرایی نشده است و رغبتی نیز در شهرداری برای همکاری و اجرا وجود ندارد.

سیده صبری سیدی تصریح کرد: با راه‌اندازی سیستم «جی نفع» تمام اطلاعات موقعیتی افراد به صورت دقیق ثبت می‌شود و دیگر نیازی به دادن آدرس به دستگاه‌های خدمات رسان از سوی افراد نیست.

وی یکسان‌سازی آدرس‌ها، نصب کد پستی ۱۰ رقمی، تهیه بانک اطلاعاتی منازل مسکونی، تجاری و املاک و غیره را از کاربردهای این طرح برشمرد و افزود: این پروژه که از اجرای پروژه ممیزی هم مهم‌تر است، برای شهرداری بار اضافی ندارد و درواقع پیمانکار مجری آن است.

کد خبر 3904483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =