گفتگوي "مهر" با فلمينگ درباره اختلاف ميان نماينده آمريكا و البرادعي

نماينده آمريكا پس از قرائت گزارش مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي به شدت به البرادعي حمله كرد ؛ به نوعي كه البرادعي در پايان صحبت نماينده آمريكا از خود دفاع كرد و گفت : وقتي كه هيچ سند و دليل مشخصي وجود ندارد ، چگونه من مي توانم ايران را محكوم كنم و در گزارش بياورم.

سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي با بيان اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار اعزامي "مهر" اظهار داشت : بعد از نشست صبح امروز آژانس تا بحال پنج كشور به نمايندگي گروههاي مختلف در نشست شوراي حكام نظراتشان را در مورد ايران ارائه خواهند كرد و در نشست بعد ازظهر افراد ديگري  به سخنراني خواهند پرداخت.

مليسا فلمينگ افزود: وضعيت شوراي حكام در حال حاضر به نحوي است كه نمي شود گفت اكثريت رايي كه در نهايت در خصوص ايران صادر خواهد شد از محورهاي ديپلماتيكي باشد كه در شورا است ؛ آنچه كه مسلم است همه كشورها در يك نكته مشتركند و آن اين است كه از همكاريهاي ايران خوشحالند ؛ بويژه اقدامات ايران در مورد تعليق غني سازي داوطلبانه و پذيرش پروتكل الحاقي.

وي گفت: در سخنرانيهايي كه شده هم به مسائل مثبت ايران و نيز به مسائل منفي گزارش البرادعي در مورد ايران پرداخته شده است.اما حتما قطعنامه  ايران و اعلام نظر در مورد تصميم گيري شوراي حكام،  به روز چهارشنبه خواهد كشيد.

سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي تاكيد كرد : آنقدر تفاوت آراء در خصوص ايران وجود دارد كه روزهاي شنبه و يكشنبه هم كه تعطيل است و همچنين روز دوشنبه ، اعضاء قرارهاي ملاقات و گفتگوهاي سنگيني را گذاشته اند تا در خصوص مسائل ايران گفتگو كنند.

وي چنين حساسيتي را در خصوص مسائل كشورهاي عضو آژانس بي سابقه دانست و همچنين تصريح كرد: "البرادعي در گزارش خود گفته است ما دليلي نداريم كه هدف ايران از فعاليتهايي كه گزارش نكرده ، توليد سلاحهاي هسته اي بوده است ؛ بدنبال اعلام اين موضع  نماينده آمريكا به شدت به البرادعي حمله كرد به نوعي كه البرادعي در پايان صحبت نماينده آمريكا ، از خود دفاع كرد و گفت : وقتي كه هيچ سند و دليل مشخصي وجود ندارد چگونه من مي توانم ايران را محكوم كنم و در گزارش بياورم".

فلمينگ در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد اينكه برخي  اعضا مي گويند اگر قرار باشد با ايران كه تا اين حد همكاري مثبت دارد شديد برخورد شود ، اين ممكن است اهداف صلح جهاني و اهداف آژانس  را زير سوال ببرد گفت: من كاملا با شما موافق هستم. موضع شما موضع اروپاييان هم هست؛ آنها معتقدند بايد براساس توافق تهران از آنچه كه در گذشته  بوده به عنوان قصور گذشت و به آينده نگاه كرد و توافق تهران را آغاز دور جديدي از فعاليتهاي ايران با آژانس انرژي اتمي در نظر گرفت.

کد خبر 39157

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =