«آرامش در حضور دیگران» نقد شد

شیراز- در جریان جشنواره «ناصر تقوایی؛ناخدای سینما» آرامش در حضور دیگران نخستین فیلم این سینماگر بازپخش شد.

به گزارش خبرنگار مهر، با همت کانون فیلم وعکس دانشگاه شیراز در چهارمین روز از جشنواره ناخدای سینما آرامش در حضور دیگران اولین فیلم بلند ناصر تقوایی در تماشاخانه شهر کاغذی به نمایش در آمد.

از فیلم استقبال بسیاری به عمل آمد و در حدود ۵۰ نفر که بیش از ظرفیت تماشاخانه است از این فیلم دیدن کردند و پس از نمایش فیلم شایان تدین مجری برنامه با ذکر این که باید قریب به پنجاه سال می گذشت تا در این محفل خصوصی باری دیگر در شیراز به نمایش فیلم بنشینیم از منتقد جلسه، مهران چهرازی دعوت به عمل آورد تا به بیان توضیحات خود درباره ی فیلم و ناصر تقوایی بپردازد.

پیش از ورود به فیلم، مهران چهرازی، منتقد سینما از عادت به پراکنده گویی و پراکنده بینی گفت و از کلیت برنامه و سیستماتیک دیدن کارنامه ی یک فیلمساز ابراز خرسندی نمود.

آرامش در حضور دیگران قابلیت نوشتن یک تک نگاری را دارد

وی در ادامه افزود: آرامش در حضور دیگران قابلیت نوشتن یک تک نگاری را دارد و چنان که فیلم اثری ژرف و عمیق است ظرفیت مباحثه درباره ی آن نیز بالاست.

چهرازی آرامش در حضور دیگران را آینه ای غلتان و به شدت معاصر توصیف کرد که در برهه زمانیِ خودش به یک ناقوسِ هشدار می ماند. او فیلم را از برترین آثار سینمای ایران در زمینه اقتباسی دانست و افزود: مساله ای که در سینمای ما عموما با رونوشت اشتباه گرفته شده است.

وی در ادامه فیلم را سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران محسوب کرد؛ سیاستی که صرفا در حد شعار و در سطح نیست بلکه از فهم سیاسی دقیق و ورود سیاست به زیبایی شناسی اثر ناشی می شود. این منتقد سینما همچنین تاکید بسیاری بر پس زمینه میلیتاریستی سرهنگ و فضای امنیتی حاکم بر فیلم داشت.

چهرازی با اشاره به درک روان شناختی ساعدی از سرهنگ از رابطه دچارِ مشکل و مخدوش شده او با واقعیت گفت و نگاه سرهنگ و انتظاراتش از دیگران را سربازخانه ای و خالی از تحول و یکسان شده توصیف کرد.

وی ادامه داد: ترکیب بندی تصویر برای تقوایی شکلی از معنا تولید می کند چنان که هندسه خانه سیروس طاهباز و فهم ریاضی نهفته در فضاسازی های فیلم چنین چیزی را تایید می کند. او با شرح تفاوت های قصه ساعدی و پرداختِ موجزانه تقوایی از الگوهای ادبیات مدرن و همینگوی و چگونگی کاربست این الگوها در فیلم های تقوایی گفت.

هوشمندی تقوایی در برگزینی ساعدی

چهرازی به هوشمندی تقوایی در برگزینی ساعدی و اعتماد ساعدی به تقوایی نیز اشاراتی کرد و بخشی از جلسه نیز به شرح وجوه اشتراک آن دو از جمله تقدیرگرایی، درک عمیق هر دو از وهم و ... سپری شد. 

او مواجهه ثریا قاسمی(زنی به دور از مناسبات بوروژوایی شهری) با دخترها را ناظرانه دانست و بر فروپاشی اخلاقی ناشی از فضای میلیتاریستی و قربانی شدن سرهنگ و نماهای قرینه ی فیلم نیز سخن گفت.

از منظر مهران چهرازی این فیلم بعد از فیلم خشت و آینه ابراهیم گلستان دومین اثر دارای تم و زمینه رابطه است که به قول آنتونیونی تم اصلی سینمای مدرن می باشد و از حلقه های مفقوده ی سینمای ماست و تفاوت این فیلم ها با باقی فیلم های پرداخته به رابطه این است که رابطه های این فیلم ها حالتی مشبک دارند و در واقع دایره ای از روابط هستند.

در ادامه نیز از استفاده حیرت انگیز تقوایی از عنصر صدا و تکرار آواهای کلاغ ها گفت و از ترس و وهم حاکم بر فیلم نیز سخن به میان آمد و در نهایت ناکامی عمیقی که در همه ی شخصیت های فیلم موجود است.

در پایان نیز چهرازی نقد جدی پرداخته شده در جزئیات فیلم را نقدی از یک گروه و صنف تلقی نکرد بلکه چشم اندازی از یک اجتماع دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه برپایی جشنواره فیلم های ناصر تقوایی با عنوان «ناخدای سینما» که با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار می شود، چهارشنبه ۱۱ اسفند ساعت ۱۷ نمایش فیلم صادق کرده در تالار مهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌همراه با نقد و بررسی توسط عباس بیاتی انجام می گیرد سپس جمعه ۱۳ اسفندماه جاری ساعت ۱۷ فیلم «کاغذ بی خط» در تالار فجر دانشگاه شیراز توسط محمدحسن محمودی و مهران چهرازی نقد و بررسی می شود.

کد خبر 3920978

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =