ساختار فعلی جوابگوی توسعه صادرات نیست

شیراز – وزیر سابق نفت گفت: ساختار موجود در کشور جوابگوی افزایش و توسعه صادرات نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی بعدازظهر چهارشنبه در جمع فعالین بخش خصوصی استان فارس با اشاره به اینکه باید شرایط را برای افزایش صادرات فراهم کرد افزود: یکی از موارد مورد تأکید امروز در کور وضعیت صادرات است که در این راستا کشور عراق ازجمله مقاصد هدف به‌حساب می‌آید.

وی ادامه داد: عراق ازجمله کشورهای مناسب برای صادرات است که در این راستا یکسری موانع داخلی و خارجی وجود دارد.

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن تأکید کرد: یکی از موارد بسیار مهم در خصوص مشکلات صادراتی در کشور بحث گمرکی در مرزها است زیرا در این بخش یکسان‌سازی نشده است.

قاسمی تصریح کرد: مدیریت واحد مرزی در کشور وجود ندارد به همین دلیل بخشی از محصولات غذایی صادراتی کشور در پشت درهای مرز خراب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید مدیریت واحد در مرزهای کشور وجود داشته باشد، گفت: زمانی که مدیریت واحد وجود داشته باشد صادرکنندگان نیز با خیال راحت با مجموعه‌ای مشخص همکاری و قوانین را اجرایی می‌کنند.

وزیر سابق نفت ادامه داد: از طرفی دیگر ساختار قابل قبولی برای توسعه صادرات نیست درحالی‌که مراکز مختلف در این راستا وجود دارد.

قاسمی تصریح کرد: سال گذشته ۱۶۰ میلیون دلار صادرات گوجه به عراق داشتیم که بخشی از این تولیدات به دلیل مشکلات در خروجی مرز خراب شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات صادرات ما نیز در خاک عراق است، گفت: نبود قانون مناسب در این کشور مشکلاتی را برای مباحث اقتصادی به وجود می‌آورد.

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن ادامه داد: نبود بیمه در این کشور و اینکه فساد اقتصادی فراوان به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب وجود دارد.

وزیر سابق نفت یادآور شد: مشکلات ما در بخش صادرات نبود صادرات پایدار است که اگر وضعیت با همین منوال جلو برود ممکن است که در آینده همین میزان صادرات نیز کاهش یابد.

وی بابیان اینکه در آینده بسیار نزدیک موضوع داعش در کشور عراق برطرف می‌شود، گفت: در حال حاضر نقدینگی در عراق اندک است اما این کشور بسیار پولدار است بنابراین باید از اکنون به فکر جذب بازار آینده عراق باشیم.

قاسمی تأکید کرد: ۴۰۰ میلیارد دلار زیرساخت‌های کشور عراق طی چند سال گذشته از بین رفته به همین دلیل باید برنامه‌ریزی درست برای داشتن این بازار در آینده باشیم.

مسئول پشتیبانی اقتصادی کشورهای عراق، سوریه و یمن افزود: تاکنون صادرات ایران به عراق مواد غذایی بوده که باید برای داشتن بازار آینده عراق به فکر صادرات فنی و مهندسی هم باشیم.

کد خبر 3921211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =