ضرورت تامین اعتبار برای جلوگیری از توفان شن در تهران

رئیس سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اهمیت پدیده بیابان‌زایی در کشور، گفت: نمایندگان اعتباری را برای بیابان‌زدایی تهران اختصاص دهند تا دیگر شاهد تکرار طوفان‌های شن در پایتخت نباشیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی و درختکاری که روز گذشته با حضور جمعی از نمایندگان مردم تهران در مجلس دهم برگزار شد، با بیان اینکه برای اولین بار نمایندگان تهران یک روز را به مساله منابع طبیعی اختصاص دادند، گفت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک کمربند جهانی واقع شده است و ۹۰ درصد عرصه های طبیعی کشور و جز بخشی از مناطق شمالی، غرب کشور و زاگرس دیگر مناطق کشور وضعیت مناسبی ندارند که انسان هم در بخشی از این وضعیت و چالش نقش دارد.

جلالی با بیان اینکه ۱۴.۳ میلیون هکتار جنگل، حدود ۸۴ میلیون هکتار مرتع و ۳۲میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد، افزود: سرانه ما نسبت به جهان از نظر جنگل حدود ۲ هزار متر مربع و درجهان حدود ۶ هزار متر مربع است.

وی ادامه داد: از نظر بیابان سرانه کشور ۴۳۰۰ متر مربع و سرانه موجود در جهان ۲ هزار متر است یعنی ما بیش از دو برابر بیابان های جهان را دارا هستیم.

رئیس سازمان جنگل ها با بیان اینکه پدیده تغییر اقلیم و گرمایش زمین دو مساله حاد را برای جهان و کشور ما بوجود آورده است، تصریح کرد: علت اصلی بحث افزایش غفلظت گاز کربنیک است که باعث شده این پدیده به وجود آید؛ سرانه گازکربنیک ما ۹ تن و میانگین جهانی حدود ۶ تن است و این به دلیل مصرف بالای انرژی فسیلی و گرمایش زمین هم ناشی از این موضوع است.

جلالی با بیان بر اساس آمار دانشمندان حدود ۸ میلیارد هکتار سطح جنگل های جهان بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر به ۴ میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه کمبود آب شیرین و بیابان زایی دو بحران عظیم کشور است، تصریح کرد: سطح سفره های زیرزمینی رو به کاهش است و در طول سال های بعد از انقلاب در مدیریت منابع آب به درستی نتوانستیم عمل کنیم؛ از کل اعتبارات منابع آب کمتر از نیم درصد صرف آب های زیرزمینی شده است با وجودی که ۵۵ درصد مصرف ما از آب های زیرزمینی بوده است.

جلالی ادامه داد: به طور متوسط ۱۸ متر در کل کشور سطح آب سفره های زیرزمینی پایین آمده است و چون دیده نمی شود کسی به آن توجهی ندارد.

وی با بیان اینکه مساله بیابان زایی مساله ای بسیار مهم است، گفت: حدود ۲۵ درصد کشور بیابانی است و  حدود ۸ میلیون هکتار بیابان زدایی انجام شده است

رئیس سازمان جنگل ها یادآور شد: اگر بیابان زدایی انجام نمی گرفت با بحران ریزگردها و طوفان های شن و فرسایش بادی مواجه بودیم.

جلالی با بیان اینکه ۷.۵ میلیون هکتار کانون های بحرانی در کشور وجود دارد، افزود: ۸۰۰ هزار هکتار در خوزستان است و به دلیل خشکی تالاب ها، هور و ایجاد سدها و خشکسالی بوده است.

رئیس سازمان جنگل ها ادامه داد: از چالش های عمده پیش رو  این است که جامع نگری در مسائل نداریم؛ دستگاه های اجرایی انتزاعی کار می کنند و این باعث می شود نتیجه ای حاصل نشود؛ تمامی ما در مسائل زیست محیطی نقش داریم و باید پاسخگو باشیم.

وی تاکید کرد: انتظار می رود بتوان با عنایت و توجه نمایندگان اعتباری را برای بیابان زدایی تهران اختصاص داد تا دیگر شاهد تکرار طوفان های شن در تهران نباشیم.

کد خبر 3928393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =