انتحار پوپولیستی لوپن

لوپن در صدد است تا طی هفته های منتهی به زمان برگزاری دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، با تکیه بیشتر بر شعارهای عوام گرایانه، آرای سفید و خاکستری جامعه را به سود خود واریز کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ حنیف غفاری: طی روزهای اخیر، میزان محبوبیت «امانوئل ماکرون» نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و «مارین لوپن» رهبر جبهه ملی این کشور تقریبا برابر شده و نظرسنجی های انتخاباتی نشان می دهد که ماکرون با پیشرفتی که نزد افکار عمومی داشته، توانسته است فاصله ۱۰ درصدی خود را با لوپن جبران کند.

پیش از این نیز در بیشتر نظرسنجی ها پیش بینی شده بود که در صورت راهیابی لوپن و ماکرون به دور نهایی انتخابات، ماکرون برنده نهایی خواهد بود اما کمتر کسی تصور می کرد که ماکرون بتواند در دور نخست انتخابات نیز برتری مطلق لوپن را به چالش بکشد.

فضای انتخاباتی در فرانسه به شدت پیچیده شده است. از یک سو محافظه کاران فرانسه بار دیگر از نامزدی «فرانسوا فیون» در انتخابات حمایت کرده و از سوی دیگر، ماکرون همچنان در صحنه رقابتهای انتخاباتی می تازد!

 نظرسنجی موسسه «اوپینیون وی» در فرانسه نشان می دهد که لوپن و ماکرون در همان دور نخست انتخابات هر دو از ۲۶ درصد آرای عمومی برخوردار خواهند بود، بنابراین مطابق نظرسنجی های صورت گرفته، لوپن و ماکرون به دور نهایی انتخابات راه خواهند یافت.

 در دور دوم و نهایی انتخابات اما، معادله با قبل متفاوت خواهد بود! بر این اساس ماکرون در دور دوم انتخابات، با اختلافی ۲۴ درصدی خواهد توانست لوپن را شکست داده و راهی کاخ الیزه شود و حمایت احزاب سنتی اعم از راست میانه و سوسیالیست از ماکرون رمز پیروزی وی در دور دوم انتخابات در مقابل رهبر جبهه ملی خواهد بود.

آنچه مسلم است اینکه مارین لوپن قصد ندارد به راحتی عرصه  انتخابات را به نامزد رقیب ببازد، چرا که به طور کلی جریان راست افراطی در فرانسه هیچ گاه تا این اندازه شانس فتح کاخ الیزه را نداشته است، از این رو مارین لوپن که عملا علیه پدر خود در حزب متبوعش کودتا کرده، سعی دارد به بهترین شکل ممکن از فرصت به دست آمده استفاده کند.

با تمام این اوصاف، لوپن به سد محکمی به نام ماکرون برخورده است، اقتصاددانی که طی مدتی کوتاه توانسته است آرای عمومی در فرانسه را در نظرسنجی ها به سود خود به گردش در آورد.

 هر اندازه به ماه آوریل نزدیک تر می شویم، معادلات انتخاباتی در فرانسه پیچیده تر می شود. هر لحظه ممکن است نسبت آرای نامزدها در نظرسنجی های انتخاباتی تحت تاثیر افشاگری ها، حوادث غیر قابل پیش بینی و مناظره های سیاسی دستخوش تغییر شود. در چنین شرایطی لوپن مسیر سختی را برای تغییر ذائقه افکار عمومی کشورش پیش رو خواهد داشت.

هم اکنون مارین لوپن قصد دارد دست به انتحاری پوپولیستی بزند. لوپن در صدد است تا طی هفته های منتهی به زمان برگزاری دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، با تکیه بیشتر بر شعارهای عوام گرایانه، آرای سفید و خاکستری جامعه را به سود خود واریز کند.

لوپن به خوبی می داند که تنها راه پیروزی وی در انتخابات، کشاندن شهروندان بی تفاوت ـ به لحاظ سیاسی ـ پای صندوقهای رای است. او در این مسیر، از حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برخوردار خواهد بود.

 همچنین لوپن سعی خواهد کرد از همان فرمولهای انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا در راستای جلب افکار عمومی استفاده کند.

با این حال به نظر می رسد جامعه فرانسه تفاوتهایی با جامعه آمریکا دارد که رهبر جبهه ملی فرانسه هنوز آنها را درک نکرده است.

کد خبر 3930664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =