آماده بازسازی خانه مفتون در بردخون هستیم

بوشهر - شهردار بردخون گفت: آماده بازسازی خانه مفتون در بردخون هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم درویشی ظهر شنبه در نشست ادبی مفتون اظهار داشت: در حد توان برای جانمایی و بازسازی خانه مفتون در شهر بردخون آماده هستیم.

وی افزود: تلاش می‌کنیم با همکاری ادارات به‌ویژه شورای اسلامی تندیس شاعر عزیز مفتون بردخونی در بردخون نصب شود و در اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری مشارکت کنیم.

درویشی اضافه کرد: برای چاپ کتاب شاعران جوان بردخونی حمایت می کنیم و در فعالیت هایی که در پیشرفت بردخون مؤثر است مشارکت خواهیم کرد.

یکی از اساتید دانشگاه نیز گفت: بیشتر شهرها روزی را به نام خود انتخاب کرده‌اند که با وجود قدمت درخشان تاریخی  و پیشینه منطقه می توان روزی را به نام بردخون تعیین کرد.

مجید عابدی افزود: مفتون بردخونی فعالیت زیادی در زمان خود داشته اما در مقایسه با فایز عملکرد کمتری دارد هرچند که مقایسه این دو منصفانه نیست.

وی افزود: مفتون بردخونی نسبت به ادبیات و تاریخ آگاهی خوبی داشته که نشان از مطالعه گسترده وی در زمینه‌های مختلف داشته است.

عابدی با اشاره به اینکه نامگذاری روز بردخون و مفتون با هماهنگی و برنامه‌ریزی مناسب صورت گیرد، افزود: در نشست هم اندیشی تعدادی از مسئولان بخش با استاندار، مدیریت ارشد استان قول تعمیر و بازسازی خانه مفتون در روستای کورک داد اما پس از چند ماه هنوز این وعده محقق نشده است.

تاکید فعالان بردخونی بر حفظ گنجینه های بردخون

شاعر بردخونی گفت: بردخون گذشتهای درخشان و سرشار از افتخار داشته و روزگاری مرکز علمی و مهد تربیت بزرگانی بوده که امروزه در قله های افتخار جهانی ایستاده‌اند.

عقیل نجار افزود: شاعران، علما، روحانیون و خطبای برجسته این دیار کهن سرآمد شهرها و استان بوده اند و در مراکز بزرگ علمی نجف و قم تحصیل می‌کرده‌اند و این نشانه‌ای از برجستگی بردخون می باشد.

وی با اشاره به شخصیت مفتون بردخونی، اضافه کرد: سید بهمنیار از شاعران برجسته بردخون و استان بوده و از اوان جوانی به شعر اشتغال داشته که با سرودن اشعاری زیبا و بکر در اذهان مردم ماندگار شده است.

استاد دانشگاه بوشهر نیز گفت: حوزه علمیه بردخون قبل از حوزه علمیه قم وجود داشته و بزرگانی در آن فعالیت می کرده اند که در بین علمای آن روز شناخته شده وبرجسته بوده‌اند.

علی زارعی با اشاره به اینکه برخی نسبت به گذشته بردخون بی تفاوت هست، افزود:بردخون بر پایه علمی بنا شد و بزرگانی مانند آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی، آیت الله سید علی رکنی حسینی در این حوزه فعالیت و تدریس می کرده اند.

وی اضافه کرد: دست نوشته هایی خطی مربوط به ۱۵۰ سال پیش و کتب قدیمی در منطقه وجود دارد که ناشناخته مانده و مردم نسبت به مکان ها و مراکز قدیمی آشنایی وجود ندارد مانند نمونه خورخان بردخون روزگاری مسکونی بوده و ۶۰نفر ساکن بوده‌اند.

فعال فرهنگی و اجتماعی نیز گفت: بردخون با چنین سابقه درخشان نباید مورد غفلت قرار گیرد و با ثبت و ضبط این گذشته و تاریخ افتخارآمیز گنجینه گرانسنگ را به آیندگان منتقل کنیم.

نامجو زحمتکش افزود: همگان دغدغه بردخون داشته باشیم و با حساسیت آن را دنبال کنیم و مانع از نابودی فرهنگ بومی محلی شویم که در این زمینه همراهی و مشارکت دلسوزان نیاز است.

کد خبر 3935249

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha