چالش انتخاباتی در رباط کریم و بهارستان/عضو هیات نظارت استعفا داد

رباط کریم- هنوز ثبت نام انتخابات نامزدهای شورای شهر شروع نشده چالش انتخاباتی زود هنگام در شهرستان های رباط کریم و بهارستان خبر ساز شد.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها- وحید محمدی یکتا- براساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به محض صدور دستوربرگزاری انتخابات ازطرف وزارت کشور،فرمانداران وبخشداران حوزه های انتخابیه(اصلی وفرعی) موظف به تشکیل هیأت های اجرائی حوزه انتخابیه می شوند.

بر اساس همین مواد قانون انتخابات افراد معتمد انتخاب شده باید بومی همان محل و حوزه انتخابیه، ازساکنین همان حوزه انتخابیه باشند و یا حداقل سابقه ۵ سال سکونت درمحل را داشته باشند و نیز ازبین کلیه اقشار جامعه انتخاب شوند.

علاوه بر ویژگی های بالا اعضا هیات اجرایی باید دارای ایمان والتزام عملی به اسلام وقانون اساسی باشند، دارای حسن شهرت باشند، مورد اعتماد مردم باشند، ازعوامل موثردرتحکیم رژیم سابق ویا وابسته به گروههای غیرقانونی نباشند، درانتخابات های گذشته مرتکب تخلف ویا جرم نشده باشند، نسبت خویشاوندی سببی و نسبی با هیچکدام از داوطلبان شرکت کننده درانتخابات نداشته باشند.

پس طبق قانون فرمانداران موظف به تشکیل هیات های اجرایی هستند و طبق قانون معتمدین شهرستان ها باید از بین کلیه اقشار جامعه انتخاب شوند نه از یک طیف و قشر خاص و اگر اینطور شد زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم می شود.

انتخاب معتمدین هیات اجرایی در شهرستان های رباط کریم و بهارستان به خصوص رباط کریم جنجال برانگیز بوده است، طوریکه در اعضا هیات اجرایی رباط کریم حتی یک نفر از جریان اصولگرایی وجود ندارد، اتفاقی که فرماندار رباط کریم نیز به آن اذعان دارد.

سعید بیات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مد نظر ما این بود که در هیات اجرایی از همه طیف های سیاسی حضور داشته باشند اما اینطور نشد و نفر اول علی البدل هیات اجرایی از جریان اصولگرایی است که با اختلاف یک رای نتوانست در جمع اعضا اصلی هیات اجرایی قرار بگیرد.

فرماندار رباط کریم با بیان اینکه از اصولگرایان برای شرکت در جمع معتمدین دعوت شده بود اما ۵ الی ۶ نفر از آن ها در جلسه معتمدین شهرستان برای انتخاب هیات اجرایی حضور پیدا نکردند و به همین دلیل موضوع مد نظر ما مبنی بر حضور همه اقشار در ترکیب هیات اجرایی محقق نشد.

فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان های رباط کریم و بهارستان اما این اعتقاد را ندارند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان و پرند در مجلس شورای اسلامی به شدت نسبت به چیدمان هیات اجرایی و نظارت در شهرستان های رباط کریم و بهارستان اعتراض کرد و این اعتراض را با انتشار بیانیه ای نشان داد.

حجت الاسلام حسن نوروزی در بخشی از این بیانیه اینچنین می نویسد: با توجه به مشخص شدن ترکیب هیئت اجرایی و نظارت پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و عدم توجه به ظرفیت و پتانسیل واقعی معتمدین شهرستان، به عنوان نماینده مردم شریف شهرستان های رباط کریم و بهارستان و شهر پرند نسبت به رویه جاری و عدم دعوت از اصولگرایان معترض بوده و نسبت به اصلاح آن از مجاری قانونی اقدام خواهم کرد.

وی در ادامه توجه مردم رباط کریم، بهارستان و پرند را به چند مورد جلب کرده و می نویسد: با توجه به انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی که منجر به پیروزی واقعی شد، برخی از افراد با هدف انتقامگیری از اصولگرایان؛ انتخابات پیش رو را با چینش هیئت های اجرایی و نظارت مدیریت می کنند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان و پرند در مجلس شورای اسلامی در این بیانیه می افزاید: رئیس هیئت های نظارت از قبل تعیین شده است و به طور قطع هدف انتخابات با این چیدمان یک سویه خواهد شد.

وی سپس با بیان اینکه نماینده ای در هیات نظارت ندارد می نویسد: اینجانب ضمن پیگیری از مراجع قانونی اعلام می نمایم نماینده ای درهیئت نظارت که مخصوص نماینده است ندارم.

از سوی دیگر علی دویران، از فعالان سیاسی و اجتماعی رباط کریم و بهارستان و روزنامه نگار این دو شهرستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از اصولگرایان ۳ الی ۴ نفر دعوت شده بودند که در مراسم هم حضور داشتند.

وی به ترکیب هیات اجرایی اشاره کرد و افزود: از ترکیب فعلی که کاملا مورد احترام هستند ۵ نفر سبقه انتخاباتی نداشته و ۳ نفر هم ساکن شهرستان رباط کریم نیستند.

دویران ارامه داد: غرض از بیان مطالب فوق اصلاح امور توسط فرماندار ولایتمدار شهرستان رباط کریم بود تا زمینه یک انتخابات پرشور و حماسی که از منویات مقام معظم رهبری است در شهرستان فراهم شود.

این چالش انتخاباتی ایجاد شده در رباط کریم و بهارستان به همین جا ختم نشد و شب گذشته حجت الاسلام نصرالهی، رئیس ستاد نماز جمعه بخش گلستان اعلام کرد از هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهرستان بهارستان استعفا می کند.

وی در بیانیه ای در مورد علت این استعفا نوشت: اینجانب پیرو اظهارات نماینده محترم مردم شریف شهرستان های رباط کریم و بهارستان از عضویت درهیات نظارت بر انتخابات شوراها در شهرستان بهارستان استعفا می نمایم.

به هر تقدیر چالش های انتخاباتی به وجود آمده در شهرستان های رباط کریم و بهارستان به اعتماد مردم لطمه وارد خواهد کرد، چرا که مردم توقع دارند از همه طیف های سیاسی و اقشار گوناگون جامعه افرادی در هیات اجرایی انتخابات حضور داشته باشند.

کد خبر 3936127

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =