چند مقام سابق آمريكايي و فعالان يهودي در صدد تاسيس لابي جديدي به جاي ايپك هستند تا با فشار از دولت بوش بخواهند نقشي فعالتر در گفتگوهاي صلح اسرائيل و فلسطيني ها ايفا كند.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل از روزنامه فوروارد چاپ نيويورك، "دنيس راس" ديپلمات (يهودي) سابق آمريكا و معاون وزير امور خارجه اسبق آن كشوردرخاورميانه،"تومايس پيكرينگ" ديپلمات ارشد سابق آمريكا وهمچنين "جرج سوروس" ميلياردر (يهودي) آمريكايي در راس اين گروه هستند و از بوش مي خواهند تا درحالي كه اسرائيل با سياست يكجانبه گرايي خود در نوار غزه و لبنان دچار لغزش شده است، دخالت خود را در حل اختلافات در منطقه بيشتر كند.

اين گروه همچنين از كاخ سفيد مي خواهد تا به آتش بسي جامع بين طرفهاي درگير در منطقه فكر كند. 

درخواست كنندگان كه خواسته خود را در يك نشست مطرح كردند؛ اين نشست را گامي نخست براي تاسيس يك سازمان جايگزين به جاي كميته امور عمومي آمريكا اسرائيل موسوم به ايپك توصيف كردند.

نامبردگان همچنين اين اقدام را نه صرفاً تلاش براي تاسيس سازماني به جاي ايپك، بلكه آن را كوشش آمريكا براي پايان درگيري در خاورميانه عنوان كردند.

اين گروه كه درصدد  جذب حمايت دو حزب است، از اقدامات انفعالي آمريكا در برخورد با بحران خاورميانه و درگيري بين اسرائيل و فلسطيني ها ابراز نگراني كرده است.

تحليلگران بر اين باورند كه گرچه گروههاي درخواست كننده آشكارا نارضايتي خود را از لابي اسرائيل اعلام نكردند، اما آنها از نگرش جديد افكار عمومي آمريكا و بدبيني شهروندان اين كشور بر عملكرد ايپك نگران هستند.

کد خبر 393859

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =