تحقق شعار سال وظیفه شرعی مردم در کنار دولت‌ است

شاهرود - امام جمعه کلاته خیج گفت: ویژگی اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی و اشتغال این است که پیاده‌سازی آن پیش از هر دولت، وظیفه شرعی یکایک مردم محسوب می شود.

حجت الاسلام حمید رضا شکری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن پاسخ به این پرسش که راه های تحقق اقتصاد مقاومتی در جوامع کوچک محلی مانند کلاته خیج چیست، ابراز داشت: ابتدا باید گفت هرکس وظیفه و نقش خود را برای عملی کردن این شعار می بایست پیداکرده و در تحقق آن اقدام کند و این امر مربوط به کلاته خیج، شاهرود و تهران نیست لذا باید همه و همه در آن مشارکت کنند، ما معتقد هستیم شعار تولید ملی، قطعاً هم‌ سطح دولتی دارد و هم گستره مردمی، در سطح مردمی اما حداقل تصمیم جدی بر حمایت از تولید ملی، وظیفه ‌ای شرعی محسوب می‌شود.

وی افزود: برای تحقق شعار سال در شهرهای کوچکی مثل کلاته خیج باید اولویت‌ها و نوع کار را در آن شهر بررسی کرد تا میزان رضایتمندی از تولیدات آن شهر حاصل شود.

رهبری تاکید ویژه ای به تولید داخلی دارند

امام جمعه کلاته خیج گفت: یکی از مسائلی که در کشور شرایط فعلی آن تا وضع مطلوب فاصله دارد، بحث تولید و اشتغال است به همین دلیل رهبر معظم انقلاب اسلامی توصیه می‌کنند همه آحاد ملت ایران به سمت تولید حرکت کنند تا کشور به توفیقاتی مهم در این زمینه دست یابند، امروز شهر کلاته خیج در سطح گسترده ای به تولید داخلی توجه کرده و دوخت انواع پوشاک و لباس های ورزشی از جمله این تلاش ها هستند که اگر شعار امسال به صورت واقعی در این شهر بخواهد محقق شود، مسئولان باید نقشه راه منسجمی ترسیم و بر اساس آن عمل‌ کنند تا در نهایت مردم از نتایج آن بهره‌ مند شوند.

شکری دیگر راه تحقق شعار سال را قطع وابستگی به خارج دانست و با اشاره به بیستم فروردین سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و آمریکا، ابراز داشت: یکی از عرصه های عزت بخشی که ملت ما بعد از انقلاب اسلامی در سایه شکوفایی نظام اسلامی به دست آورد دست یابی به فناوری هسته ای است و آنچه که زمینه به ظهور رسیدن توانمندی های آحاد جامعه را فراهم و ضعف آنها را به قدرت مبدل می کند و از آنها یک ملت عزتمند می سازد نظام اسلامی است، این فرق میان نظام اسلامی و نظام های دیگر محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ۳۸سال از انقلاب اسلامی ما گذشته است و به لطف پروردگار متعال عرصه های مختلف عزت برای این ملت گشوده شده، افزود: به همین دلیل ملت ما باید در بیستم فروردین هر سال این زمینه عزت بخش را یادآوری کند و شکر گزار این نعمت باشد لذا ملت ما توانست با بومی سازی علم هسته ای را به دست آورد.

رابطه با آمریکا برای ما منفعتی ندارد

امام جمعه کلاته خیج گفت: بسیاری از کشورهایی که از علم هسته ای برخوردار هستند آن را از طریق کپی سازی و هزینه های سنگین از کشورهای دیگر خریداری کردند تا بتواند از این زمینه علمی برخوردار شوند اما ملت ما نه تنها این علم را کپی سازی نکرد بلکه سعی کرده است مقدمات آن را از پایه بنا نهد و آن را به درختی تنومند تبدیل کند تا ملت امروز از ثمرات و برکات آن برخوردار باشد و این همان شعاری است که رهبر معظم انقلاب به آن تاکید دارند و باید در تمام زمینه ها رعایت شود.

شکری بیان داشت: در دوران رژیم گذشته، اگر قطع رابطه و یا ایجاد ارتباط می‌شد، اگر معامله‌ای انجام و اگر سفری برگزار می‌شد، آن کسی‌که نه نظرش خواسته می‌شد و نه در جریان امور قرار می‌گرفت و نه از احترامی برخوردار بود ملت ایران بود ، امروز ما معتقد هستیم رابطه سیاسی با آمریکا برای ما مضر است اولاً خطر آمریکا را کم نمی‌کند ثانیاً وجود رابطه برای آمریکائی‌ها وسیله‌ای برای نفوذ در قشرهای مستعد مزدوری بوده است.

وی ادامه داد: ۳۸سال از انقلاب می گذرد و دشمنان ملت ایران و دشمنان نظام جمهوری اسلامی، انواع و اقسام شگردها را به کار گرفتند تا شاید بتوانند مجدداً آن ملت را مقهور کنند و آن سلطه جهنمی‌ای را که ده‌ها سال بر ایران عزیز داشتند و حاضر نبودند از او دست بردارند شاید بتوانند آن سطله را دوباره برگردانند، امروز چالش نظام جمهوری اسلامی با دشمنان قدرتمند جهانی‌اش بر سر این قضیه است و مسأله انرژی هسته‌ای و مسأله ساخت موشک و ... بهانه ای بیش نیست.

دشمنان در تلاش برای وابسته سازی ایران اسلامی به خودشان هستند

امام جمعه کلاته خیج گفت: مسأله این است که یک ملت توانسته با قهر و غلبه، با عزم و اراده، سلطه قهرآمیز دیگران را از خود دفع کند، اما دشمنان می‌خواهند تلاش کنند این سلطه را برگردانند، آن‌ها می‌خواهند ملت ایران این فناوری را نداشته باشد یعنی وابسته و عقب باشد تا فاصله بین ملت‌های سلطه‌گر و دیگر ملت ‌ها هرگز کم نشود، نشست و برخاست و حرف‌زدن با آمریکایی‌ها، مطلقاً تأثیری در کم‌کردن دشمنی آن‌ها ندارد و بدون فایده است.

شکری با تاکید بر اینکه ملت ایران بدون تردید وضع مادی و اقتصادی خود را اصلاح خواهد کرد، افزود: این مهم به عزم و تصمیم به کار در همه طبقات جامعه، همکاری با دولت و حمایت از مسئولان کشور، شجاعت در اقدام و تأثیر نپذیرفتن از سیاست‌های خارجی و تبلیغات بیگانه نیازمند است و نه ارتباط با آمریکا و رفتن زیر بار زورگویانی که سال‌ها تجربه ارتباط با آن‌ها را داریم.

وی درباره ایام اعتکاف نیز بیان داشت: از ارزش وجود اعتکاف سخن های بسیاری باید گفت، در قرآن کریم درباره این فریضه می خوانیم «ما به ابراهیم و اسماعیل تذکر دادیم که این خانه را برای طواف کنندگان و معتکفان آماده کن» لذا شایسته است این فریضه فراموش نشود ولی از سوی دیگر نیز باید گفت افراد می بایست به مساله اعتکاف کمک کنند، امروز هزینه های مربوط به پذیرایی سنگین است شاید برای بعضی از هیئت امناء مساجد انجام این امر میَسّر نباشد لذا از افراد خَیّر که خود نمی توانند در اعتکاف شرکت کنند، می خواهیم تا هزینه برخی از معتکفان را بپردازند تا در این امر، سهیم و شریک شود.

امام جمعه کلاته خیج با بیان اینکه اعتکاف فقط حضور در مسجد نیست بلکه برای خود آداب و احکام دارد، تصریح کرد: اعتکاف یک عمل عبادی همراه با احکام ویژه است، قبل از وارد شدن به مسجد احکام آن را بشنوند و بعد وارد مسجد شوند، از عزیزانی که اعتکاف را برگزار می کنند تقاضا دارم برای معتکفان برنامه ریزی کنند، مبادا این ایامی که در مسجد هستند اوقات خود را بیهوده سپری کنند.

کد خبر 3947007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =