فصل برداشت علي آبادي و تاثيرات يك تصميم تاريخي

خبرگزاري مهر - گروه ورزشي : هفته تربيت بدني در حالي از امروز آغاز مي شود كه مهندس محمد علي آبادي دومين سال حضور در اين سازمان را با شناختي بيشتر براي دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده اش آغاز مي كند.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان تربيت بدني كه روز دوم مهرماه سال 1384 به عنوان جانشين مهندس مهرعليزاده انتخاب شد قبل از ورود به سازمان تربيت بدني به عنوان معاون فني و عمراني شهردار تهران فعاليت مي كرد و هر چند قبل از ورود به ورزش كشور سابقه ورزشي كوتاهي در دهه 60 و در باشگاه پرسپوليس داشت اما در شرايطي سكان هدايت سازمان متولي اصلي ورزش كشور را برعهده گرفت كه تقريبا هيچ شناختي بر اوضاع روز ورزش نداشت.

شايد به همين خاطر بود كه مهندس علي آبادي در بدو قبول رياست سازمان تربيت بدني در پروژه اي يكساله به كسب شناخت و آگاهي بيشتر نسبت به مسائل و مشكلات ورزش پرداخت و به گفته خودش حالا به شرايطي رسيده است كه از جزييات ورزش آگاه است و مي داند مشكل و معضلات آن چيست.

رئيس سازمان تربيت بدني كه در ابتداي دوران فعاليتش با اظهار نظرهايي صريح و بي پرده باعث دگرگوني و تحرك خاصي در ورزش شده بود در طول يكسال گذشته تلاش كرده است با سفر به استانهاي مختلف كشور و آشنايي با معضلات و مشكلات ادارات كل، گامي هرچند كوچك در راستاي گسترش و پيشرفت ورزش بردارد. اما به نظر مي رسد كه در پايان دوران يكساله حضور مهندس علي آبادي در سازمان تربيت بدني هنوز نمي تواند به او نمره مشخصي داد و بايد منتظر ثمرات اين شناخت در سالهاي آينده بود. 

آنچه مسلم است مهندس علي آبادي در پرداختن و بها دادن به ورزش استانها پيشگام بوده است و تلاش كرده با برگزاري جلسات مختلف و متعدد با روساي هيات ها و مديران كل ادارات تربيت بدني استانها به شناخت جامع و كاملي از ورزش و مشكلات آن دست پيدا كند و قطعا بايد در سال دوم فعاليت خود از اين شناخت و آگاهي براي پيشبرد و توسعه ورزش استفاده كند.

سازمان تربيت بدني در سال گذشته توجه ويژه اي به تكميل طرح ها و ورزشگاههاي نيمه كاره داشته است كه در اين راستا تاكنون ورزشگاهها و طرحهايي نيز در استانهاي مختلف به بهره برداري رسيده اند كه اين اتفاق را مي توان از جمله نقاط مثبت عملكرد يكساله مهندس علي آبادي در ورزش كشور دانست.

ضمن اينكه سازمان تربيت بدني در اين مدت نظارت خوب وقابل قبولي بر عملكرد فدرسيونهاي ورزشي داشته است و توانسته تا حدودي زيادي با فدراسيونهايي كه از راه اصلي خود خارج شده بودند برخورد كند و شرايطي را فراهم كند كه همه فدراسيونها به طور فعال و جدي پيگير امور جاري خود باشند.

مهندس علي آبادي كه در روزهاي ابتدايي حضور خود در مصاحبه اي جنجالي اعلام كرده بود با فدراسيونهاي كم كار و غير فعال برخورد خواهد كرد، در طول يكساله گذشته توانسته است پويايي را به اكثر فدراسيونهاي ورزشي بازگرداند كه قطعا ماحصل اين توجه و نظارت در آينده مشخص خواهد شد.ضمن اينكه در بخش اعتبارات و تامين بودجه هاي مورد نياز نيز سازمان تربيت بدني با رشد چشمگيري مواجه بوده و توانسته است اين ميزان اعتبارات را چند برابر كند.

اما جدا از مسائل نظارتي و اجرايي بايد به تصميماتي هم اشاره كرد كه در طول يكسال گذشته اتخاذ شده  و متاسفانه تاثير مثبتي در ورزش نداشته است. ماجراي اختلاف نظرات  مهندس علي آبادي و محمد دادكان در مورد تيم ملي كه از قبل از رقابتهاي جام جهاني آغاز شد و تا پايان مسابقات نيز ادامه داشت از جمله اين موارد است. رئيس سازمان تربيت بدني كه با حضورش در اين سازمان در آستانه مسابقات جام جهاني از نگاهي پدرانه قصد داشت بر عملكرد تيم ملي فوتبال نيز نظارت داشته باشد زماني كه با مقاومت هاي محمد دادكان و تصميم گيريهاي خود محور او مواجه شد چاره اي جز اين نديد كه تا پس از پايان رقابتهاي جام جهاني و مشخص شدن نتايج تيم ملي صبر كند.

درحاليكه محمد دادكان قبل از مسابقات جام جهاني اعلام كرده بود كه در پايان اين مسابقات از فدراسيون فوتبال خواهد رفت اما مهندس علي آبادي درست لحظاتي پس از ديدار تيم ملي برابر آنگولا حكم به بركناري وي داد تا از همان زمان اوضاع داخلي فوتبال ايران متشنج شود. ازآن  زمان تاكنون اوضاع و شرايط حاكم بر فدراسيون فوتبال روال عادي خود را بدست نياورده و هر روز اظهار نظرهاي مختلفي در مورد آينده فوتبال ايران مطرح مي شود. اين اتفاق درحالي هنوز بر فوتبال كشورمان تاثير گذار است كه مشخص نيست فدراسيون بين المللي فوتبال فيفا چه تصميمي در مورد پرونده محمد دادكان و بركناري اش از فدراسيون فوتبال اتخاذ خواهد كرد.

با اين حال اتخاذ تصميم مهندس علي آبادي درمورد رئيس سابق فدراسيون فوتبال را بايد يكي از تصميماتي دانست كه وي بدون كار كارشناسي و استفاده از خرد جمعي انجام داد وشرايط را به گونه اي رقم زد كه هنوز با گذشت چندماه از اين اتفاق تبعات آن گريبان فوتبال را گرفته است و اين رشته پرطرفدار را دچار استرسي خود ساخته كرده است.

مهندس محمد علي آبادي درحالي وارد دومين سال حضور خود در سازمان تربيت بدني شده است كه حالا شناخت قابل قبولي از تمامي زواياي ورزش دارد و بايد منتظر بود كه ثمره اين شناخت در اين سال مشخص شود. همانطور كه عنوان شد در سال اول نمي توان به رئيس سازمان تربيت بدني نمره مشخصي داد اما قطعا امسال بايد شاهد برداشت محصول يكسال گذشته مهندس علي آبادي در ورزش كشور باشيم.

روزتربيت بدني و ورزش درحالي روز26 مهرماه تعيين شده است كه به نظر مي رسد براي جامعه جواني كه بيش از 70 ميليون جمعيت دارد بايد تمام روزهاي سال روز تربيت بدني و ورزش باشد و اين برعهده سازمان تربيت بدني و مسئولان آن است كه بايد روز و هفته تربيت بدني را به تمامي روزهاي سال تعميم بدهند و شرايطي را فراهم كنند كه جامعه جوان و حتي تمامي افراد درهرسني از فقرهاي حركتي و ورزشي رهايي يابند و شاهد عمومي شدن ورزش در بين تمامي مردم باشيم.

کد خبر 395356

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =