در گفت و گو با مهر عنوان شد:

حوزه معدن به جایگاه مطلوب خود دست نیافته است

شناسهٔ خبر: 3957115 -
اردبیل – رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران گفت: با وجود ارزش‌افزوده بالا در بخش معدن، این حوزه در کشور هنوز به جایگاه مطلوب خود دست نیافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، نادعلی اسماعیلی صبح چهارشنبه در حاشیه همایش پهنه‌های اکتشافی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدن در اردبیل به خبرنگار مهر گفت: معدن موتور اقتصادی کشور است و می‌تواند تأثیرات قابل‌توجه در توسعه کشور داشته باشد.

وی افزود: بر اساس آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی، با وجود رکود ۱۷.۱ درصدی بخش ساختمان، در ۹ ماهه نخست سال گذشته بخش معدن دو دهم درصد رشد داشته و بی‌شک با احصا آمارهای ۱۲ ماهه سال گذشته این رشد به مراتب بیشتر است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران تأکید کرد: مطابق منویات رهبر معظم انقلاب بخش معدن از مزیت‌ها محسوب می‌شود و در صورتی که حمایت دولت از بخش معدنی افزایش یابد بخش معدن می‌تواند در حوزه تولید نقش کلیدی ایفا کند.

اسماعیلی متذکر شد: با وجود ظرفیت‌های موجود هنوز بخش معدن به جایگاه مطلوب نرسیده و به عنوان مثال از ۹ هزار معدن موجود در کشور نزدیک به پنج هزار و ۵۰۰ مورد فعال هستند.

وی با تأکید به ضرورت مطالعه پهنه‌های اکتشافی ادامه داد: در این راستا لازم است که بخش خصوصی پای کار بیاید.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران افزود: در خود استان اردبیل در چهار پهنه اکتشافاتی صورت گرفته و مطالعات اولیه رضایت‌بخش است که امید می‌رود بتوان به معادن بزرگ زیرزمینی، عمقی با عیار کم و ذخیره بالا کشف کرد.

اسماعیلی در خصوص وضعیت معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی نیز ادامه داد: به دنبال فعال‌سازی این حوزه با هدف اشتغال‌زایی  و ارزش‌افزوده بالا هستیم؛ چرا که این حوزه اکتشاف و فروش را از کیلو به گرم کاهش داده و ارزش‌افزوده بالایی دارد.

وی افزود: با توجه به وجود معدن عقیق در اردبیل لازم است از علاقه‌مندان این حوزه حمایت شود تا بتوان به اکتشاف مطلوب دست یافت.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن ایران همچنین به ضرورت فعال‌سازی صنایع تبدیلی اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه معدن حوزه‌ای زمان‌بر و ریسک بر است، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران از سوی دولت حمایت شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 3 =