در بررسی برنامه ششم توسعه؛

خوشه‌های کسب‌وکار در روستاهای کم برخوردار اردبیل تعریف شود

شناسهٔ خبر: 3958094 -
اردبیل – استاندار اردبیل به ضرورت تعریف خوشه‌های کسب‌وکار در روستاهای کم برخوردار استان تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید خدابخش بعدازظهر پنج‌شنبه در  جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه اردبیل تصریح کرد: با توجه به اولویت‌های برنامه ششم توسعه برای حمایت از مناطق کم برخوردار ضروری است زمینه‌های توسعه روستاها در استان مشخص و برای تحقق در طول پنج سال آینده برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: برخی روستاها قابلیت راه‌اندازی واحدهای صنعتی و برخی توسعه گردشگری را دارند که در هر یک از این موارد می‌توان با راه‌اندازی ناحیه صنعتی یا اکوکمپ ها زمینه توسعه روستا را تسهیل کرد.

استاندار اردبیل متذکر شد: در برخی روستاها راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی و یا فعال‌سازی صنایع‌دستی می‌تواند راهگشای توسعه باشد و در برخی الگوهای جدید کشت محصولات کشاورزی پیاده شود.

به گفته رئیس شورای برنامه‌ریزی استان توسعه روستاها می‌بایست با هدف اشتغال‌زایی در روستا و ممانعت از مهاجرت از روستاها مورد توجه قرار گیرد.

خدابخش تأکید کرد: موضوع شناسایی روستاهای در معرض خطر سوانح طبیعی در برنامه ششم مطرح شده که این به معنی ایمن‌سازی روستاهایی از این دست و ممانعت از مهاجرت از روستا است.

وی همچنین به ارائه تسهیلات ویژه به طرح‌های توسعه‌ای در روستاها اشاره کرد و افزود: علاوه بر این جهت حمایت از اجرای طرح‌ها می‌توان توسعه زیرساخت روستا از جمله راه را در اولویت قرار داد.

استاندار اردبیل یکی از موارد توسعه روستاها را آبیاری تحت‌فشار عنوان و تأکید کرد: با وجود اینکه دولت ۸۵ درصد از هزینه تمام شده اجرای این مهم را تأمین می‌کند در روستاهای استان استقبال مطلوبی از آن صورت نگرفته است.

خدابخش دلیل بی‌توجهی به این طرح را دسترسی راحت اغلب روستاها به منابع آبی با حفر غیرمجاز چاه دانست و گفت: ضروری است اهمیت آبیاری تحت‌فشار برای روستاییان تبیین شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 10 =