مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی:

۱۲۵هزار سند و آثار مرتبط با دفاع مقدس در استان مرکزی جمع آوری شد

شناسهٔ خبر: 3958661 -
اراک- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس استان مرکزی گفت: تاکنون ۱۲۵ هزار سند، عکس و آثار مرتبط با دفاع مقدس در استان مرکزی جمع آوری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی مشایخی در دیدار با فرماندار شهرستان خمین، اظهار داشت: شهدا میراث ماندگار انقلاب اسلامی هستند و حفظ آثار و اسناد دفاع مقدس در راستای زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها یک تکلیف است. 

وی افزود: جمع آوری یک هزار مصاحبه شفاهی با ایثارگران، جانبازان و خاطرات آنها از دوران دفاع مقدس در طی سال های اخیر از فعالیت های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بوده است. 

مشایخی بیان کرد: هم اکنون در ۴۷ نقطه استان مرکزی یادمان شهدا در حال احداث و دارای پیشرفت فیزیکی ۸۸ درصدی است که در هر یادمان یک پایگاه فرهنگی نیز دایر می شود.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی تعداد شهدای گمنام را در سطح استان ۱۲۸ شهید عنوان کرد و گفت: ۹۹ شهید گمنام در ۳۰ نقطه عمومی در سطح استان و ۲۹ شهید دیگر در دستگاه های دولتی و دانشگاه ها خاکسپاری شده اند.

وی خاطر نشان کرد: امسال ۳۰ عنوان کتاب در استان مرکزی با محوریت ارزش های دفاع مقدس و در بخش کودک منتشر خواهد شد و سال گذشته نیز ۲۰ عنوان کتاب به چاپ رسید که در هفته دفاع مقدس رونمایی می شود.

مشایخی از دیگر برنامه های این بنیاد را راه اندازی نگارخانه ای برای نمایش آثار فرهنگی و هنری با محوریت دفاع مقدس توسط هنرمندان در زمینه های مختلف هنری عنوان کرد.

سید مهدی ساداتی، فرماندار شهرستان خمین نیز در این جلسه اظهار داشت: شهرستان خمین و رزمندگان این شهرستان نقش موثر و ویژه ای در جنگ تحمیلی داشته اند و تقدیم بیش از هزار شهید، ۲۵۰۰ جانباز و ۹۰ آزاده موید این موضوع است.

وی در ادامه افزود: مردم شهرستان خمین در بحث بازسازی مناطق جنگی بعد از دوران جنگ تحمیلی نیز نقش موثری داشته و ثابت کرده اند که در مواقع حساس و ضروری آماده به خدمت هستند.

فرماندار خمین گفت: حفظ و نشر آثار دفاع مقدس بسترسازی مناسبی برای نسل های بعد از انقلاب است تا با ایثارگری ها و از خودگذشتگی های دلاورمردان آشنا شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 17 =