طرح خدمات مشاوره‌ای در حوادث با رویکردی جدید در مرکزی اجرا می شود

اراک- معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: طرح ارائه خدمات مشاوره ای و حمایت های روانی - اجتماعی در سوانح و حوادث، با رویکردی جدید طی سال جاری در استان مرکزی اجرا می شود.

کیانوش امینی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح ایجاد شبکه خدمات مشاوره ای و حمایت های روانی - اجتماعی در بلایای طبیعی با هدف پیشگیری از بروز و کاهش مشکلات روانی، اجتماعی آسیب دیدگان در مواجهه با حوادث و سوانح، از سال گذشته با مشارکت دو ساختار دولتی و غیر دولتی در استان مرکزی اجرایی شد.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح شبکه محب(مشاوره و حمایت های روانی - اجتماعی در بلایای طبیعی)، توانمندسازی اجتماعات محلی و کاهش اختلالات و مشکلات روحی آسیب دیدگان در حوادث است، افزود: یکی از شاخص های مهم توسعه اجتماعی، میزان مشارکت مردم و توانمندی آنان در حل مسائل و مشکلات خویش است، به همین علت رویکرد اجتماعی محور به عنوان موثرترین و اصلی ترین رویکرد در طرح محب مورد توجه قرار گرفته است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی بیان داشت: امسال نیز اجرای این طرح با رویکردی جدید در استان تداوم خواهد داشت و به منظور آشنایی با رویکرد جدید، دوره های آموزشی توسط اداره کل بهزیستی از امروز دوم اردیبهشت ماه آغاز شده است.

وی ادامه داد: با جلب مشارکت مردم و بهره مندی از توانمندی آنان می توان تا حدود زیادی از میزان و شدت آسیب های مرتبط با حوادث کاست و این اقدامات زمانی حداکثر بهره وری را به همراه خواهد داشت که با همکاری جامعه توام باشد.

امینی خاطرنشان ساخت: طرح دیگری با عنوان ظرفیت سازی همیاران بهزیستی در کشور و استان مرکزی در حال اجرا است و در این حوزه هم معاونت پیشگیری بهزیستی فعالیت خود را گسترده کرده و بیش از ۳۰ نفر آموزش های لازم را گذرانده اند تا فرهنگ همکاری محله ای را به درستی در جامعه هدف ارائه و نهادینه کنند.

وی تصریح کرد: در کشور همه انتظار دارند دولت تمامی کارها را انجام دهد، در حالی که باید به سمتی برویم که فرهنگ مشارکت را در جامعه نهادینه کرده و ارتقا دهیم، چرا که این مهم از مولفه های اصلی سرمایه اجتماعی است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: در یک جامعه، قدرت سرمایه اجتماعی از سرمایه های اقتصادی و انسانی بیشتر بوده و از معیارهای مهم توسعه پایدار است، در همین راستا موضوع راه اندازی پایگاه های سلامت اجتماعی در استان مرکزی پیگیری می شود.

امینی اضافه کرد: هم اکنون ۱۷ پایگاه سلامت در استان مرکزی فعال بوده و در اکثر شهرستان های استان این پایگاه ها وجود دارد که خدمات اولیه مشاوره اجتماعی را ارائه می دهند و افزایش این پایگاه ها در دستور کار است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: در حوزه پیشگیری، ۳۰موسسه پیشگیری از اعتیاد در استان تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کنند که به صورت تخصصی مشغول خدمت رسانی هستند و دفتر پیشگیری از اعتیاد چهار مولفه پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و توانمندسازی را دنبال می کند.

کد خبر 3958924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =