معاون اورژانس کشور؛

۹۷ درصد ایران در معرض خطر زلزله است

شناسهٔ خبر: 3958939 -
معاون حوادث و بلایای اورژانس کشور گفت: ۹۷ درصد ایران در معرض خطر زلزله است، خصوصا گسل هایی که در زیر کلانشهرهایی مانند تهران قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حمیدرضا خانکه در برنامه نبض شبکه خبر که جمعه شب روی آنتن رفت، اظهارداشت: زلزله، سیل و ریزگردها برای کشور ما از نظر خسارت های جانی و مالی دغدغه محسوب می شود به خصوص زلزله که از دیرباز گریبانگیر مناطق مختلف بوده است.

وی افزود: ۹۷ درصد ایران در معرض خطر زلزله است خصوصا گسل هایی که در زیر کلانشهرهایی مانند تهران قرار گرفته اند بخاطر حضور جمعیت بسیار خطرناک هستند.

معاون حوادث و بلایای اورژانس کشور، گفت: در حال حاضر در کشور سیستم ثبت مرگ ناشی از حوادث وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هر حادثه ای شاخصه بین المللی دارد، افزود: ضریبی در دنیا داریم به این شکل که هر منطقه ای که دچار حادثه می شود ۱۰ درصد جمعیت آن منطقه دچار حادثه می شوند، ۱۰ درصد جمعیت آن دچار مرگ و میر و به همین ترتیب ۱۰ درصد هم متاثر خواهند شد.

خانکه افزود: باید مشخص کنیم سهم مسئولین و ارگان های مربوطه در کنترل و مدیریت بحران حادثه چقدر است تا بتوانیم به موقع تقسیم کار و وظایف کنیم.

معاون حوادث و بلایای اورژانس با انتقاد از اینکه ما در کشور با تعدد گروه های امدادی مواجه ایم، گفت: در حال حاضر وقتی اتفاق ناخوشایند و حادثه طبیعی رخ می دهد مردم حادثه دیده یا شاهدان یک حادثه نمی دانند به چه گروه و یا شماره تلفن امدادی اطلاع دهند.

وی افزود: اکثر کشورهای دنیا هنگام حادثه فقط یک شماره دارند در کشور ماه ۲۰ شماره و نهاد امدادی وجود دارد.

خانکه با پیشنهاد به استفاده از برنامه جامع نرم افزاری تهیه شده در اورژانس کشور سطح و میزان حوادث ها پیش بینی شود تا کنون سعی کرده ایم بیشتر امدادرسانی کنیم بطور حتم با وجود حادثه های مختلف شاید به بخش امداد رسانی نتوانیم بیافزایم بنابر این باید توان پیش بینی حوادث و بلایای طبیعی را تقویت کنیم بنابر این باید از یک نقشه راه و برنامه جامع استفاده کنیم و تقسیم وظایف کنیم.

وی ادامه داد: حوادث از ما جلو می زنند و قابل پیش بینی ما نیستند اما باید در چارچوب مشخص شده عمل کنیم و تقسیم وظایف از صفر تا صد صورت بگیرد.

خانکه با اشاره به ضعیف بودن زیر ساخت ها در زمان های خطر افزود: حتی هواشناسی ما نیز مانند سایر نقاط حادثه خیز در دنیا به زبان مردم با مردم حرف بزنند. اگر بتوانیم سطح حادثه را تخمین بزنیم و یا مشخص کنیم، مابقی امداد و مدیدریت بحران را هم مشخص می کنیم بعنوان مثال حادثه پلاسکو یک حادثه محلی بود ولی ما در سطح ملی عمل کردیم.

وی گفت: شناخت، پایش، اطلاع رسانی و ... باید به موقع و درست صورت بپذیرد.

 معاون حوادث و بلایای اورژانس کشور عملکرد اخیر ارگان های امدادی در حادثه سیل اخیر در استان های شمال غرب کشور را خوب توصیف کرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =