شهر از سوداگری خانه‌سازی ساخته نمی شود

قزوین- رئیس جمهور گفت: در فرهنگ اسلامی شهر از سوداگری خانه‌سازی ساخته نمی شود؛ بلکه نحوه معماری بر فرهنگ بنا نهاده می‌شود و ساختمان‌ها محل سکونت و آرامش است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در پنجمین اجلاس بین‌المللی مجمع جهانی شهرهای اسلامی که در سالن اجتماعات شهدای گمنام دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: تمدن‌های بزرگ بشری به طور معمول در کنار شهرها به وجود آمده و دانش و فناوری و تمدن در شهرهای بزرگ ظهور و بروز بافته است.

وی افزود: برای بررسی تمدن اسلامی پس از مطالعه کتب و آثار گذشتگان، توجه به آثار باقیمانده معماری در شهرهای بزرگ اسلامی است.

رئیس جمهور ادامه داد: این تمدن از مشرق و شبه جزیره هندوستان گرفته تا شمال آفریقا و کشورهای مهم خاورمیانه از جمله تمدن بزرگ ایران را در بر گرفته است.

روحانی اضافه کرد: آثار تمدنی و ویژگی ساختمانها با ما از فرهنگ، برادری، تمدن، دوستی و استفاده صحیح از طبیعت در گذشته سخن می‌گویند.

وی بیان کرد: در آثار بزرگ تمدنی در کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اسلامی دیده می‌شود که آثار معماری ساختمانها نظیر مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها از فرهنگ مردم سرچشمه گرفته و در مرکز شهرها مد نظر است.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسجد محل مشورت، تجمع، برنامه‌های فرهنگی، تصمیم‌گیری برای دفاع از شهر، مرکز فرهنگی آن و آشنایی با آداب و حکمت زندگی است.

روحانی خاطرنشان کرد: مدارس و مراکز آموزشی در کنار مساجد ساخته می‌شدند و مکان‌های مقدسی از قبیل آرامگاه بزرگان دینی از جمله آنها بود و پس از آن بازار به عنوان نبض اقتصاد و حتی مراکز هنری در کنار مساجد احداث می‌شد.

وی اضافه کرد: پس ابتدا فرهنگ، سپس اقتصاد و هنر مد نظر قرار داشته و در کنار آن‌ها محل سکونت همزمان با مراکز تولید نظیر باغ‌ها، دامداری‌ها و امثال آن با یکدیگر متصل می‌شود.

رئیس جمهور یادآور شد: در فرهنگ اسلامی شهر از سوداگری خانه‌سازی ساخته نمی شود؛ بلکه نحوه معماری بر فرهنگ بنا نهاده می‌شود و ساختمان‌ها محل سکونت و آرامش است.

روحانی ادامه داد: در چنین شهرهایی ارتباط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبیین می‌شود اما امروز از بسیاری از اهداف بلند شهرسازی فاصله داریم و در شرایطی هستیم که مسائل فرهنگی، آسایش، حریم خصوصی و اجتماعی مردم، امنیت شهر تغییر یافته است.

وی تصریح کرد: اکنون در برخی منازل دیدن ستارگان و درختان برای مردم مشکل است و علاوه بر آن قطع درختان کهنسال چندین ساله مشکل‌زا می‌شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بدترین درآمد برای شهرداری نابود کردن باغستان و کارهایی از این قبیل است و این بدتر از آن است که نفت را بفروشیم و با آن حقوق کارمندان را بپردازیم.

روحانی بیان کرد: مراتع، کوه‌ها، دریاچه و در مجموع محیط زیست بین‌نسلی است و همچنانکه حق ویرانی آثار باستانی و برپا کردن برج نداریم، حق تخریب باغستان را هم نداریم.

وی اضافه کرد: اگر شهرها و شهرداری‌ها نیازمند منابع هستند باید به فکر منابع درآمدی سالم باشند و دولت آماده تأمین منابع مشروع برای شهرداری‌هاست.

رئیس جمهور گفت: آیا ما باید برای توسعه شهر از فضاهای مردم بفروشیم و برای تامین رفاه مردم ارزش کاملی قائل نباشیم؟

دکتر روحانی عنوان کرد: به نظر بنده پروژه های بزرگ و مهم در شهرهای بزرگ باید با رای و نظر مردم اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: این مردم هستند که باید اولویت ها را برای ما مشخص کنند و با نظر مردم و مدیریت یک پارچه و هم افزایی دستگاه های دیگر ما بهتر و راحت تر می توانیم شهرهای بزرگ را اداره کنیم و به اهداف توسعه بلند مدت خود به شهرها بپردازیم و درآمدهای لازم را برای مردم به وجود بیاوریم و فاصله طبقاتی را در شهرها کم کنیم و حاشیه نشینی ها را کم کنیم.

رئیس جمهور گفت: باید بتوانیم از فناوری های نو برای اداره شهر بهره بگیریم و شهر الکترونیک و شهری هوشمند برای مردم فراهم سازیم.

وی گفت: در حال حاضر در خود تهران مردم با استفاده از اینترنت و فضای مجازی می توانند خرید، تهیه خودرو، تاکسی، رفت و آمد و بسیاری از خدمات خود را راحت تر و در منزل دریافت کنند.

دکتر روحانی بیان کرد: یکی از انتخابات  ما در آینده نزدیک تعیین  کننده اعضای شوراهای شهرها و روستاهاست و مردم با رای خود شوراها و نهایتا شهردار ها انتخاب می شوند.

رئیس جمهور افزود: توسعه گردشگری داخلی و خارجی می تواند سبب افزایش دانسته های فرهنگی شود و این مبادلات گردشگری برای کشورهای دو طرف منافع فراوانی را به همراه خواهد داشت.

وی بیان کرد: شهر قزوین نیز از شهرهایی است که با جاذبه های مختلف طبیعی و تاریخی می تواند مبدا مسافرت های مختلف از سراسر جهان باشد.

دکتر روحانی گفت: امیدوارم این اجلاس سبب توسعه پایدار شهرهای ما باشد.

کد خبر 3960324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =