۶ هزار هکتار آبیاری مدرن در قزوین توسط رئیس جمهور افتتاح شد

قزوین- طرح آبیاری مدرن در شش هزار هکتار از از اراضی کشاورزی استان قزوین بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، روز یکشنبه در مراسمی با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و از طریق ویدئو کنفرانس طرح آبیاری تحت فشار در شش هزار هکتار از اراضی و باغات استان قزوین با ۶۸۶ میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

با توجه به روند روبه رشد جمعیت کشور و ضرورت تامین نیازهای غذایی مردم و نیز کمبود منابع آبی کشور استفاده مناسب و بهینه از این منابع خدادادی در شرایط کنونی بسیار با اهمیت است.

استفاده از سامانه های نوین آبیاری یکی از راهکارهای موثر در مدیریت منابع آبی و صرفه جویی در آبهای زیرزمینی و افزایش راندمان تولید محصول است که در این راستا با استفاده از سامانه های نوین، راندمان آبیاری در روش های بارانی تا ۴۰ درصد و در روش های قطره ای تا ۵۰سبت به روشهای سطحی و سنتی افزایش می یابد.

در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت در مهرماه سال ۹۵ به استان قزوین اجرای ۲۰ هزارهکتار سامانه نوین آبیاری (طی سال های ۹۵ و ۹۶ ) در اراضی زراعی و باغی استان در ردیف مهمترین مصوبات سفر قرار گرفت و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

در حالی که تا پایان سال ۹۴ مجموع طرح های اجرا شده در عرصه سیستم های نوین آبیاری استان حدود ۲۴ هزار هکتار بوده است این مصوبه نقطه عطفی تاریخی و تحولی عظیم در بهبود وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی استان محسوب می شود.  

در این راستا در فاز اول این طرح عظیم بیش از۶ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری تا پایان فروردین ماه ۹۶ آماده بهره برداری شده است که با اجرای آن به میزان ۴۵میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود.

در فاز دوم این طرح نیز تا پایان تیرماه امسال ۱۴ هزارهکتار دیگر از اراضی و باغات استان به سامانه های آبیاری نوین مجهز شده و زمینه صرفه جویی مجدد حدود ۴۵ میلیون مترمکعب آب در استان فراهم خواهد شد.

به ازای اجرای متوسط هر ۵.۹ هکتارآبیاری نوین یک شغل ایجاد می شود و با اجرای این طرح حدود ۱۶۹۴ نفر اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.

در حال حاضر اراضی کشاورزی و باغی مستعد اجرای طرح های نوین آبیاری در استان قزوین بالغ بر ۱۸۰ هزار هکتار است.

با اجرای آبیاری مدرن در مزارع کشاورزی و باغات افزایش ۴۰ درصدی راندمان آبیاری و  افزایش ۲۰ درصدی تولید محصولات محقق می شود.

کد خبر 3960832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =