ساز وکار اصلاح طلبان برای بستن فهرست شورای شهر تهران

رئیس فراکسیون امید مجلس ساز و کار اصلاح طلبان برای بستن فهرست اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر تهران را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ، عارف که در نشست فعالان دانشجویی و ستاد جوانان ستاد انتخابات اصلاح طلبان تهران حضور یافته بود،گفت:سال ۹۲ گام اول را به خوبی برداشتیم و این مسیر را تا سال ۹۴ ادامه دادیم در گام دوم این مسیر را به نحو احسنت طی کردیم، امروز در آستانه گام سوم هستیم و باید ادامه بدهیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گفتمان اصلاحات گفتمان مطالبه خواهی است،گفتمان اصلاحات، سرمایه اش جوانان است و به ظرفیت و توانمندی آنان اعتقاد داریم، همیشه گفته ام مردم از سیاسیون خود جلوتر  گام برمی دارند.

رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: ظرفیت گفتمان اصلاحات بیشتر از هر زمان دیگری است.ما در گذشته توقف نمی کنیم ما قهر نمی کنیم، براساس تکلیف در میدان می مانیم.

 .
وی ادامه داد: سال ۹۲ گام اول را به خوبی برداشتیم و این مسیر را تا سال ۹۴ ادامه دادیم در گام دوم این مسیر را به نحو احسنت طی کردیم، امروز در آستانه گام سوم هستیم و باید ادامه بدهیم.

عارف با بیان اینکه ظرفیت گفتمان اصلاحات بیشتر از هر زمان دیگری استادامه داد:  در انتخابات هم همین راهبرد را داریم، دولت روحانی موفق بود ، و به طور مطلوب با توجه به شرایطش خوب اقدام کرد.

وی با تاکید بر اینکه حضور آقای روحانی در دور دوم را لازم می دانیم و از دستاوردهای دولت اصلاحات می دانیم ،اظهار داشت:  شورای شهر مهم است ، حتی کوچکترین شورا ها در دور ترین بخش ها اگر اعتقاد به دمکراسی داریم نباید از کوچکترین نهاد بگذریم، تهران برای ما مهم است اما شهرستان ها هم مهم است
در سال قبل ما محورهایمان را مشخص کردیم محور فعالیت ما باید جوانان باشد، تعبیر پوستر چسبانی  کنار رفت، ما افتخار می کنیم پوستر چسبان جوانان باشیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: اگر در انتخابات سهمی برای جوانان در نظر گرفته ایم و به آن اعتقاد داریم و اگر برای زنان سهم می گذاریم جبران گذشته است. ما توجه به این که زنان ۵۰ درصد جامعه هستند ،  جوانان  در سال های دفاع مقدس و دوره سازندگی حضور مؤثر داشتند.در انتخابات این دوره هم همین راهبرد را داریم.

عارف در تشریح مکانیسم نحوه چینش لیست اصلاح طلبان شورای شهر تهران گفت:  شورای اسلامی شهر  و روستا باید در برگیرنده افراد آشنا به مسایل شهری و بعبارتی شورا باید تخصصی باشد. باید افراد متخصص در شورا قرار بگیرند. البته در مورد بعضی از نقد های مطرح شده احساس میکنم ناشی از عدم آشنایی با ضوابط است. بزنامه ما بر مبنای حرکت در راستای "برجا"( برنامه جامع اصلاح طلبان) است. تعهد ما به مردم است. همین برنامه‌های امروز در سال ۱۳۹۸ باید از ما نمایندگان مطالبه شود. در شورای شهر هم برنامه داریم. ضوابط مشخص است. در شهر تهران  به دلیل حساسیت بالا در چهار سطح برنامه بررسی صلاحیت را داریم. از اعضای کمیته کارشناسی خواهش کردیم اعلام نکنند عضو کمیته کارشناسی هستند.

وی ادامه داد : مرحله بعدی هم محرمانه است. مرحله سوم بررسی صلاحیت ها در هیات رییسه است. مرحله آخر به دلیل حساسیت به شورای عالی سیاست گذاری می رود.

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه استثنائا در نهایت بستن لیست تهران بر عهده شورای عالی سیاست گذاری است گفت: یک واقعیت این است که تشکیلات حزبی با وجود اینکه  فلسفه وجودی ما برای رسیدن به قدرت است اما بر این باورم که محدودیت هایی دارد و نمیتواند فقط بر اساس آن حرکت کرد باید حرکت جبهه ای داشته باشیم و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم. خیلی ها در احزاب نمی گنجند و در حرکت جبهه ای،  خرد جمعی مبنای حرکت است و نمیشود به احزاب تکیه کرد. نمیشود اگر تصمیم جبهه ای در مقابل منافع حزبی قرار گرفت کنار بکشیم.

عارف با بیان اینکه به نظر نمایندگان خودتان احترام بگذارید، گفت :سعی می کنیم بر مبنای شایسته سالاری و شاخص های معرفی شده حرکت کنیم ولی بین دو نفر برجسته انتخاب یکی سخت است. ما از میان چند صد نفر ثبت نام کننده قرار است به ۲۱ نفر برسیم و کار میکنیم تا مناسب ترین باشد. امیدواریم لیست نهایی با جرف و حدیث حداقلی روبه رو باشد.

عارف خاطر نشان کرد: گاهی رودر رویی ما با جریان رقیب بود که حذف ما را جشن گرفته بودند. یادمان نمیزود سالهای بعد از ۸۸. ما از این مرحله عبور کردیم اما خطری مهم تر از درون جریان اصلاحات داریم. این دستاورد مهمی که در اجماع به آن رسیدیم که در انتخابات ۹۴ خود را نشان داد باید کارایی خود را حفظ کند. هیچ کس رد نمی کند اشکال دارد؛ اما باید اصلاح کنیم.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه در شورای هماهنگی و شورای عالی ۵احزاب  سهم دارند ۵۰ سهم اعضای حقیقی گفت: برخی بعد از انتخابات مجلس گفتند سهم احزاب کم است. الان در شورای عالی سیاست گذاری سهم احزاب دو برابر اعضای حقیقی است. اما نمی توانیم بدون اشخاص حقیقی تاثیر گذار ،کار را جلو ببریم. اثر "تکرار" را شما در انتخابات قبل دیدید.  شما اثر شخصیت های موثر را در شهرستان ها دیدید.  باید با همدلی به سمت چند حزب فراگیر برویم. ما ادعا نمیکنیم لیستی که می دهیم بی اشکال است اما سعی میکنیم بر اساس ضوابط باشد.

عارف ادامه داد: بررسی صلاحیت افراد داخل لیست در تهران در چهار مرحله صورت می گیرد. در مجلس  دو مرحله داشتیم. اما این بار در چهار مرحله لیست تهران را پیگیری میکنیم. اگر پیشتهاد سازنده ای دارید  که بتوانیم به لیست اجماعی برسیم به ما بدهید.

او در پایان خاطر نشان کرد: ما باید به عنوان یک مطالبه جدی از دولت روحانی در دوره دوم جوان گرایی را بخواهیم و دنبال کنیم. از شورای اصلاح طلبان خواهش می کنیم حتی در شورای بخش از جوانان استفاده کنند تا در گام های بعدی این افراد  بتواند کارهای بزرگتر بکند.

کد خبر 3963692

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =