مصرف آب در استان قزوین دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است

قزوین- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت:مصرف آب استان دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است که یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن از محل چاهها و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از چشمه تامین می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید پویا شنبه شب در جلسه بررسی تخصیص آب شاهرود که در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد اظهارداشت: در حال حاضر میزان مصرف آب در استان بالغ بر دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب است که یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن از محل چاهها و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از چشمه و قناتها تامین می شود.

پویا بیان کرد: ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب سطحی است و ۳۰۰ میلیون مترمکعب از سدطالقان تامین میشود و ۳۱۸ میلیون مترمکعب از آب رودخانه تامین می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۸۲۰۴ حلقه چاه در استان فعال است که حجم آب استحصالی آنها بالغ بر ۱۸۰۷ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین بیان کرد: همچنین ۱۳ هزار و ۸۵۲ دهنه چشمه در استان داریم که حجم آب آنها ۱۲۶ میلیون مترمکعب است و ۳۱۳ رشته قنات هم با ۵۹ میلیون مترمکعب بخشی از نیازها را تامین می کند.

پویا اضافه کرد: سهم استان ما از سد طالقان ۲۹۸ میلیون مترمکعب است ورودخانه های شاخص استان شامل خر رود، ابهر رود و حاجی عرب با طول ۲۷۵۰ کیلومتر رودخانه هاست.

وی گفت: میانگین بارش نزولات در استان ۳۱۷ میلیمتر است و منابع آب سطحی ۶۱۷ میلیون مترمکعب و زیرزمینی  ۱۹۹۲ میلیون مترمکعب است  و اگر سهمیه ۲۵ میلیون مترمکعب آب شاهرود مستند سازی نشود این سهمیه نیز قطع می شود که باید برای آن اقدام کرد.

در ادامه اخلاص مند معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب منطقه ای قزوین یادآورشد: میزان بهره برداری از آب شاهرود در منطقه الموت ۶۳ میلیون مترمکعب و سایر محدوده ها ۱۰۷ میلیون مترمکعب است و در منجیل این میزان ۲۰ میلیونمترمکعب و سیار محدوده آن ۲۴ میلیون مترمکعب است.

وی گفت: آب سطحی در منطقه الموت ۱۱۷ میلیون مترمکعب و محدوده آن ۲۴۳ میلیون مترمکعب است و اگر برای ۹ میلیون مترمکعب از آب تخصیص داده شده طرحی ارائه نکنیم این سهمیه نیز لغو و قطع می شود.

کد خبر 3971830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =