مدیرکل کتابخانه های عمومی کرمانشاه مطرح کرد:

تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه نیازمند ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است

شناسهٔ خبر: 3974386 -
کرمانشاه- مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه را نیازمند تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی دانست و از افتتاح ۳ باب کتابخانه در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه حسنی خونسار امروز سه شنبه در نشست خبری به مناسب هفتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با اشاره به وجود ۷۹ کتابخانه نهادی و ۱۹ کتابخانه مشارکتی اظهار داشت: در سال جاری شاهد افتتاح سه باب کتابخانه دیگر خواهیم بود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه افزود: از تعداد کتابخانه های نهادی ۱۶ کتابخانه روستایی، ۶۱ کتابخانه شهری و دو کتابخانه نیز سیار است که در شهرستان هرسین پنج روستا و در قصرشیرین ۲۰ روستا تحت پوشش کتابخانه های سیار قرار گرفته است.

۱.۷۹ متر سرانه فضای کتابخانه‌ای در استان کرمانشاه است

حسنی خونسار از وجود یک هزار و ۲۳۹ نسخه کتاب در کتابخانه های نهادی خبر داد و گفت: زیر بنای کتابخانه های استان ۳۷ هزار و ۸۹۳ متر و به ازای هر نفر یک متر و ۷۹ سانتیمتر است که از میانگین به ازای هر نفر چهار متر کمتر است.

وی با اشاره به عضویت ۵۰ هزار نفر در کتابخانه افزود: طی یکسال گذشته دو میلیون جلد کتاب به امانت رفته است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، مبلغ عضویت در کتابخانه ها را پنج هزار و در کتابخانه امیر کبیر ۱۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این کتابخانه دارای سه هزار و ۷۵۲ متر زیر بنا و چهار هزار و ۵۰۰ عضو و ۴۵ هزار نسخه کتاب است.

وی با اشاره به اینکه در طرح رفت کتابهای کهنه و فاقد متقاضی جمع آوری شده افزود: طی دوسال اخیر طرح های کتاب من و ایستگاه های مطالعه متوقف شده بود اما سعی بر اجرای مجدد طرح ایستگاه های مطالعه است.

حسنی خونسار از اتصال برخی کتابخانه ها به وای فای خبر داد و گفت: کتابهای کتابخانه ها بر اساس نیازسنجی های انجام شده توسط کتابدارها انتخاب و خریداری می شود.

کتابخانه مرکزی کرمانشاه از سال ۸۶ متوقف شده است

وی درباره آخرین وضعیت کتابخانه مرکزی نیز افزود: این پروژه از سال ۸۶ متوقف شده بنا بوده ۴۰ درصد اعتبارات آن استانی و مابقی ملی باشد که تعهدات استانی انجام و نیازمند ۲۰ میلیارد تومان اعتبار ملی است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه،  میزان پیشرفت این کتابخانه را ۴۰ درصد اعلام و تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دیون برای این پروژه لحاظ شده و زمین آن متعلق به شهرداری است.

وی از برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان و همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: کتابخانه های عمومی دومین باری است که از متولیان برگزاری این جشنواره است.

وی با اشاره به حضور دو هزار نفر در سال قبل برای شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: در نهایت به یک کودک، دو نوجوان، ۱۲ بزرگسال و یک خانواده جوائزی نقدی اهدا شد.

جزئیات هفتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی

حسنی خونسار ترویج فرهنگ رضوی و آشنایی با سیره معصومین به ویژه امام رضا(ع) را از اهداف برگزاری این جشنواره دانست.

وی با اشاره به اینکه ۶ عنوان کتاب برای این جشنواره مطرح شده افزود: در این جشنواره بخشی ویژه کودکان ۴ تا ۱۱ سال با مضامین نقاشی نیز وجود دارد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه گفت: کتابهای مهارتهای زندگی در سیره رضوی، بانوی کرامت و چلچراغ نیز از دیگر کتب ویژه بزرگسالان است.

وی با اشاره به اینکه سوالات تستی بوده افزود: ثبت نام در جشنواره کتابخوانی رضوی آغاز شده و علاقه مندان می توانند به صورت مکتوب یا آنلاین نسبت به شرکت اقدام کنند.

حسنی خونسار از تدوین ۴ کتاب ویژه روشن دلان خبر داد و گفت: نهادهای مختلفی ما را در امر برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی یاری می کنند.

وی با اشاره به اینکه سال قبل از یک هزار و ۳۰۸ نفر  منتخب استانی در سراسر کشور تجلیل شد، افزود: امسال نیز به طور ویژه ۳۱۳ فرد منتخب از جوائز ملی بهره مند می شوند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 13 =