صدور۷۲رأی برای غرفه‌های متخلف

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران از صدور ۷۲ رأی در نمایشگاه کتاب تا پایان روز هفتم خبر داد و گفت:بر اساس بخشی از این آرا، ۲۷غرفه تعطیل و ناشران آنها از نمایشگاه کتاب ۹۷ محروم شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران حاضر در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بعدازظهر امروز چهارشنبه (۲۰ اردیبهشت ماه) در جمع خبرنگاران اعلام کرد: تا پایان روز هفتم نمایشگاه، هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران ۸ جلسه عادی و ۲ جلسه فوق‌العاده برگزار کرده که این جلسات با حضور حداکثری اعضا بوده است؛ نکته مهم اینکه ۶۰ درصد اعضای هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران از صنوف مرتبط با نشر هستند.

وی افزود: سیاستی که امسال در هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران دنبال شد، این بود که در مرحله نخست با نظارت درون صنفی، تذکرات چه شفاهی و چه کتبی از طریق مدیران سالن‌ها و کارشناسان صنف به متخلفان داده شود. البته آئین‌نامه، دست هیأت را برای دریافت گزارش از تمامی مراجع و حتی مردمی که در فضای نمایشگاه این تخلفات را مشاهده می‌کنند، باز گذاشته است؛ اما بنای کار هیأت در این بوده که چنانچه با تذکرات شفاهی و اخطارهای کتبی، تخلف برطرف و از آئین‌نامه مربوطه صیانت شد، انشاء رأی نداشته باشد.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران ادامه داد: رویکردهای پیشگیرانه بر برخوردهای قهری در فعالیت‌ هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران ارجحیت یافته تا با استفاده بیشتر از نظارت‌های درون صنفی، آرای صادره به حداقل برسد و کمتر شاهد تعطیلی غرفه و برخورد انضباطی با متخلفین باشیم.

امیرزاده اضافه کرد: با همه این اوصاف، در ۱۰ جلسه مورد اشاره که تا پایان روز هفتم فعالیت نمایشگاه تشکیل شد، ۷۲ رأی صادر شد که ۲۰ مورد از آنها دربرگیرنده اخطار کتبی و درج در پرونده، دو مورد اخطار کتبی، درج در پرونده و جمع‌آوری کتاب‌های غیرمجاز، هفت مورد اخطار کتبی، درج در پرونده و توقف ثبت‌نام کلاس‌های آموزشی و ۲۷ مورد هم تعطیلی غرفه تا پایان نمایشگاه، محرومیت ناشر از حضور در نمایشگاه کتاب سی و یکم، نمایشگاه‌های استانی کتاب و تمامی نمایشگاه‌های تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی در بیان مصادیق تخلفات صورت گرفته از سوی این تعداد غرفه‌دار در نمایشگاه سی‌ام گفت: ۱۸ مورد از تخلفات ناظر بر نقد کردن بن‌ کارت‌های خرید کتاب بدون فروش کتاب، یک مورد واگذاری غرفه به غیر، ۲۴ مورد ارائه و فروش کتاب‌های سایر ناشران، ۱۳ مورد ثبت‌نام کلاس‌های آموزشی و ۷ مورد فروش کتاب‌های فاقد مجوز بوده است.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران همچنین از تسویه بدهی هفت میلیارد تومانی وزارت ارشاد به ناشران خارجی که از دوره بیست و چهارم نمایشگاه کتاب تا دوره اخیر انباشته شده بود، خبر داد.

امیرزاده گفت: از ۱۰ میلیارد تومان سهم آورده وزارت ارشاد برای امضای تفاهمنامه با بانک عامل نمایشگاه کتاب جهت ارائه تسهیلات به کتابفروشی‌ها، یک میلیارد تومان از بودجه در اختیار و ۹ میلیارد دیگر از محل صرفه‌جویی در بودجه‌های جاری معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه بوده است.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همچنین اعلام کرد: طرح حمایت از دانش‌آموزان استان تهران در قالب ارائه بن‌کارت‌های الکترونیک ویژه مدارس شهرستان‌های این استان و همچنین طرح تکمیلی این پروژه با عنوان «تجهیز ۱۰۰۰ مدرسه شهر تهران به کتاب‌های موجود در نمایشگاه»، با مشارکت معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش و با کارگزاری مؤسسه منادی تربیت، هم‌اکنون در نمایشگاه کتاب تهران در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مفاد تفاهمنامه‌ای که به امضا رسید، این بود که دانش‌آموزانی که بن‌کارت الکترونیکی خرید کتاب دریافت می‌کنند، به منظور تسهیل در رفت و آمد آنها، تورهای کتاب‌گردی از نقاط مختلف شهر به مقصد نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب ایجاد شود که این اتفاق هم هم‌اکنون در حال انجام است.

کد خبر 3975446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =