۶۷میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی آذربایجان غربی صرفه جویی شد

ارومیه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در طی سه سال گذشته ۶۷میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان صرفه جویی شده است.

اسمعیل کریم زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه افزایش راندمان آبیاری به همراه صرفه جویی آب در بخش کشاورزی از اولویت های کاری این سازمان است افزود: در طی سه سال گذشته تجهیزنزدیک به ۱۱ هزار هکتار ازاراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده استو

وی با اشاره به اجرای ۴۱۴ کیلومتر انتقال آب با لوله در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی است عنوان کرد: از این طریق در حدود ۶۷ میلییون متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شده است.

کریم زاده با اشاره به روند خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: احیای دریاچه ارومیه یکی از اصلی ترین شعارهای دولت درسال ۹۲ بود که بعد از انتخابات بسرعت اجرایی و پیگیری شد و هم اکنون زمینه احیای دریاچه ارومیه فراهم شده است.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت های مردمی در خصوص احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: در زمینه احیای دریاچه ارومیه نباید از ظرفیت وتوان تشکل های مردمی و نهادهای مدنی غافل بود باید از این ظرفیت بخوبی استفاده نمود و بحث فرهنگ سازی باید حتما پیگیری شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: پروسه احیای دریاچه ارومیه به یک آزمون بین المللی جهت سنجش توان و قدرت کشور در مقابله با بحران های طبیعی از سوی برخی کشورها تبدیل شده بود که با کار جهادی و بموقع دولت تا به امروز از این آزمون سربلند بیرون آمده ایم.

کریم زاده در خصوص ایجاد و توسعه واحدهای گلخانه ای با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی افزود:  در راستای افزایش بهره وری آب و افزایش درآمد بهره برداران، ایجاد اشتغال و کاهش بروکراسی اداری با تصمیات اتخاذ شده در سازمان جهاد کشاورزی استان با همکاری بانک کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی روند اخذ مجوز احداث گلخانه ها تسهیل یافته است.

وی با بیان اینکه باید از کلیه ظرفیت های استانی برای توسعه کشتهای متراکم گلخانه ای در استان استفاده شود گفت: یکی از استراتژی های جهاد کشاورزی با توجه به اوضاع کشور حمایت جدی از کشت های متراکم برای افزایش و تثبیت تولید در فصول سال در مناطق مختلف کشور است.

کد خبر 3978250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =