نگاه به بیرون از ضعف‌های دولت است/ رکود در دولت یازدهم عمیق‌تر شد

بجنورد- نماینده مردم بجنورد در سه دوره مجلس هفتم، هشتم و نهم شورای اسلامی گفت: دولت راهکار تمام برنامه‌های خود را بر مبنای نگاه به بیرون گذاشته است که این امر، یک ضعف محسوب می‌شود.

موسی‌الرضا ثروتی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح عملکرد چهارساله دولت، اظهار کرد: از ابتدای دولت، عنوان شد خزانه خالی است که این امر علاوه بر اینکه حقیقت نداشت، گِرا دادن به دشمن و خلاف امنیت ملی بود.

ثروتی افزود: درآمدهای کشور بر اساس مالیات، فروش نفت و فروش سهام شرکت‌ها حاصل می‌شود که تمام این موارد را مجلس تعیین و مصوب می‌کند.

وی تصریح کرد: همچنین نسبت دادن تمام تقصیرات به دولت قبل، از ابتدای دولت یازدهم باب شد و هنوز هم دولتمردان از این توجیه استفاده می‌کنند که رهبری نیز چهار بار در این خصوص تذکر دادند.

وی گفت: تعیین کردن دو انتخاب با عنوان راه و بی‌راه از سوی روحانی و نیز محور عالم قرار دادن خود، نشان از نپختگی سیاسی دولتمردان دارد و نشان می‌دهد روحانی راه اوباما را می‌رود.

نماینده مردم بجنورد در سه دوره مجلس هفتم، هشتم و نهم شورای اسلامی عنوان کرد: این دولت به هر عاملی برای جمع‌آوری رأی متوسل می‌شود که نباید این‌گونه باشد.

ثروتی تصریح کرد: دولت یازدهم بنای تمام برنامه‌های خود را بر پایه نگاه به بیرون گذاشته است ازجمله برجام، قراردادها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی، درحالی‌که رهبری به کاندیداها توصیه کردند به مردم قول بدهند نگاه به بیرون نداشته باشند.

وی افزود: همچنین بر اساس فرموده رهبری مبنی بر اینکه کاندیدایی حق ندارد از جانب مردم از دشمن بترسد، اظهار کرد: عنوان کردن مسائلی ازجمله اینکه دولت توانسته سایه جنگ را از سر مردم بردارد، با امنیت ملی ما در تعارض است.

وی گفت: نگاه ترسو و بزدل بودن نباید در کاندیداهای ریاست جمهوری نمایان باشد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی دیگر از نقاط ضعف دولت یازدهم، برخورد نامناسب با منتقدین است که به‌جرئت می‌توان گفت یکی از بی‌تربیت‌ترین دولت‌ها در صدسال اخیر بوده که ۵۰ صفت بد به منتقدین نسبت داده شد.

ثروتی عنوان کرد: در دولت یازدهم وابستگی به نفت بیشتر شده است، چراکه در سیاست‌های ابلاغی رهبری حداکثر ۲۵ درصد از درآمد نفت باید در بودجه وارد شود اما امسال ۳۵ تا ۳۷ درصد از نفت در بودجه قرارگرفته است.

وی نبود نگاه داخلی و عدم اعتماد به درون را از ضعف‌های این دولت برشمرد و گفت: نقدینگی در دولت دهم ۴۷ هزار میلیارد تومان بود که اکنون به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده و تقریباً برابر شده که ناشی از کاهش ارزش پول و افزایش بدهی‌های دولت است.

وی بابیان اینکه بدهکارترین کشور در دنیا هستیم، عنوان کرد: دولت ۴۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت می‌فروشد و با سود ۲۰ درصد باید پرداخت کند که هرسال این مهم را تمدید می‌کند و درنتیجه در حال حاضر بدهی دولت به بانک مرکزی سه برابر افزایش پیداکرده است.

نماینده مردم بجنورد در سه دوره مجلس هفتم، هشتم و نهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم رکود عمیق‌تر شد، اظهار کرد: میزان سرمایه‌گذاری افزایش پیدا نکرده است بلکه نسبت به دولت قبل ۲۴ درصد هم کاهش دارد.

ثروتی افزود: میزان سرمایه‌گذاری خارجی در دولت قبل ۴.۵ میلیارد دلار بود درحالی‌که این رقم در دولت یازدهم به ۲.۵ میلیارد دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: ۱۵۰ هیئت خارجی وارد کشور شدند هزینه‌هایی نیز در برداشت اما نتیجه‌ای نداشت، چراکه تفاهم‌نامه‌ای منعقد نشد.

وی در خصوص برجام نیز گفت: تضمین محکمی گرفته نشده است، چراکه طرف ایران سه شرط را انجام داد اما در مقابل دیدیم که داماتو قوانین خود را تصویب کرد، بنابراین اشتباه ظریف اعتماد به کری بود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه دولت آمریکا متوجه نقطه‌ضعف شده است، گفت: نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در سبد مذاکره قرار می‌دادیم اما این کار را کردیم و دیپلماسی التماسی را پیش گرفتیم.

ثروتی عنوان کرد: مشکلات اقتصادی فراوانی که مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و افزایش ۱.۸ درصدی بیکاری نشان از آن می‌دهد که تغییری نسبت به قبل در معیشت وزندگی مردم رخ نداده و وضع بدتر هم شده است.

وی اظهار کرد: روحانی در مناظرات خط قرمزها را زیر پا گذاشت، اما مردم این حرف‌های نامربوط علیه رقبا را می‌فهمند بنابراین رئیس‌جمهور وقت باید شأن جایگاه خود را حفظ می‌کرد.

کد خبر 3979899

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =