فروغی خودآگاه تلاش می کند که به زبان فارسی فلسفه بیاموزد

مالک شجاعی جشوقانی گفت: فروغی شاید به مبانی تجدد خود خودآگاهی ندارد، اما مقاصدش کاملا آگاهانه است. فروغی خودآگاه تلاش می کند که به زبان فارسی فلسفه بیاموزد، مگر این مواجهه کمی است؟

به گزارش خبرنگار مهر، مالک شجاعی جشوقانی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشست «مواجهه فرهنگ ایرانی با تجدد، نقد و تحلیل محمدعلی فروغی و مسائل تجدد ایرانی» که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: سخنرانان قبل اشاره کردند که مواجهه ای صورت نگرفته  یا مواجهه جدی ای نبوده است. حداقل این است که من یک پرسش در جلوی این دو ارائه قرار می دهم و فکر می کنم که اگر مواجهه را خیلی خیلی جدی معنا کنیم هیچ کس با مدرنیته مواجهه پیدا نکرده است.

وی یادآور شد: فکر می کنم که ما هنوز سیر حکمت را نخوانده ایم. ما نباید به مقدمه و متن و سایر الفاظ فروغی در سیرحکمت اکتفا کنیم. به تعبیر دریدا آن سطور سفید فروغی را هم قاعدتا باید دید. خود فروغی صریحا می گوید که من در مواقع تفنن و فراغتم سیر حکمت را نوشته ام. فکر می کنم فقط اگر همین تمثیلی که فروغی از درکات در کتاب اصول فلسفه می‌آورد و می گوید: ما درخت فلسفه ای داریم که ریشه هایش مابعدالطبیعه و تنه اش طبیعیات و شاخه هایش طب و مکانیک و اخلاق است. فکر می کنم که به وسع خودش این مواجهه را شکل داده و آیندگان مسیر فروغی را دنبال نکرده اند.

فایل صوتی این سخنرانی را در بالا می توانید بشنوید.

کد خبر 3980988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =