کدخدایی:

مشکل خاصی برای نظارت بر انتخابات خارج از کشور نبوده است

شناسهٔ خبر: 3982833 -
سخنگوی شورای نگهبان گفت: تاکنون مشکل خاصی در زمینه نظارت بر انتخابات خارج از کشور نبوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران با اشاره به مشارکت ایرانیان خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری و نظارت شورای نگهبان بر شعب خارج از کشور اظهار داشت: مقدمات انتخابات در بیش از ١٠٠ کشور مهیا شد که هموطنان ما در آن کشورها بتوانند رای بدهند، غیر از یک یا دو کشور که با وجود تلاشی که دوستان در وزارت کشور داشتند اجازه ندادند، بیش از ٣٠٠ شعبه در این کشورها فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه کشور نیوزلند به دلیل تفاوت افقی که داشت اولین کشوری بود که حتی قبل از ایران اخذ رای را آغاز کرد، افزود: مشکل خاصی در زمینه نظارت بر انتخابات خارج از کشور نبوده است؛ چرا که ما هیات نظارت بر انتخابات خارج از کشور هم داریم، چند گزارش بدست ما رسیده که نشان می دهد روند خوب بوده، مشارکت نسبت به جمعیت هموطنان در خارج از کشور خوب بوده و مشکل خاصی هم گزارش نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه درباره وضعیت تعیین تکلیف آراء سفید گفت: قانون انتخابات در بحث آراء یک تفکیک سه گانه دارد؛ آراء صحیح، آراء باطله ماخوذه و آراء باطله غیرماخوذه. آراء صحیح آرایی است که در صندوق می رود و شمارش می شود، آرای باطله ماخوذه آرایی است که مانند آراء سفید است، یعنی مشارکت صورت گرفته ولی رای  سفید است و برای نامزدی محسوب نمی شود ولی جزء آرایی است که در جمع مشارکت محسوب می شود و تعیین کننده است. آرای باطله غیرماخوذه نیز آرایی است که هم خود رای باطل است و هم جزو آن آرای مشارکت محسوب نمی شود مانند آرایی که از طریق خرید و فروش، آرای تکراری و امثالهم ایجاد می شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان درباره امکان جابجایی آراء نیز تصریح کرد: چند انتخابات با هم برگزار می شود، البته ما ناظرین را آموزش داده ایم و دوستان در هیات های اجرایی موظفند تا مردم را راهنمایی کنند تا حتی المقدور اشتباهی صورت نگیرد، ولی ممکن است فردی اشتباهی رایی را در صندوق دیگر بیندازد، برای مثال رای ریاست جمهوری را به صندوق انتخابات شوراهای اسلامی شهر بیندازید. چون در پایان، آراء شمارش و قرائت می شود این گونه آرا در جایگاه اصلی خود محسوب می‌شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 2 =