برجام ما را برای همیشه خلع سلاح کرد!

ششمین قسمت برنامه دریچه به گفت‌وگویی با محمد عسگرخانی، استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین قسمت برنامه دریچه به گفت‌وگویی با استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران اختصاص یافته است. محمد عسگرخانی از چهره‌های ممتاز دانشگاهی در حوزه روابط بین‌الملل است. او دارای دکترای روابط بین‌الملل، از دانشگاه کویینز کانادا و از سال ۱۳۷۵ استادیار رشته روابط بین الملل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه تهران بوده است. از جمله دیدگاه‌های مشهور عسگرخانی نقدهایی است که به تمی مذاکرات هسته ای ایران تحت نمدیریت جواد ظریف داشته است. مهمترین نقد او بی‌اطلاعی و بی‌توجهی تیم مذاکره کننده از خطرات تاریخی‌ای است که در این مذاکرات امنیت ملی و بین المللی ایران را به خطر انداخته است. عسگرخانی در گفت‌وگو با سیمافکر دیدگاه نقادانه خود را به برجام با روشی علمی توضیح می‌دهد.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران در گفت و گو با برنامه دریچه درباره برجام و سهمی که ایران از منافع ملی خود داده است، گفت: «در رئالیسم منافع ملی متغیری است وابسته به امنیت ملی و بین المللی. بنابراین هرجا امنیت ملی و بین المللی شما به خطر بیافتد منافع ملی شما هم به خطر می افتد. پس منافع ملی به درون مرزها بر خلاف آنچه برخی ملی گرایان فکر می کنند محدود نمی شود. برخی فکر می‌کنند منافع ملی ما در خاور میانه نیست. درلبنان و سوریه نیست. اتفاقا تعریفی که آمریکایی ها از منافع ملی دارند همین است. آنها اینجا در خلیج فارس چه کار دارند؟ منافع ملی آمریکایی ها اینجا هست، آن وقت اینجا بیخ گوش خود ما منافع ملی ما نیست؟»

وی در ادامه در نقد بنیادین خود به برجام گفت: «برجام یعنی خلع سلاح ابدی ایران. وقتی شما امنیت خود را موضوع معامله قرار می‌دهید، بازنده‌اید. دروه جنگ سرد آمریکایی ها به روس ها گندم می‌فروختند اما حاضر نبودند کوچکترین اطلاعات فانتوم و آواکس را به روس‌ها بدهند. این یعنی امنیت غیر قابل معامله است.»

عسگرخانی در ادامه با توضیح اینکه چرا برجام تا این اندازه برای ما فاجعه آمیز بوده است، گفت: «برجام را باید در درون مثلث مهار ببینید. هرکدام از قوانین بین المللی برای خود یک رژیم اند که به این سادگی قابل رفع و رجوع نیستند. اینها که از اول می گفتند تحریم‌ها برداشته خواهد شد. خود ASA  می‌گفت که این تحریم ها اصلا توسط دولت امریکا نمی‌تواند برداشته شود. نکته این است که امید به مردم داده شد که تحریم‌ها برداشته می شود. اما آنها که در عمل متخصص بودند می‌دانستند که چنین نیست.»

علاقه‌مندان می‌توانند فیلم کامل این گفت‌وگو را در وب سایت سیمافکر مشاهده نمایند. دریچه برنامه‌ای اینترنتی است که هرماه در وب سایت سیمافکر به نشانی اینترنتی www.simafekr.tv منتشر می گردد. 

کد خبر 3983680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =