نياز مخاطب كودك بيش از سهم اكران فعلي است

به نظر مي‌آيد مسئولان اينطور تشخيص داده‌اند كه همين تعداد نمايش فيلم كودك كفاف مخاطبان را مي‌دهد. اما از ديد مخاطب، نياز كودك و نوجوان ما بيش از اينهاست.

عليرضا خمسه در مورد سهم اندك سينماي كودك و نوجوان از اكران يك سال سينماي ايران به خبرنگار مهر مي‌گويد: "بايد ببينيم منظور از سهم سينماي كودك، نياز مخاطب اين سينماست يا آنچه برنامه‌ريزي شده است. اگر بخواهيم نياز مخاطب كودك را در نظر بگيريم، طبعاً با توجه به اينكه 17 ميليون دانش‌آموز داريم، نياز بيش از اينهاست. اما بر اساس برنامه‌ريزي‌هائي كه انجام و عملي شده، سهم سينماي كودك و نوجوان ما همين كميت اندك است."

وي براي توجيه نياز مخاطب در قياس با برنامه‌ريزي مسئولان مثالي در دسترس دارد: "ممكن است در طول سال براي خانه‌مان يك كيلو گوشت ببريم و به خاطر درآمد كم اين برنامه‌ريزي را انجام بدهيم. اما وقتي از ميزان نياز يك خانواده در طول يك سال حرف مي‌زنيم، همه چيز فرق مي‌كند و تفاوت‌ها آشكار مي‌شود."

اين بازيگر در حالي كه قهر مخاطب كودك از سينماي كودك و نوجوان را به دليل مضامين اين فيلم‌ها قبول ندارد، باز هم مثال ديگري مي‌زند: "اين همان ماجراي قديمي گربه و گوشت است. وقتي آنچه را غذاي روح كودك و نوجوان است به او ارائه نمي‌دهيم، طبعاً ‌قهري نمي‌تواند وجود داشته باشد و موضوع فقط كم‌توجهي مسئولان است."

خمسه در توضيح تعاريف فيلم "براي كودك" و "درباره كودك" هم مي‌گويد: "فكر مي‌كنم سينماي كودك و نوجوان در همان تعريف فيلم "براي كودك" مفهوم پيدا مي‌كند. درباره كودك و نوجوان كه در بهزيستي هم مي‌توان صحبت كرد! "
کد خبر 398744

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =