۱۵هزار کلاس اولی خراسان جنوبی در نوبت سنجش سلامت

بیرجند- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: بیش از ۱۵ هزار کودک بدو ورود به دبستان در استان در نوبت سنجش سلامت قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان جنوبی، عباس لامعی در حاشیه کارگروه ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان استان  که با حضور نمایندگان آموزش و پرورش و دانشکده علوم پزشکی بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: تعداد ۱۴ پایگاه در سطح استان  وظیفه سنجش کودکان بدو ورود به دبستان را بر عهده دارند.

وی با بیان این که ۱۲۰ نفر از پرسنل آموزش و پرورش استان با پایگاه های سنجش سلامت همکاری می کنند، تصریح کرد: طرح سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز شده و تاپایان مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، از سنجش قریب ۳ هزار کودک پیش دبستانی درطول سال تحصیلی جاری خبر داد و افزود: سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی نیز به صورت آزمایشی و اختیاری  بوده وعلاوه بر مرکز استان در تعدادی از شهرستان های استان ازسال قبل  اجرا می شود.

وی، موضوع سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان یک فعالیت زیزبنایی دانست و تأکید کرد:  یکی از مسائل بسیار مهم آموزش و پرورش، ارزیابی و سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان به منظور  جایدهی مناسب در نظام تعلیم و تربیت  و دست یابی به عدالت آموزشی است .

لامعی، همکاری همه نهادهای مسئول با این موضوع را زمینه ساز ارتقای سطح اطمینان و افزایش رضایتمندی خانواده ها دانست و افزود: سنجش دانش آموزان عشایری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با برنامه ریزی مطلوب تلاش شده  تا این دانش آموزان نیز همانند سال قبل به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار گیرند.

رئیس ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان استان، توجه به دانش آموزان با نیازهای ویژه  را از اولویت های مهم آموزش و پرورش استان برشمرد و ابراز داشت:  بسیاری از نیاز ها و مشکلات دانش آموزان بانیازهای ویژه را می توان با کمک های خیرین و انجمن های مردمی مرتفع نمود.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی نیز در این مراسم عنوان کرد: اجرای برنامه سنجش سلامت  را  تشخیص و پیشگیری از بروز و تشدید معلولیت های ثانویه، ساماندهی و هدایت آموزشی نوآموزان، شناسایی کودکان با نیاز های ویژه آموزشی و کسب اطلاعات در زمینه وضعیت بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی نوآموزان بدو ورود به دبستان از مهم ترین اهداف اجرای طرح سنجش به شمار می رود.

سید علی اکبر محمدی، تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، کمک به بهبود کیفی آموزش و پرورش و کنترل بعضی از عوامل مؤثر بر افت تحصیلی از جمله اهداف دیگری است که در این برنامه دنبال می گردد.

دبیر اجرایی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی  نوآموزان بدو ورود به دبستان خراسان جنوبی اضافه کرد: در این طرح ؛ بینایی، شنوایی،گفتاری، دید رنگ، اختلالات جسمی و حرکتی، نسبت قد به سن و معاینات پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پرشکی انجام می‌شود.

وی یادآورشد: بیش از ۹۰ درصد نوآموزان در این مرحله مجوز ثبت نام در مدارس عادی را کسب می نمایند و حدود ۱۰ درصد نوآموزان بنا به ضرورت برای بررسی دقیق تر به مراکز تخصصی معرفی می‌شوند.

کد خبر 3994834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =