«تئاتر شهر» کرمانشاه واگذار شد/وعده ها تئاتر را فیلم کرده اند

کرمانشاه- مطالبات هنرمندان تئاتر کرمانشاه از زبان رئیس انجمن هنرهای نمایشی از جمله واگذاری تئاتر شهردر حالی است که اداره‌کل فرهنگ وارشاد اسلامی کرمانشاه این مطالبات را «جزئی» توصیف می‌کند.

خبرگزاری مهر  - گروه استانها- طیبه قدمی: برخلاف آنچه که اینروز ها تبدیل به یک ژست برای هر مدیر یا مسئول در طول دوران مدیریت خود شده است، بخش فرهنگ و هنر یکی از مغفول ترین حوزه هاست که البته در عین حال تشنه بیشترین توجه از ابعاد مختلف نیز هست.

هنرمندان و اهالی فرهنگ نیز شاید این روزها بیش از هر زمان دیگری در میان هیاهو های سیاسی و غیر فرهنگی فراموش شده هستند و تنها هر از چند گاهی به فراخور نیازهای مراکز مدیریتی و تصمیم ساز به محافل دعوت و احیانا سخنان آنها شنیده می شود.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری بود که اهالی فرهنگ و هنر استان کرمانشاه در جلسه ای با حضور مدیریت ارشد استان دعوت شدند که درد دل های آنها در آن نشست فارغ از اینکه به تبلیغاتی بودن جلسه و نادر بودن آن اعتراضاتی شد، می تواند سوژه چند گزارش برای اعتلای شاخص های فرهنگی و هنری کرمانشاه باشد.

یکی از مباحث مطرح شده آن روز که در این گزارش توسط خبرگزاری مهر پیگیری شده است مطالبات فعالان حوزه تئاتر و نمایش کرمانشاه و حکایت تئاتر شهر تعطیل شده کرمانشاه بود.

تئاتر شهر را بخش نامه هیئت دولت از ما گرفت

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص مطالبات هنرمندان حوزه تئاتر استان از مسئولین استانی و متولیان فرهنگ و هنر، گفت: ما چند مطالبه اصلی داریم که اگر برای حوزه تئاتر در نظر گرفته شود، قطعا این مشکلات که پیش روی ما است حل می شود.

محمد رضا درند گفت: متاسفانه منابع مالی از ما گرفته شده است، البته می گویند بعضی از آن موارد قانونی است، اما ما یک تفاهم نامه داشتیم که عمده آن به در اختیار بودن مجموعه تئاتر شهر کرمانشاه برای هنرمندان حوزه تئاتر برمی گردد جایی که یک محل درآمد برای بچه های تئاتر کرمانشاه بود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه تصریح کرد: تئاتر شهر یک محل درآمد برای بچه‌های تئاتر بود که متاسفانه به خاطر بخش‌نامه هیئت دولت و بحث واگذاری مراکز فرهنگی دولتی به بخش خصوصی آن را از ما گرفتند. البته در این بخش‌نامه اشاره شده بود که مراکز مازاد به بخش خصوصی واگذار شود و نه مراکزی که در حال استفاده برای هنرمندان هستند و رونق کاری خودشان را دارند.

درند افزود: این مجموعه تئاتر شهر، علی رغم اینکه در زمان مسئولیت حجت الاسلام آفتابی به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۱ و به طور دائم طی یک تفاهم نامه به حوزه تئاتر واگذار شده است، اما با این بخش‌نامه این را از تئاتری‌ها گرفتند و محل درآمد تئاتر از بین رفت.

وعده عمل نشده کمک به تئاتر از محل واگذاری تئاتر شهر

وی ادامه داد: وقتی این مجموعه را از تئاتری‌ها گرفتند گفته شد که درآمد حاصل از این واگذاری برای حمایت از تئاتری‌های استان و انجمن نمایش هزینه می‌شود که بازم این اتفاق رخ نداد.

درند خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ که باید به حوزه نمایش کمک می‌شد، کل واریزی برای ما رقمی بالغ بر ۲۰ میلیون تومان بوده که ۱۰ میلیون تومان آن نیز برای جشنواره تئاتر استان باید هزینه می‌شد و ۱۰ میلیون تومان آن بابت مطالبات گذشته که مطالبات سنگینی بود و این جزئی از آن محسوب می‌شد، پرداخت شد.

وی گفت: مطالبات ما مربوط به سال ۹۱ تا سال ۹۴ بوده و زمانی که ما در خرداد ۹۱ مسئولیت را به دست گرفتیم، این مطالبات به جا ماند و تا حال حاضر ادامه داشته و هم‌اکنون نیز رقم قابل توجهی است.

هنرمندان حوزه نمایش حدود ۱۸۰ میلیون تومان مطالبه مالی دارند

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه در خصوص میزان مطالبات این انجمن تصریح کرد: ما ۳۴ کار صحنه‌ای داشته ایم که اجرای عمومی رفته، ۲۱ کار خیابانی با اجرای عمومی داشته‌ایم، ۱۲ اعزام به جشنواره داشتیم و مطالباتی نیز از قبل بوده است که در مجموع چیزی بیش از ۱۸۰ میلیون تومان مطالبه ما از مجموعه فرهنگ و ارشاد استان است.

وی از حمایت‌های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه برای تحقق مطالبات فوق خبر داد و گفت: ایشان در مدت کوتاه قبول مسئولیت مدیرکلی ارشاد خیلی پیگیر این مسائل بودند، و پیگیریشان در این مدت به حدی بود که ما امیدوار شدیم اتفاقات خوبی در این حوزه بیفتد.

درخواست ایجاد ردیف بودجه‌ برای حوزه نمایش

درند، بزرگترین خواسته هنرمندان تئاتر استان را پس از مجموعه تئاتر شهر، بحث اختصاص ردیف بودجه برای هنر نمایش استان در بودجه سالانه استانداری عنوان کرد و گفت: اگر این اتفاق بیفتد، قطعا حوزه تئاتر دیگر نیازمند کمک‌های جانبی نیست و می‌تواند خودش هزینه سالانه‌اش را با اعتباراتی که در طول سال برای حوزه نمایش اختصاص می‌دهند، تامین کند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه تاکید کرد: اگر این اتفاق در استانداری بیفتد ما دیگر در حوزه نمایش و تامین هزینه‌های این بخش دغدغه‌ای نداریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا مشابه چنین اتفاقی در استانهای دیگر افتاده است؟ گفت: بله در حوزه غرب کشور در استان کردستان این اتفاق افتاده است. هم‌چنین در استان‌هایی چون کرمان، خراسان و اصفهان نیز این اتفاق رخ داده است و ردیف بودجه دارند.

هنرمندان تئاتر  کرمانشاه  درگیر جزئی‌ترین مطالبات هستند

درند خاطرنشان کرد: در استان‌های دیگر حمایت‌های خوبی چون تخصیص ردیف بودجه در استانداری برای حوزه نمایش صورت می‌گیرد اما متاسفانه در کرمانشاه، ما هنوز درگیر ابتدایی‌ترین خواسته‌های به حق بچه‌های حوزه نمایش هستیم که آن هم فقط با از طریق استانداری تامین شود.

وی تصریح کرد: فرهنگ و ارشاد منابع مالی محدودی دارد و آن چیزی که برایش در نظر می‌گیرند بسیار محدود است، اما اگر این اتفاق در استانداری بیفتد، قطعا ما مشکلات در این حوزه را نداریم و خیلی خیلی روبه جلو می‌توانیم حرکت کنیم و فرآیند بهتری برایمان اتفاق می‌افتد اما در حال حاضر اینگونه نیست و ما چیزی به اسم اتفاق خوب را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

عملا چه کاری برای حوزه فرهنگ انجام نشده است

وی در خصوص خواسته‌های هنرمندان حوزه نمایش و تئاتر استان از مردم و سایر مسئولان در استان گفت: انتظار داریم به ما کمک کنند. ما مدام شعار می دهیم فرهنگ، فرهنگ، تهاجم فرهنگی و اینکه فرهنگ ما دارد تخریب می شود، اما عملا چه کاری برای آن صورت گرفته است!؟

درند با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری نسبت به حوزه فرهنگ افزود: چقدر مقام معظم رهبری این موضوع را به مسئولین گوشزد کردند. واقعا چه اتفاقی در این زمینه افتاده است؟ یکبار هم که شده بیایند توضیح دهند و بگویند در این حوزه ما این کارها را انجام داده ایم و این اعتبارات را جذب و هزینه کرده ایم. ما در حوزه فرهنگ و هنر فلان اثر هنری را رفته ایم و دیده ایم.

وی یادآور شد: متاسفانه بسیاری از افراد از نمایندگان مردم تا نمایندگان شورای شهر و...در زمان انتخابات و برای کسب رای همه سنگ فرهنگ و هنر را به سینه می‌زنند اما یکی از آنها به ما بگوید که آخرین باری که یک گالری نقاشی را دیده کجا بوده است؟

این هنرمند نمایش و تئاتر کرمانشاه تاکید کرد: مواردی که گفته شد واقعا مطالبات به حق ما است و ماییم که سرنوشت این دوستان را چه در مجلس چه شورای شهر رقم می زنیم اما واقعا چه اتفاقی افتاده است؟

رد ادعای مطالبات تئاتری

اظهارات رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه در حالی است که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در پاسخ به خبرنگار مهر، در خصوص این مطالبات گفت: طلبی که هنرمندان حوزه تئاتر استان از فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دارند بسیار جزئی و شاید در حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان باشد.

حجت‌الاسلام رحیم جعفری افزود: طبق مستندات ارائه شده از سوی معاونت مالی این طلب ۱۸۰ میلیون تومان نیست و رقم جزئی ای است. چنانچه این هنرمندان فکر می کنند چنین طلبی وجود دارد، مدارک و مستندات خود را ارائه دهند تا بررسی و این مشکل رفع شود.

انجمن نمایش نیز می‌تواند در مناقصه واگذاری تئاتر شهر شرکت کند!

وی در خصوص مجموعه تئاتر شهر نیز گفت: این مجموعه طبق قانون واگذاری به بخش خصوصی واگذار شده است و مجددا مناقصه آن برگزار خواهد شد، که انجمن نمایش هم می‌تواند در این مناقصه شرکت کند.

جعفری تاکید کرد: برنامه این است که نگاه حمایتی به هنرمندان این حوزه بشود و چنانچه انجمن نمایش بتواند حد نصاب این مناقصه را کسب کند، این مجموعه به انجمن هنرهای نمایش واگذار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، در خصوص اقدامات این اداره‌کل برای تخصیص ردیف بودجه‌ای در استانداری برای حوزه نمایش استان نیز به عنوان دیگر مطالبه هنرمندان این حوزه گفت: در این زمینه برنامه این است که یک رویداد ملی برای حوزه نمایش استان تدارک دیده شود که کمکی به این صورت از استانداری برای برگزاری یک برنامه ملی گرفته شود.

وی افزود: طبیعتا در برنامه‌های انجمن‌ها، خود ارشاد این انجمن‌ها را می‌تواند حمایت کند اما در بحث برنامه‌های ملی است که کمک‌های استانداری می تواند به میدان بیاید و همانطور که گفته شد، برنامه این است که برای انجمن نمایش یک برنامه ملی‌تدارک دیده شود که این اتفاق بیفتد.

حجت‌الاسلام جعفری تصریح کرد: بنابرا این بناست که یک برنامه ملی در بحث تئاتر برای استانها برنامه‌ریزی شود و در کرمانشاه پیش‌بینی می‌شود یا اینکه تئاتر مرصاد را مقداری دامنه دار کنند یا یک برنامه دیگر دیده شود که خود انجمن نمایش باید این برنامه را در دستور قرار دهد و معمولا این انجمن‌ها هستند که یک چشم‌انداز فرهنگی و هنری را برای خودشان در نظر می‌گیرند و ارشاد برای رسیدن به آن نقطه آنها را کمک خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای حمایت از انجمن‌ها در مباحث فرهنگی و هنری خوشبختانه یک تعامل خوب با استانداری برقرار شده است که بتوانند در بحث تخصیص اعتبارات آن حد نصابی که برای مباحث فرهنگی و هنری است، جذب شود.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به موارد مطرح شده از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کرمانشاه و ظرفیت‌های هنری هنرمندان این حوزه در استان که اغلب حائز رتبه‌های برتر در جشنواره‌های ملی می‌شوند، می‌طلبد نگاهی ویژه به هنرمندان و به ویژه هنرمندان حوزه نمایش وجود داشته باشد تا در نتیجه آن شاهد رشد و شکوفایی فرهنگ در استان کرمانشاه با دیرینه و قدمت طولانی فرهنگی و هنری باشیم.

کد خبر 3999991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =