نگاهی به آداب و رسوم مردم گناباد در ماه میهمانی خدا؛

افطاری ساده با غذاهای محلی/«شب خوانی» رسمی که زنده است

شناسهٔ خبر: 4003312 -
گناباد – مردم شهرستان گناباد رسم نیاکان خود را زنده نگاه داشته و با غذاهای محلی همچون آش «لخشک» و «چنگالی» از میهمانان خود پذیرایی می کنند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: رمضان ماه میهمانی خدا و آمرزش گناهان است و برخی اعمال در آن توصیه شده که از آن جمله می توان به دادن افطاری های ساده و به دور از تجملات اشاره کرد.

لحظه افطاری یکی از زیبایی های این ماه است که همه به لذت آن پی برده و خاطرات زیادی از این لحظه معنوی دارند. مردم دیار قناعت نیز از این قانون مستثنا نبوده و لحظه افطار و جمع شدن در کنار سفره افطاری را بهترین یادگاری این ماه می دانند.

گناباد منطقه ای گرم سیر است که از قرن ها پیش مردم آن با رنج و زحمت گذر عمر کرده و همیشه سعی داشته اند لقمه حلال به منزل برند. در  شب های ماه مبارک رمضان اگر به خانه هر گنابادی وارد شوید، شاهد آن هستید که از سفره های پر زرق و برق و غذا های امروزی خبری نیست ،زیرا مردم گناباد رسم نیاکان خود را در پهن کردن سفره های ساده همچنان حفظ کرده اند.

آش لخشک، چنگالی و شربت خاکشیر

نگاهی که به سفره افطاری گنابادی ها که می کنید آش لخشک و  سوپ های محلی جایگاه ویژه ای دارد و در بیشتر سفره ها شاهد غذاهای محلی دست پخت زنان این دیار هستیم.

نوشیدنی مورد علاقه مردم گناباد در سفره های افطار شربت خاکشیری است که خاکشیر آن نیز کاشت و داشت خوشان بوده و اگر سری به بازار بزنید در مغازه ها شاهد تابلوی «خاکشیر گنابادی» موجود است خواهید بود.

این غذا های سنتی را می توان حتی در وعده سحری نیز دید و از هر گنابادی که سئوال کنید سحر چه چیزی بخوریم که در طول روز دچار مشکل نشوین بالافاصله خواهند گفت« چنگالی»،غذایی که پایه درست کردن آن شیره انگور است و در طول روز از تشنگی و گرسنگی شما جلوگیری می کند.

همانطور که در اسلام توصیه شده افطاری دادن به روزه دار ثواب زیادی دارد، مردم گناباد نیز با پهن کردن سفره های افطار ساده این توصیه را انجام می دهند. این مهم به شکلی در گناباد جای خود را باز کرده که در امامزدگان و مرقد بهلول گنابادی هر شب شاهد پهن کردن سفره افطاری ساده در حد  نان وپنیر و سبزی هستیم که با استقبال روزه داران نیز مواجه شده است.

شب خوانی،مناجاتی در دل شب

از رسم های دیگر گنابادی ها که از سالیان درزا به آنها رسیده اند می توان به شب خوانی اشاره کرد.در گذشته که وسایل صوتی امروزی وجود نداشت، یکی از بزرگان روستا یا محله در حدود یک ساعت مانده به سحر در کوچه ها راه می رفته ویا در پشت بام خانه شروع به خواندن مناجات ویا اشعاری می کرده که مردم برای سحری بیدار شوند و امروز نیز این سنت با وجود پیشرفت های صورت گرفته ادامه دارد و مردم با صدای شب خوان  برای سحری بیدار می شوند.

ماه رمضان را بهار قرآن نامیده اند و در این ماه از قرائت قرآن یکی از برنامه های ثابت تمامی روزه داران است و مردم دیار مومنین و بزرگانی همچون علامه بهلول گنابادی نیز از این قانون جدا نیستند و بعد از افطار رسم جز خوانی قران در بیشتر خانه های گناباد برقرار است.

در مساجد گناباد نیز این رسم وجود دارد ولی تفاوت گناباد در این است که برگزاری جلسات قرآن خانوادگی آن معروف است .

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 0 =