۳۱ واحد مجری علوم پزشکی دانشگاه آزاد کد اخلاق دریافت کردند

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد گفت: تاکنون ۳۱ واحد مجری علوم پزشکی این دانشگاه موفق به دریافت کد اخلاق شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، در هفتمین جلسه کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی دانشگاه آزاد، سه واحد مجری علوم پزشکی این دانشگاه موفق به دریافت کد دانشگاهی اخلاق شدند و با ۲۸ واحدی که قبل از این مجوز را اخذ کرده بودند، در مجموع، این تعداد به ۳۱ واحد رسید.

ابطحی، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد در این جلسه به تشکیل کمیته اخلاق دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی و تفویض اختیاری که در این زمینه از سوی کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی وزارت بهداشت به معاونت علوم پزشکی دانشگاه شده است، اشاره کرد.

وی افزود: رعایت مسائل اخلاقی در تمامی رشته های دانشگاهی مهم است اما پژوهش در رشته های علوم پزشکی که با بافت انسانی و سلامت جامعه سر و کار دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اظهار داشت: کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی دارای سه رده بندی است. در راس این رده بندی کمیته ملی اخلاق در وزارت بهداشت است، رده میانی مربوط به کمیته دانشگاهی است و حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد در این رده قرار می گیرد.

ابطحی اظهار داشت: رده بعدی کمیته سازمانی است که در واحدهای دانشگاه آزاد تشکیل می شود.

وی گفت: ارائه مجوز کد اخلاق به کمیته های دانشگاهی در واحدهای مجری رشته های علوم پزشکی این دانشگاه برای کددهی به آثار پژوهشی اعم از پایان نامه ها، طرح های پژوهشی و همچنین بررسی پرونده ها شکوائیه های علمی، پژوهشی و اخلاقی افراد حقیقی و حقوقی از جمله اعضای هیات علمی و دانشجویان است.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد، دلایل وقوع برخی از تخلفات پژوهشی را عدم اطلاع افراد عنوان کرد و افزود: برای آشنایی اعضای هیات علمی و دانشجویان ارجاع شده به کمیته های دانشگاهی اخلاق آیین نامه تخلفات پژوهشی که از سوی وزارت بهداشت تهیه شده در سایت معاونت علوم پزشکی این دانشگاه بارگذاری شده است.

در این جلسه که معاون دانشجویی و فرهنگی و معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند، پرونده افراد معرفی شده توسط ۵ واحد برای اعطای کد اخلاق مورد بررسی قرار گرفت و واحدهای کازرون، خوراسگان و شهرکرد مورد موافقت قرار گرفتند و واحد شیراز و کرمان برای تکمیل مستندات به جلسه بعدی موکول شد.

همچنین ۷ پرونده شکوائیه در این جلسه مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این پرونده ها، مواردی از قبیل چاپ مقاله توسط دانشجویان بدون اطلاع اساتید راهنما و مشاور، چاپ مقاله منتج از پایان نامه با اسامی افراد غیرمرتبط در موضوع پژوهشی، درخواست چاپ مجدد مقاله انگلیسی زبان عضو هیات علمی به زبان فارسی در جمله ای دیگر بدون اخذ اجازه از مسئولان مجلات و نیز چاپ مقاله ای که دارای مشابهت های بالای ۸۰ درصد یا مقاله چاپ شده فرد دیگری است از جمله مواردی بود که مورد بررسی توسط اعضا قرار گرفت و احکام مربوط به ایشان صادر شد.

کد خبر 4004980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =