منوچهر متكي كه شب گذشته بمنظور گفتگو و تبادل نظر در چارچوب تماس‌هاي مستمر سياسي ايران و عمان وارد مسقط شد، با يوسف بن علوي وزير مسئول در امورخارجي عمان در مورد گسترش همكاريهاي دوجانبه در ابعاد مختلف گفت و گو كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر،‌ در اين ملاقات آخرين تحولات منطقه و اوضاع بين‌المللي مورد تبادل نظر واقع شد.

يوسف بن علوي تقويت همه جانبه و مناسبات ميان تهران و مسقط را براي كشورش مهم توصيف و خاطرنشان كرد عمان خواهان تقويت مناسبات برادرانه و دوستانه دو كشور در ابعاد و زمينه‌هاي مختلف مي‌باشد.

وي افزايش رايزني‌ها و گسترش تماس‌ها را مثبت ارزيابي و تصريح كرد: روابط سنتي دو كشور در يك مسير خوب روبه پيشرفت است.

بن علوي با تاكيد بر نقش مهم ايران در ثبات منطقه، گفتگوهاي مستمر و رايزني ميان كشورهاي منطقه بمنظورگسترش صلح و ثبات منطقه و شناسايي زمينه هاي همكاريهاي دراز مدت و همه جانبه را مفيد و سازنده خواند.

متكي وزير امورخارجه كشورمان در اين مذاكرات گسترش تماس‌ها ميان كشورهاي منطقه را زمينه ساز همكاريهاي گسترده تر و تقويت پيوندها ميان ملتهاي مسلمان منطقه و خنثي‌سازي توطئه‌هاي دشمنان صلح و ثبات و مناسبات خوب ميان كشورهاي اين حوزه برشمرد.

وي با تاكيد بر اراده و دورانديشي رهبران دو كشور براي تحكيم پيوندهاي دوستي و اخوت، گفت : تهران مصمم به بهره برداري از ظرفيتها براي تقويت زمينه‌هاي مشترك و اشتراكات موجود مي‌باشد.

متكي با استقبال از ارتقاء همكاريهاي اقتصادي و تجاري، خاطرنشان ساخت : بايد پايه‌هاي خوب موجود را با همكاريهاي اقتصادي و تجاري مستحكم تر از پيش نمود.

وي افزود : تهران رشد و شكوفائي اقتصادي و توسعه همه جانبه منطقه را در سياست منطقه‌اي خود دنبال مي‌كند.

وزير خارجه كشورمان با ابراز خرسندي از تشكيل شركت مشترك دو كشور براي سرمايه‌گذاري در مراكز صنعتي، متحول تر كردن كميسيون همكاريهاي مشترك اقتصادي را بسيار ضروري خواند و آمادگي تهران را براي ايجاد تحول در روابط تجاري و اقتصادي منطقه‌اي ابراز داشت.

منوچهر متكي در اين ديدار از افزايش ارتباطات پارلماني استقبال و با اشاره به اجلاس قريب الوقوع اجلاس كشورهاي آسيائي براي صلح، ارتباطات مجالس كشورهاي مختلف و از جمله انجمن‌هاي دوستي را زمينه ساز همكاريهاي تنگاتنگ سياسي و اقتصادي و تلاش جمعي براي صلح و امنيت جهاني توصيف كرد.

متكي و يوسف بن علوي در اين مذاكرات افزايش مشورت‌هاي منظم را مورد تفاهم قرار داده و همكاريهاي تهران و مسقط را در چارچوب همكاريهاي منطقه‌اي و تحكيم دوستي و ثبات منطقه‌اي بسيار سازنده خواندند.

وزير امورخارجه كشورمان همچنين آخرين وضعيت پرونده هسته‌اي و ديدگاهها و مواضع جمهوري اسلامي ايران را براي مقام عماني تشريح كرد و با تاكيد بر صلح آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي كشورمان خاطرنشان ساخت جمهوري اسلامي ايران بر حفظ حقوق مسلم خود ذره‌اي ترديد ندارد و تهديد و تحريم در مقابل عزم و اراده مصمم ملت ايران راه به جائي ندارد.

متكي در اين مذاكرات دعوت عمان از جمهوري اسلامي ايران به منظور شركت بعنوان عضو ناظر در مانور آتي سپر جزيره را نشانه حسن مناسبات و جو تفاهم و دوستي ارزيابي كرد.

کد خبر 400604

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =