چشم هایی که تمنای محبت دارند/ کودکان بی سرپرست در انتظار خیرین

مشهد- خوشبختانه طی سال های گذشته با همت والای مردم در حمایت از ایتام، بسیاری از کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست تحت پوشش قرار گرفته و مشکلاتشان برطرف شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: واژه یتیم در تعالیم دینی و مذهبی مسلمانان از جایگاه خاصی برخوردار است به صورتی که در آیات قرآن و روایات متعدد به این موضوع پرداخته شده است.

خوشبختانه طی سال های گذشته با همت والای مردمان این سرزمین در حمایت از ایتام، بسیاری از کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست تحت پوشش نهادهای حمایتی و خیران قرار گرفته و مشکلاتشان برطرف شده است اما با این وجود هنوز هستند ایتامی که با کوچکترین محبت مادی و معنوی سرشار از نشاط،امید وطراوت می شوند.

 در سطح کشور حدود ۲۰۰ هزار یتیم وجود دارد که بیش از یک میلیون حامی از آنها حمایت می کنند.طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی مراجع ذیصلاح، سال گذشته حدود ۴۰۴ میلیارد تومان به صورت نقدی و غیر نقدی کمک حامیان به ایتام بوده‌است که این مسئله لزوم وجود حامیان را در پیش برد کمک رسانی به ایتام نشان می‌دهد.

در کنار ایتام، ساماندهی کودکان بد سرپرست و خانواده‌هایی که از وجود سرپرست محروم هستند باعث ایجاد طرح فرزندان محسنین شد که در حال حاضر این طرح نیز در سراسر کشور اجرا می‌شود.

ایتام علاوه بر کمک‌های مادی به کمک‌های معنوی نیز نیازمند هستند و کمیته امداد امام خمینی (ره) در این خصوص اقدامات ویژه‌ای را انجام داده که یک نمونه آن توجه به ازدواج دختران یتیم است‌. علاوه بر کمیته امداد، بهزیستی از دیگر نهادهای کمک کننده به ایتام است که در مسیر گام های خوبی را برداشته است.

توجه ویژه کمیته امداد به یتیمان در ماه رمضان

در همین راستا و به منظور کسب اطلاع از آمار یتیمان و حامیان آنها در خراسان رضوی و میزان خدماتی که به آن‌ها در ماه مبارک رمضان داده می شود با مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) در خراسان رضوی به گفتگو پرداختیم.

محسن مسعودیان راد با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان و به‌ویژه شب‌های قدر توجه به ایتام به عنوان فعالیت محوری مورد توجه قرار می‌گیرد اظهار می‌کند: در حال حاضر در خراسان رضوی بالغ بر ۱۳ هزار یتیم را تحت پوشش داریم.

کمیته امداد ۲۴ هزار نفر فرزندان محسنین را در سطح استان تحت پوشش قرار داده‌ که از این تعداد حدود ۲۰ درصد مربوط به مشهد است

وی می‌افزاید: ۶۵ هزار حامی از یتیمان استان حمایت می کنند و فرزندان محسنین نیز به حمایت و توجه حامیان نیاز دارند.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی تصریح می‌کند:خانواده محسنین که منظور از آن خانواده‌هایی که است که به هر دلیلی از سرپرست و پدر خانواده محروم هستند مانند سرپرستی که به بیماری صعب‌الاعلاج گرفتار است، به مساعدت نیاز دارند و کمیته امداد ۲۴ هزار نفر فرزندان محسنین را در سطح استان تحت پوشش قرار داده‌ که از این تعداد حدود ۲۰ درصد مربوط به مشهد است.

مسعودیان راد ادامه می‌دهد: ۱۸ هزار فرزند محسنین در استان داریم که به کمک خیرین و حامیان نیازمندند و آن‌چه که مورد تاکید ما هست،توجه به خانواده‌ها و فرزندان محسنین است و باید در کنار فرزندان یتیم این فرزندان  نیز مورد حمایت قرار گیرند.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی بیان می‌کند: کمیته امداد امام خمینی (ره) برای فرزندان محسنین اقدامات فرهنگی،آموزشی، آشنایی با معارف قرآنی و حفظ قرآن را تدارک دیده است ولی این فرزندان همچنان نیازمند کمک حامیان و خیران هستند تا آنگونه که باید رشد کنند.

وی با تاکید به اینکه در ماه رمضان خدمات کمیته امداد علاوه بر خدمات جاری افزایش پیدا می‌کند اظهار می‌کند: سفره‌های اطعام، سبدهای غذایی، سرکشی و بازدید مسئولان تحت عنوان طرح مفتاح‌الجنه به ویژه در شب‌های لیالی قدر بیشتر می‌شود و بازدید حضوری مسئولان از این خانواده‌ها ،از فعالیت‌های محوری کمیته امداد امام خمینی (ره) در ماه مبارک رمضان است.

۳ هزار و ۹۰۰ کودک تحت پوشش بهزیستی هستند

در  ادامه تهیه گزارش به سراغ معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی رفتیم تا وضعیت رسیدگی به ایتام را در این سازمان جویا شویم.

غلامحسین حقدادی با بیان اینکه بهزیستی کودکان را بر اساس واژه ایتام تعبیر نمی‌کند بلکه از تعبیر کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست استفاده می‌کند اظهار می‌کند: مفهوم بی‌سرپرست به معنای یتیم نیست زیرا ممکن است کودکی سرراهی باشد.

وی با اشاره به اینکه در کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، کودکان یتیم هم وجود دارد می‌افزاید: مفهموم یتیم بار مذهبی دارد و به معنای آن است که یک کودک پدر و یا مادرش و یاهردو فوت کرده باشد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی تصریح می‌کند: در خراسان رضوی حدود ۳ هزار و ۹۰۰ کودک تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی هستند که حدود نیمی این تعداد در مشهد نگهداری می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: از ۳ هزار و ۹۰۰ کودک، ۵۰ درصد در مراکز شبه خانواده که معمولا موسسات خیریه هستند، نگهداری می‌شود و این کودکان معمولا از سن زیر یک سال تا ۱۸ سال هستند و بعد از این سن بهزیستی مخارج دانشگاه‌های آن‌ها را پرداخت می‌کند.

حقدادی با تاکید به اینکه همه کودکان تحت پوشش در تمام طول سال و بدون هیچ گونه کمبودی توسط بهزیستی نگهداری می شوند ابراز می‌کند: مراکز خیریه و خانواده‌هایی که از بهزیستی کودکی را به سرپرستی خود می‌گیرند، از لحاظ شرایط و در اختیار داشتن تجهیزات و خدمات در وضعیت مساعد و رضایت بخشی قرار دارند.

وی خاطر نشان می‌کند: خیرین در سال گذشته تعداد ۲۷۰ نفر از خانواده‌هایی که کودکان مدرسه‌ای داشتند و ضعیف بودند را تحت پوشش گرفتند و به تحصیل این کودکان کمک کردند و این روند همچنان ادامه دارد.

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به ماه مبارک رمضان بیان می‌کند: بحث‌های افطار و اطعام توسط مراکز خیریه و بعضی نهادهای عمومی انجام می‌شود و تهیه سبد کالا نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با تاکید به اینکه بهزیستی بدون منت از کودکان نگهداری می‌کند اما هیچ‌کجا برای کودک آغوش خانواده نمی‌شود تصریح می‌کند: سال گذشته بیش از ۲۰۰ کودک را به فرزندخواندگی دادیم.

با توجه به حضور در ماه رمضان انتظار می رود مردم حساسیت بیشتری در راستای شرکت در طرح های خیر خواهانه داشته باشند و کمک به یتیمان و افراد بد سرپرست یکی از مظاهر کار خیر در این ایام است.

کد خبر 4006445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =