تثبيت شرايط امنيتي لازمه رشد همكاري‌هاي اقتصادي اكو است/ جمهوري اسلامي در صف اول مبارزه با مواد مخدر است

مصطفي پورمحمدي با اشاره به آثار مثبت منطقه گرايي، تاكيد كرد كه دستيابي به اهداف اقتصادي در منطقه اكو، ارتباط مستقيمي با حل معضلات امنيتي در اين منطقه داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفي پور محمدي، وزير كشور كه صبح امروز در اجلاس وزراي كشور دولت هاي عضو اكو سخن مي گفت، اظهار داشت:  اگر چه جهاني شدن، روند حاكم بر روابط بين الملل است اما اين فرآيند از رهگذر منطقه گرايي محقق مي گردد و نگاهي گذرا به سير تحولات بين المللي نشان مي دهد كه منطقه گرايي، به عنوان مدلي كارآمد براي هم گرايي و توسعه كشورها مورد توافق قرار گرفته و آثار مثبت زيادي را در جهان به بار آورده است.

وي افزود: ما با الهام از اين واقعيت و با توجه به دغدغه هاي مشترك اعضاي منطقه اكو كه در نشست هاي سران در دوشنبه و باكو مورد تاكيد قرار گرفته، تلاش هاي خود را بر معضلات مشتركي متمركز كرديم كه رفع آنها مي تواند چشم اندازهاي مورد نظر سران اكو را تحقق بخشد.

وزير كشور با بيان اينكه دستيابي به اهداف اقتصادي در منطقه اكو، ارتباط مستقيمي با حل معضلات امنيتي در اين منطقه داشته است، ادامه داد: اگر چه شايد يكي از دلايل عدم پيشرفت اكو در ايجاد همگرايي مثبت منطقه اي نسبت به ساير سازمان هاي منطقه اي اين است كه اعضاي اكو عليرغم اين كه كشورهاي منطقه اكو، توانايي هاي فراواني براي ارتقاي سطح روابط اقتصادي اين منطقه دارند اما امنيت با رشد و توسعه پايدار اين منطقه به حدي گره خورده كه بدون رويكرد واحد براي مبارزه با پديده هاي تهديد كننده امنيت، رشد اقتصادي و رفاه مادي هم ايجاد نخواهد شد.

پور محمدي هم چنين گفت: امروزه پديده شوم تروريسم نه تنها جغرافياي اكو كه حتي مناطق ديگر جهان را تهديد مي كند و ارتباط تروريسم با ساير جرايم امنيتي به حدي است كه ضرورت نگاه جامع و ارائه تعريف واحد از مختصات اين پديده و شناسايي عوارض آن و اتخاذ راهكار مشترك در منطقه اكو را بيش از پيش آشكار مي سازد.

وي خاطرنشان كرد: ما با الهام از اين واقعيت و با توجه به دغدغه هاي مشترك اعضاي منطقه اكو كه در نشست هاي سران در دوشنبه باكو مورد تاكيد قرار گرفته، تلاش هاي خود را بر معضلات مشتركي متمركز كرده ايم كه يكي ديگر از آن ها، مساله  كشت، توليد و قاچاق مواد مخدر و روانگردان هاي طبيعي و شيمايي است كه اعضاي اكو را درمعرض مشكلات عديده اي قرارداده و اين واقعيت، تهديدات امنيت مضاعفي را متوجه اعضاي اكو مي نمايد.

وزير كشور تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در صف اول مبارزه با اين پديده ضد امنيتي قرار گرفته است و د اين چارچوب ما اعتقاد داريم كه علاوه بر مبارزه بايد پيشگيري هم جزو دستور كار مبارزه با مواد مخدر قرار گيرد.

پورمحمدي هم چنين با تاكيد بر لزوم شناسايي منابع تامين مالي معضلات كشورهاي عضو اكو، افزود: منطقه اكو علاوه بر تهديدات فوق از معضلات پيچيده ديگري نظر پولشويي هم رنج مي برد و زماني اين پيچيدگي قابل شناسايي است كه ارتباط آن با ديگر جرايم سازمان يافته فراملي و به خصوص قاچاق مواد مخدر، تامين منابع مالي تروريسم، قاچاق انسان و مهاجرت غير قانوني بهتر شناخته شود.

کد خبر 400710

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =