سیاست پایین نگهداشتن نرخ بهره شکست خورد/کاهش ارزش پول ملی کشورها

پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی و نیز چاپ اسکناس از سوی بانکهای مرکزی کشورهای دنیا نه تنها رونق اقتصادی را برای کشورها به ارمغان نیاورده بلکه ارزش پول ملی را هم کاهش داده است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از «یوروپا»، در حال حاضر اکثر بانک های مرکزی در جهان سیاست پایین نگه داشتن نرخ سود بانکی را در پیش گرفته اند و فقط در میان آنها فدرال رزرو آمریکا در تلاش برای افزایش نرخ بهره بانکی است؛ ضمن اینکه برخی دیگر از بانک های مرکزی همچنان در حال چاپ اسکناس هستند.  

البته رئیس بانک مرکزی اروپا در اظهارات خود اعلام کرده که، شورای نظارت بر فعالیت بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا نرخ بهره اصلی را برای مدت ها در سطح فعلی حفظ کند.

به عبارت دیگر بانک مرکزی اروپا، شائبه احتمال افزایش نرخ بهره بانکی را در از بین برده است و در حال حاضر سیاست این بانک اجرای نرخ بهره منفی و چاپ اسکناس یورو به ارزش ۶۰ میلیار یورو در ماه، معادل ۶۷.۱۹ میلیارد دلار است.  

بر همین اساس تمام سال هایی که نرخ بهره بانکی در اروپا پایین نگه داشته شده و بانک مرکزی به دنبال چاپ اسکناس بوده است، این رویه تاثیر منفی بر روی ارزش یورو گذاشته است.  

از آنجایی که بانک مرکزی اروپا تلاش کرده تا با پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی و چاپ اسکناس، موجبات افزایش ارزش یورو را فراهم کند، این موضوع منجر به کاهش ارزش یورو شده است؛ ضمن اینکه پیش بینی می شود با در پیش گرفتن این سیاست باید شاهد سقوط بیشتر ارزش یورو در برابر سایر ارزهای جهان بود.  

از سویی دیگر «جنگ ارزی» در جهان بوجود آمده و بانک های مرکزی بر این باور هستند که با پایین نگه داشتن نرخ بهره بانکی و چاپ اسکناس می توانند رونق و رشد اقتصادی را به کشورها بازگردانند.  

اما واقعیت چیز دیگری است و کشورها در حال شکست خوردن برای احیاء اقتصاد و پول ملی خود هستند؛ بعلاوه اینکه ارزش پول آنها در حال کاهش یافتن است.

کد خبر 4008703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =