رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بندرلنگه:

گالی‌های روستای کندران مهمترین چالش‌ در بندرلنگه است

شناسهٔ خبر: 4009043 -
بندرلنگه - رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بندرلنگه گفت: گالی‌های روستای کندران مهمترین چالش‌ در بندرلنگه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از منابع طبیعی هرمزگان، روح‌الله وفاکیش در حاشیه بازدید از طرح‌های بیابان‌زدایی شهرستان بندرلنگه  اظهار داشت: وجود گالی‌ها در روستای کندران یکی از چالش‌های اساسی این شهرستان است، به‌صورتی که این گالی‌ها ۲۰۰ متر با تاسیسات برق فاصله دارند.

وی ادامه داد: طرح تفصیلی-اجرایی حوزه آبخیز کندران ارمک به مساحت ۲۶ هزار هکتار در سال‌های ۹۴ و ۹۵، مطالعات آن انجام و مورد تصویب کمیته تایید طرح قرار گرفت که بخشی از این طرح با طرح بیابان‌زدایی ارمک، چاه‌مسلم مشترک است.

وفاکیش خاطرنشان کرد: شهرستان بندرلنگه با ٨۲۴ هزار هکتار وسعت، سومین شهرستان از نظر وسعت است که بیش از ۱۵۰ هزار هکتار معادل ۱٨ درصد اراضی شهرستان بیابانی است که بیشترین میزان در بخش‌های مرکزی و شیبکوه قرار دارد.

این مسؤول اظهار کرد: اداره منابع طبیعی بندرلنگه از سال ٨۶ اجرای طرح مطالعاتی اراضی بیابانی چاه مسلم ـ ارمک را شروع و در سال ٨۷ در کمیته تصویب طرح‌ها مصوب شد و پس از آن از محل اعتبارات ملی از سال۹۴ عملیات اجرایی بصورت بیومکانیک شامل احداث هلالی آبگیر و بندهای خاکی و عملیات بیولوژیک شامل کاشت نهال اجرا شد.

رئیس منابع طبیعی بندرلنگه بیان داشت: نهال‌های تج، مغیر، چوچ، گز، کنار، درمان قرب و کهور ایرانی به مساحت ۱۲۰ هکتار شامل عملیات بیومکانیک ۲۷ بند خاکی و بیولوژیک و ۱۲ هزار اصله نهال کاشته شده است.

وفاکیش تصریح کرد: در سالجاری برای نخستین بار کمیته برنامه‌ریزی شهرستان صد میلیون تومان را جهت بیابان‌زدایی در شهرستان تخصیص داد که  هدف از اجرای این طرح‌ها را می‌توان مقابله و جلوگیری از ریزگردها و فرسایش خاک، تثبیت خاک، ایجاد پوشش گیاهی و تأمین خوراک دام و تولید علوفه خواند.

وی گفت: شوره‌زار مهرگان که به شکل ریزگرد است، روستاهای حسینه، کندران، لاوران، باوردان، چاه درویش، ارمک، چاه‌مسلم، چمپه،گارستانه، مهرگان و باورد را تحت تاثیر قرار می‌دهدو با توجه به شور بودن این مناطق، برای تنفس انسان خطرناک است و باعث بروز بیماری‌های تنفسی و ریوی می‌شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =