توسعه حمل و نقل «TOD» موجب بهره مندی از ظرفیت های قزوین می شود

قزوین- مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: توسعه مبتنی بر حمل و نقل «TOD» راهکاری موثر برای بهره گیری از همه ظرفیتهای استان است.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود حق لطفی روز سه شنبه در جلسه کارگروه توسعه مبتنی بر حمل و نقل گفت: در این سیستم توسعه تنها اضافه کردن به شماره محورهای ارتباطی و تغییر و تحول در آنها مدنظر نیست، بلکه در این روش توسعه ای همه بخشهای مهم اقتصادی، کشاورزی، صنعتی، اجتماعی و گردشگری باید دیده شوند.

وی عنوان کرد: قزوین دارای ظرفیتهای بسیاری است که باید بتوان در سیستم توسعه مبتنی بر حمل و نقل، راهکاری را برای بهره گیری از آنها پیش بینی کرد.

حق لطفی افزود: دانشگاهی بودن شهر و جاذبه های تاریخی، مذهبی و گردشگری قزوین از جمله مهمترین بحث هایی است که در طرح و برنامه های در دست اقدام باید دیده شود.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به ۲ خطه شدن راه آهن قزوین - تهران، قزوین- زنجان و راه اندازی قطار قزوین - رشت و افزایش حجم مسافرین، توسعه ایستگاه راه آهن بسیار ضروری بوده و در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

حق لطفی افزود: حمل و نقل یکی از مهم ترین چالش های مدیریت شهری است که در تمام دنیا برای رفع این چالش ها توسعه بر مبنای حمل و نقل شکل گرفته و از آنجا که قزوین بخاطر وجود باغات سنتی امکانات رشد از خیلی جهات را ندارد و ترافیک آن نیز رو به افزایش است سیستم حمل و نقل ریل پایه از اساسی ترین نیازهای شهر است.

مدیر کل راه و شهرسازی افزود: با توجه به اینکه در قزوین طرح جامع شهری نهایی شده و همچنین از معدود شهرهایی است که طرح جامع ترافیک نیز دارد توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی استان در دستور کار این دستگاه قرار گرفته و همچنین نیازهای کلی طرح TOD به وزیر راه و شهرسازی ارائه شده و مورد موافقت وزارتخانه نیز قرار گرفته است.

رئیس شورای حمل و نقل استان خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین اهداف و رویکردهای ما در این طرح بازآفرینی نقاط هدف از جمله محله راه آهن میباشد که این رویکرد، شرایط ایجاد طرح توسعه ایستگاه راه آهن را برای ما فراهم می کند.

حق لطفی بیان کرد: طرح مطالعاتی این پروژه از سال ۹۴ آغاز و مشاور آن نیز تعیین شده و در این راستا استانداری، شهرداری، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی و اداره کل راه و شهرسازی استان مکاتبات لازم را به عمل آورده و همکاری ها و هماهنگی های لازم را انجام داده اند.

سیستم TOD تنها یک بستر ارتباطی حمل و نقلی نیست

تنهایی مدیر طرح TOD نیز در این نشست بیان کرد: تهیه طرح جامع ایستگاهی از سیاست های مهم وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی میباشد که باید گفت متاسفانه راه آهن در کشور ما تنها یک وسیله حمل و نقل مسافر دیده می شود.

وی افزود: باید به این نکته توجه کرد که بر اساس تجربه های جهانی و در تمام دنیا فضای ایستگاه و محیط پیرامونی آن برای مسافران بسیار مهم و قابل توجه میباشد و به آن به عنوان یک فضای کامل شهری نگاه میکنند نه صرفا یک وسیله حمل و نقل عمومی و این در حالیست که در قزوین به این نیازها در ایستگاه توجه نشده است.

وی افزود: اجرای این طرح در کشور ما حدود ۱۵ سال است که در حال اجرا میباشد و طی انجام آن ۹ ایستگاه شامل ایستگاه های راه آهن گرمسار، قرچک، اسلامشهر، پیشوا، ورامین، کرج، هشتگرد، محمدیه و قزوین تحت عنوان قطار حومه ای با رویکرد آماده سازی برای همایش ریل پایه ای پیشنهاد شده است.

تنهایی اظهار کرد: لازم است در بررسی این طرح به نکات مهمی همچون جمعیت مخاطب و نیازهای آن، رقبای راه آهن در ایستگاه از جمله خطوط اتوبوس و سواری های رسمی و غیر رسمی، مطالعات اجتماعی اقتصادی طبیعی و زیست محیطی و حمل ونقل و ترافیک توجه کرده تا بتوانیم به یک چشم انداز کامل و جامعی ازین طرح دست پیدا کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در این طرح بناست که تا سال ۱۴۱۰ ایستگاه های راه آهن کشور کارآمدتر و پویاتر باشند و ایستگاه قزوین نیز به عنوان خط پشتیبانی قطارهای راه آهن سراسری تهران - تبریز و تهران - رشت و نیز راه عبوری اصلی ترانزیتی شرقی، غربی و شمال کشور و به بهترین نحو ممکن به فعالیت خود ادامه دهد.

کد خبر 4009996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =