دستگاه‌های قم در رابطه با حملات تروریستی احتمالی هوشیار باشند

قم - فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به جایگاه ویژه استان و احتمال وقوع حملات تروریستی بر لزوم همکاری همه دستگاه‌ها در تأمین امنیت قم تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار کاظم مجتبایی در جلسه شورای اداری استان قم که قبل از ظهر سه‌شنبه در سالن معصومیه فرمانداری قم برگزار شد، با اشاره به راهبردهای دشمن و تهدیدهای احتمالی تروریستی در استان، اظهار کرد: تردیدی نیست که حملات اخیر در کشور ماهیت استکباری دارد، این جریان موضوع تازه نیست و قرن‌هاست که جریان استکبار آزادی و استقلال ملت‌های آزاده را تهدیدمی کند.

فرمانده انتظامی استان قم افزود: اهمیت این موضوع سبب شده است که در ۴۰ آیه قرآن مجید بر ماهیت استکبار و فعالیت‌های آنها اشاره شده است و خیلی اهمیت دارد که ماهیت استکبار را شناسایی کرده و به بهترین شکل با آن مقابله کنیم.

وی با اشاره به اینکه نفوذ لجام گسیخته و تهدید رسمی و غیررسمی کشورها از نشانه‌های استکبار است، تصریح کرد: مخالفت با فرهنگ و اخلاق از دیگر نشانه‌های استکبار است که از آن با عنوان استکبار فرهنگی یاد می‌شود.

مجتبایی مخالفت با خودباوری ملت‌ها را از دیگر نشانه‌های استکبار و از جمله روش‌های استکبار اقتصادی نام برد و تأکید کرد: از زمان قبل اسلام این مسئله بروز داشته و تا به امروز هم ادامه دارد و تنها شکل‌ها و جهت گیری‌های آن ممکن است تفاوت کرده باشد اما ماهیت ثابتی داشته است.

بیشترین تهدیدها متوجه نظام جمهوری اسلامی است

فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به اینکه استکبار همواره کسانی که به دنبال آزادی، استقلال و عدالت هستند را تهدید می‌کند، افزود: نظام ما هم که یک نظام ارزشی است و توجه به آزادی و استقلال را در کل دنیا مطرح کرد دقیقاً در معرض توجه نظام سلطه قرار گرفته است و نظام جمهوری اسلامی یکی از نظام‌هایی است که بیشترین تهدیدها را متوجه خود دارد.

وی با اشاره به اینکه این خطر فراگیر، همه شمول، مستمر و ادامه‌دار است، عنوان کرد: این خطر فقط قشر خاصی را دربر نمی‌گیرد بلکه همه ملت و اقشار را در همه رده‌ها در برمی‌گیرد و نیازمند یک هوشمندی فراگیرتر هستیم.

مجتبایی افزود: منظور از فراخوانی دستگاه‌های اداری و اقشار مردم این نیست که دستگاه‌های امنیتی و نظامی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند بلکه به دنبال این هستیم که یک همبستگی ارگانیکی همانند اندام بدن در زمینه امنیت به وجود بیاید و همه اجزا به دنبال یک کل حرکت کنند.

فرمانده انتظامی استان قم تصریح کرد: ما به عنوان اعضای یک نظام باید هر جایی که تهدید در نظام به وجود آید متمرکز شویم و در راستای رفع آن اقدام کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای استان قم در این رابطه، بیان کرد: کفایت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خوبی در سطح استان وجود دارد که می‌توانیم با در کنار قرار دادن این مؤلفه‌ها برای رفع، دفع و انتقال خطر اقدام کنیم.

مجتبایی افزود: تا به امروز ما در دفع دشمن موفق بوده‌ایم و اتفاقی رخ نداده است که بخواهیم خطر را رفع کنیم، خیلی دستگاه‌ها هستند که می‌توانند در کمک به امنیت امدادرسانی کنند.

فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به اهمیت سازمان‌های علمی و آموزشی تأکید کرد: این نهادها با متمرکز کردن کلیه کارمندان امنیتی خود و افزایش سطح هوشیاری آن‌ها می‌توانند در انتقال اهمیت و باور اقدام هوشمندانه در این راستا اثرگذار باشد.

لزوم توجیح بانک‌ها در زمینه امنیت

وی بر لزوم توجیح بانک‌ها در زمینه امنیت هم تأکید کرد و گفت: شرکت‌های آب، برق، گاز و پخش فرآورده‌های نفتی باید در رابطه با تهدیدهای بیوتروریستی آموزش دیده و از هوشیاری بیشتری برخوردار شوند و هر مورد مشکوک را به مسئولان انتظامی اطلاع دهند.

مجتبایی به اهمیت حفظ امنیت در دستگاه‌هایی که متولی حمل و نقل استان هستند نیز تأکید کرد و گفت: اماکن مقدسه و مذهبی و سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند باید در راستای افزایش هوشیاری و پیشرفت سامانه کنترل مناسب هرگونه شی و فرد مشکوک را به مراکز انتظامی گزارش دهند.

فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به اهمیت اقدام رسانه‌ها، بیان کرد: صدا و سیما، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها باید از هر گونه اخبار و انتشار مسائلی که باعث تضعیف روحیه مردم و انتشار شایعه می‌شود جلوگیری کنند.

وی افزود: باید تلاش کنیم مردم در نهایت شادابی و عزت و با بهره‌مندی از روحیه مناسب زندگی روزمره خود را ادامه دهند و حق نداریم با انتشار هرگونه اخبار روحیه مقاومت را تضعیف کنیم، شبکه‌های اجتماعی و فضاهای سایبری نیز در این زمینه توسط پلیس فتا تحت کنترل هستند.

کد خبر 4010255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =