گامی بزرگ در درمان بیماری های ژنتیکی با سلول های بنیادی

استفاده محققان دانشگاه کوئین از ابزار ویرایش ژنتیکی، گام مهمی در درمان بیماری های نادر کبدی و یا اختلالات ناشی از موتاسیون های ژنتیکی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان دانشگاه کوئین از ابزار ویرایش ژنتیکی برای درمان بیماری های ژنتیکی استفاده کرده اند. در این مطالعه نشان داده اند که می توان به کمک سیستم CRISPR/Cas۹ به درمان اختلال ژنتیکی مانند نقص آرژیناز-۱ پرداخت.

دکتر سین و همکارانش در دانشگاه کوئین از ترکیب CRISPR/Cas۹ و تکنولوژی سلول های بنیادی برای ترمیم این عارضه استفاده کرده اند. آنزیم آرژیناز-۱، نقش مهمی را در چرخه اوره بازی می کند که یکی از عملکردهای اصلی کبدی است.

در بیماران مبتلا به نقص آرژیناز-۱، ژنی کد می شود که قادر به تبدیل کردن آمنیوم به اوره نیز و در نتیجه آرژنین اضافی در خون مشاهده می شود و فرد دچار اختلالات ذهنی و عصبی می شود.

نقص آرژیناز-۱ یک بیماری آتورزومی مغلوب است که نیاز به دو نسخه از ژن معیوب دارد و قبل از سن سه سالگی نیز خود را نشان نمی دهد. محققین بر این باورند که با استفاده از تکنولوژی CRISPR/Cas۹ شانس ترمیم این نقص وجود دارد.

برای تست این فرضیه، دکتر سین مدل سلولی که دچار یک حذف ژنی القایی بود را تولید کرد که بیماری نقص آرژیناز-۱ انسانی را شبیه سازی می کرد و با استفاده از تکنیک ویرایش ژنیCRISPR/Cas۹ توانست اگزون ترمیم شده را مجددا به ساختار ژنتیکی سلول وارد کرده و موجب احیای عملکرد آنزیم شود.

در حالی که هنوز نمی توان نتایج بدست آمده از این مدل سلولی را به کلیت بیماری در فرد بسط داد اما این استراتژی درمانی جدید می تواند راه حل درمانی امیدوار کننده ای برای این مشکل ژنتیکی و بیماری های مشابه باشد.

کد خبر 4023767

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =