ضرورت ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه با کیفی کردن فعالیت پژوهشی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: از یکی دو سال گذشته با کیفی کردن فعالیت های پژوهشی سعی در ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر تورج محمدی، با بیان اینکه از یکی دو سال گذشته با کیفی کردن فعالیت های پژوهشی سعی در ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه علم و صنعت ایران داریم؛ اظهار داشت: دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۲۰۱۷ بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دانشگاه برتر و بر اساس رتبه بندی کیو اس/ QS بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و همچنین دارای ۴۳ مقاله یک درصد برتر جهان هستیم.

محمدی گفت: بر اساس رتبه بندی پایگاه اس کوپوس/Scopus بین دانشگاه های فنی و مهندسی داخل کشور سومین تولید مقاله را با حدود یکهزار و ۶۰۰ مقاله در سال ۲۰۱۷ داشته ایم.

وی افزود: در ارزیابی لایدن از رتبه بندی سال قبل ۴۳۶ به رتبه ۴۳۲ ارتقای رتبه داشتیم. بر اساس گزارش سایت ای اس آی/ESI بیش از ۷۸۰۰ مدرک علمی از دانشگاه علم و صنعت ایران ثبت شده و تعداد استنادات ما بیش از ۶۰ هزار است. مهم ترین فاکتور متمایز کننده دانشگاه علم و صنعت نسبت تعداد استنادات به مقالات است که معدل ۷ است که بین همه دانشگاه های داخلی بیشتر است.

وی با اشاره به برنامه های دانشگاه برای پژوهشکده های مستقر در این دانشگاه گفت: در دوره مدیریت گذشته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بعضی دانشگاه های بزرگ ذیل عنوان دانشگاه پژوهشگاهی مصوب شده و در آن پژوهشکده هایی را به تصویب هیات امنا رسانده اند. دانشگاه علم و صنعت ایران هم از این امر مستثنی نبوده است.

وی گفت: پیش از این چهار پژوهشکده در دانشگاه علم و صنعت ایران فعال بوده که سابقه آنها به بیش از بیست سال می رسد و با همکاری صنایع مربوطه فعالیت می کنند. در حال حاضر 27مرکز پژوهشی و پژوهشکده در دانشگاه علم و صنعت ایران فعالیت می کنند و معاونت پژوهشی ضمن ارزیابی عملکرد آنها برای تک تک آنها برنامه دارد و در صورتیکه شرایط لازم را از نظر فعلیت های کیفی در راستای برنامه ی راهبردی دانشگاه داشته باشند تلاش می کنیم موافقت اصولی وزارتخانه را برای انها بگیریم.

وی عنوان کرد: دانشگاه مصمم است که مراکز پژوهشی را ساماندهی کند. مراکزی که متناسب با برنامه راهبردی دانشگاه فعالیت می کنند و حداقل های لازم را کسب کرده باشند به فعالیت خود ادامه می دهند و طبیعتا برخی مراکزی که در راستای برنامه های دانشگاه نباشند یا حداقل های علمی و پژوهشی را تامین نکنند مختومه می شوند.

محمدی در خصوص طرح های کلان و میزان پیشرفت آنها در دانشگاه علم و صنعت ایران اظهار داشت: طرح های کلان ملی نیز متعلق به دوره قبل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. برخی طرح های کلان به طور کلی ارتباط لازم را با بهره بردار در سطح ملی ایجاد نکردند و شاید روند پیشرفت آنها کند بوده و انتظارات پیش بینی شده را در این شرایط محقق نکرده اند.

وی افزود: ما در دانشگاه علم و صنعت در واقع در سه چهار تا از این طرح ها محوری هستیم و در طول سال گذشته دانشگاه وقت زیادی را برای ارزیابی عملکرد آنها گذاشته و معتقدیم فراتر از اعتبارات تخصیص یافته اولیه پیشرفت کار مطابق با نظرات شورای عالی عتف و بهره بردار داشته ایم. با وجود این اصرار داریم ارتباط جدی تر و مستمرتری را با بهره برداران داشته باشیم. در مورد طرح قطار پرسرعت می خواهیم با راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارتباط تنگاتنگی ایجاد کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه افزود: امیدواریم با تغییر و آرایش جدید این طرح،  نظر موافق بهره بردار را جلب کنیم. طرح توسعه فناوری موتورهواپیما هم به خوبی پیش رفته است. در ارتباط با این طرح منتظر تخصیص اعتبار مراحل بعدی هستیم. به طور کلی طرح های کلان ملی در شورا عالی عتف با جدیت بررسی شده اند بعضی تصویب و برای آنها اعتبار در نظر گرفته شده است و بعضی هنوز تعیین تکلیف نشده اند.

 محمدی گفت: در مجموع شورای عالی عتف به جمع بندی رسیده که تعدادی از طرح های کلان با جدیت دنبال شوند. خارج شدن بعضی از طرح های کلان از اولویت بدلیل پیشرفت کم و عدم موافقت بهره برداران می باشد.

وی اظهار داشت: در کنار طرح های کلان ملی، وزارت نفت در سال های اخیر پروژه های جدی را در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی به دانشگاهها واگذار کرده که قدم بسیار مهمی بوده است. هر کدام از دانشگاه ها پروژه های بزرگی را قبول مسئولیت کرده اند که کار کارشناسی شده و امیدواریم این مدل الگوی دیگر حوزه ها شود و اعتمادی که به دانشگاه ها شده نتیجه بخش و مستمر باشد.

محمدی افزود: در ارتباط با شرکت های دانش بنیان دانشگاهی پنج  شرکت از این نوع داریم که مذاکره با انها انجام شده و تصور می کنیم روند قانونی انها تا پایان سال ۹۶ انجام شود و قرار است به صورت شرکت دانش بنیان داشگاهی درایند و این شرکت ها از امتیازات آیین نامه استفاده کنند.

وی ادامه داد: البته تعداد شرکت های دانش بنیان داشگاه علم و صنعت بیشتر است منتهی با توجه به اینکه فرهنگ تجاری سازی ناشناخته است برخی همکاران هیات علمی ما در مورد ارائه اطلاعات شرکت های دانش بنیان خود به دانشگاه تردید دارند. مدیریت دانشگاه تلاش کرده با تصویب آیین نامه های مورد نیاز در هیات امنا حمایت های لازم را در اختیار شرکت ها بگذارد.

وی گفت: در صورتی که شرکت دانش بنیانی به شرکت دانش بنیان دانشگاهی تبدیل شود دو طرف از منافع یکدیگر استفاده می کنند. یعنی سهام شرکت به عنوان سهام ممتاز در اختیار دانشگاه قرار می گیرد و شرکت هم از نام دانشگاه در گرفتن پروژه ها استفاده می کند وامکانات فیزیکی دانشگاه نیز می تواند در اختیار شرکت قرار گیرد.

استاد دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: در سال گذشته  تعداد شرکت های مستقر درمرکز رشد را از ۱۹ شرکت به ۲۶ شرکت افزایش داده ایم. پیش بینی می کنیم تا سال ۱۳۹۹، دست کم ۱۰۰ شرکت در این مرکز داشته باشیم .

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران گفت:  برای رسیدن به هدف-استقرار ۱۰۰ شرکت در سال ۱۳۹۹- باید هم توسعه فیزیکی و فرهنگ سازی داشته باشیم این کار به منظور آن است که  اعضای هیات علمی با ثبت شرکت های در حال رشد در این مرکز مستقر شوند و از امکانات دانشگاه استفاده کنند و بعد دانش بنیان شوند.

 محمدی از افزایش تعداد قطب های علمی دانشگاه به عنوان دیگر برنامه های حوزه های پژوهشی دانشگاه اشاره کرد و گفت: قصد داریم تعداد قطب های علمی را با توجه به دستور جدید وزارتخانه افزایش دهیم. ظرفیت ۲۴ قطب در دانشگاه ارزیابی شده که به وزارتخانه اعلام کرده ایم و امیدواریم در کنار اینها قطب های فناوری را نیز گسترش دهیم.

وی با اشاره به وضعیت تعاملات این دانشگاه با صنعت گفت: در سال ۹۵ برای فعالیت های ارتباط با صنعت ۱۲ دفتر همکاری با صنایع هدف در دانشگاه راه اندازی شده و حجم وصولی به بیش از ۱۸ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است. ۲۵ درصد از اعضای هیات علمی در ارتباط با صنعت فعال هستند که قصد داریم این آمار را به ۵۰ درصد برسانیم.

کد خبر 4029358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =