عل اکبر شافعی نیا گفت : حجم مبادلات جهانی محصولات غذایی حدود 260 میلیارد دلاراست که سهم ایران از این رقم کمتر از یک دهم درصد است .

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد ، مدیر کل امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در همایش صادرات و کشاورزی درمشهد با اشاره به این که بخش کشاورزی از مزیت های خاصی برخوردار است ،‌‌ گفت :‌ با تقویت این مزیت ها و ایجاد یک استراتژی مشخص ،‌علاوه بر در نظر گرفتن امنیت غذایی، اقدامات لازم برای  پیشرفت این حوزه نیز باید فراهم شود .

وی نداشتن ارزش افزوده لازم در برخی محصولات کشاورزی را از مشکلات این بخش دانست و اظهار داشت : درحال حاضر بسیاری از کشورها با یک فرآوری بسیار ساده بر روی محصولات ایرانی این محصولات را به نام خود به فروش می رسانند و اکنون وقت آن رسیده که زمینه ایجاد این ارزش افزوده در قالب برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در داخل کشور فراهم شود .

شافعی نیا با اشاره به این که ایران در تولیدات محصولات کشاورزی دررتبه سی ام قرار دارد، افزود : برگزاری نمایشگاه های بین المللی یکی از زمینه های معرفی محصولات ایرانی درهمه جای جهان است .

مدیر کل امور بازرگانی وزارت کشاورزی با تاکید بر این که سهم ایران از تبادلات جهانی محصولات  غذایی  کمتر از یک دهم درصد است ،‌ گفت : حجم مبادلات جهانی محصولات غذایی حدود   260  میلیارد دلاراست که سهم ایران از این رقم کمتر از یک دهم درصد است .

وی  با ضروری خواندن شناسایی پتانسل های موجود و تقویت صنایع تبدیلی در کشور ،‌ اظهار داشت : در طی شش ماهه اول سال جاری ، 57 درصد در محصولات کشاورزی و 62 درصد در صنایع غذایی رشد داشتیم که امیدواریم در آینده با کشف استعدادهای جدید و فرهنگ سازی درست زمینه لازم برای پیشرفت و توسعه صادرات را در این حوزه فراهم کنیم .

شافعی نیا ، ‌رشد محصولات کشاورزی در ایران  را فراتر از رشد جمعیت  کشور دانست و تصریح کرد:‌ در سال 84  حجم تولیدات محصولات کشاورزی ،‌ 82.5 میلیون تن بوده  که نسبت به سال گذشته هفتاد و یک دهم درصد رشد داشته است .

کد خبر 403044

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =