نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان برگزار می شود

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان امسال برگزار می شود و در بخش داخلی سه هزار و ۶۳۰ اثر به این جشنواره ارسال شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین میرزایی صبح امروز در نشست خبری در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: فراخوان نهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و در بخش داخلی سه هزار و ۶۳۰ اثر به این جشنواره ارسال شد.

وی افزود: مهلت ارسال آثار برای بخش بین الملل این جشنواره تا اواخر مرداد ماه ادامه دارد.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد: برای دریافت آثار کیفی در بخش داخلی مکاتباتی با مدیران گروه های آموزشی رشته های مختلف علوم انسانی در دانشگاه های سطح یک کشور داشتیم، همچنین با دانشگاه ها، ناشران و انجمن های علمی نیز مکاتبه داشتیم تا آثاری که کیفیت لازم را دارند به این جشنواره معرفی کنند.

میرزایی عنوان کرد: نهمین جشنواره بین المللی فارابی از نظر دریافت آثار در بخش داخلی رتبه دوم را در میان دوره های گذشته کسب کرده و جشنواره هشتم بیشترین آمار آثار ارسالی را به خود اختصاص داده بود.

وی تاکید کرد: گروه فلسفه، کلام، اخلاق و ادیان بیشترین آثار جشنواره نهم را به خود اختصاص داده است که در مجموع ۵۲۵ اثر برای این گروه ارسال شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: گروه فقه، اصول، قران و حدیث نیز با ۴۵۰ اثر رتبه دوم دریافت آثار را در این جشنواره به خود اختصاص داده است.

میرزایی اظهار داشت: از میان آثار دریافتی در بخش داخلی ۶۰ درصد آثار مربوط به افراد حقیقی و ۴۰ درصد آثار مربوط به افراد حقوقی بوده است.

وی عنوان کرد:بیشترین تعداد آثار دریافتی در این جشنواره در قالب کتاب بوده است که هزار و ۸۷۰ اثر را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: پایان نامه های کارشناسی ارشد، رساله های دکتری و طرح های اختتام یافته پژوهشی در رتبه های بعدی قرار دارند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: از هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با محدود کردن برگزیدگان این جشنواره مفهوم نخبگی را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دادیم.

مکاتبه با سفارتخانه ها و دانشگاه های بین المللی برای جشنواره فارابی

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی افزود: برای بخش بین الملل نهمین جشنواره بین المللی فارابی با سفارتخانه های فعال در ایران و دانشگاه های معتبر بین المللی که در حوزه علوم انسانی فعالیت می کنند، مکاتبات و مذاکراتی انجام دادیم.

میرزایی تاکید کرد: همچنین با رایزن های علمی و فرهنگی ایران در کشورهای دیگر نیز مذاکراتی انجام دادیم تا این جشنواره را معرفی کرده و آثار مرتبط با حوزه علوم انسانی در زمینه اسلام شناسی و ایران شناسی را به این جشنواره معرفی کنند.

وی گفت: تاکنون از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، روسیه، عراق و مصر به این جشنواره اثر ارسال شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان سال جاری برگزار خواهد شد که پیش بینی می کنیم فرآیند داوری آثار تا پایان پاییز به اتمام برسد.

میرزایی تاکید کرد: موضوع علوم انسانی و علوم اسلامی به هم تنیده است و بخشی از مشارکت کنندگان ما در این جشنواره را طلاب حوزه های علمیه تشکیل می دهند که آنها در زمینه های علوم انسانی اسلامی فعالیت می کنند.

کد خبر 4031017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =